ISSN 1335-8715

Andrej Fandák

Na Cigánsku nôtu

Rómovia ako etnikum neustále pútajú pozornosť médií. Dá sa povedať, že v každej krajine, kde sa objaví nadkritické množstvo Rómov, sa časom stanú mediálnou témou. Keď na slovenskom spravodajskom portále spomenieme Rómov v titulke nejakého článku, tak šanca prepracovat sa v rebríčkoch čitatelnosti na popredné miesta je vysoká, aj v prípade nízkej kvality samotného textu. A to nehovoriac o diskusiách pod článkom, ktoré musia byť častokrát zrušené, lebo emócie prekročia publikovateľnú hranicu.
04-10-2010 | Slovenská otázka

Martin Vančo

Je slovenský volič pravicový alebo ľavicový?

V každej mladej demokracii trvá voličom nejaký čas, kým sa identifikujú s určitou politickou ideológiou a začnú ňou podmieňovať svoju voľbu. Životnosť politickej strany závisí na tom, či sa s jej identitou dokáže stotožniť dostatočný počet voličov. Dokázal sa po dvadsiatich rokoch existencie demokracie na Slovensku slovenský volič viac stotožniť s pravicovou alebo ľavicovou ideológiou?
28-01-2010 | Slovenská otázka

Marián Šarkőzy

20 rokov hmly

Mediálne bolo slovenské 20. výročie 17. novembra hlavne rekapituláciou chýb jeho slovenských vodcov. Samotní aktéri Novembra sa tomu vôbec nevzpierali a sami popridávali vlastné teórie o tom, v čom, ako, a prečo zlyhali.
17-12-2009 | Slovenská otázka

František Mikloško

Čo by bolo, keby komunizmus nepadol

Ako by vyzeralo Slovensko, resp. Československo, keby v novembri 1989 nepadol v tejto krajine komunizmus? Tí, ktorí boli v Komunistickej strane, boli by v nej dodnes, pokiaľ by medzitým nezomreli. Dovolím si tvrdiť, že keby KSČ robila akúkoľvek politiku, sami by z tejto strany nevystúpili. Vedeli by totiž, že takýto krok by znamenal politickú a spoločenskú smrť pre nich a ich rodinných príslušníkov. Ako dôkaz tohto tvrdenia uvádzam, že nepoznám nikoho, ani medzi disidentami, kto by z komunistickej strany vystúpil sám.
04-12-2009 | Slovenská otázka

Anna Záborská

Medzi výročím Novembra a regionálnymi voľbami

Pri spomienke na pád komunizmu vždy myslím na tých, ktorí sa ho nedožili. Na tých, ktorých tento režim pripravil v politických monštrprocesoch o život a na tých, ktorým to nebolo dopriate, lebo nás opustili skôr ako došlo k Novembru 1989.
01-12-2009 | Slovenská otázka

Andrej Beňo

Komunistické právo v Československu (recenzia)

Približne pred pol rokom vyšla v nakladateľstve Masarykovej univerzity jedna zaujímavá publikácia a nakoľko som na slovenskom webe nezachytil, žiadny výraznejší ohlas v súvislosti s jej vydaním, rád by som vám na tomto mieste ponúkol krátku recenziu.
19-11-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Demokracia nie je samospasiteľná (Úvaha k 17. novembru)

Aj keď niektorí ľudia sú sklamaní ponovembrovým vývojom, Slovensko sa za tých 20 rokov zmenilo na nepoznanie. Všetky možnosti, aby sme stvárňovali našu osobnú i národnú budúcnosť máme (plus-mínus) otvorené. Je len na nás, do akej hĺbky sa rozhodneme tieto príležitosti využívať.
17-11-2009 | Slovenská otázka

Michal Drotován

Mak proti Gatsbymu alebo o slovenskom fatalizme

Ak niekto na Slovensku napíše knihu, ktorá porovnáva slovenské a americké právo, je to sviatok. Americké právo, ktoré by mohlo byť vo veľa veciach inšpiratívne aj pre nás, je v podstate ignorované (dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina pedagógov učiacich na právnických fakultách nepozná viac ako spor Roe v. Wade – aj to iba podľa názvu). Jedným z mála, kto sa venuje aj americkému case law (a je aj členom Advokátskej komory štátu New York), je vysokoškolský učiteľ a advokát, docent Radoslav Procházka.
30-08-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Nová vlna – ako odraziť konzervatívnu politiku od dna?

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „Ako odraziť konzervatívnu politiku od dna“, s podtitulom: „Pohľad novej vlny slovenských konzervatívcov na budúcnosť našej politiky“. Diskusné príspevky sa postupne zverejňujú na novom blogu, ktorý má ambíciu stať sa ohniskom debaty o budúcnosti slovenskej pravice tvárou v tvár socialistickej presile.
10-05-2009 | Slovenská otázka

Martin Pener

Bratislava, za slobodna Prešporok

Pred 90. rokmi bolo mesto stáročia označované ako Prešporok, Presburg, Pozsony premenované na Bratislavu. Bola to správna voľba? Ako to, že Prešporok musel byť premenovaný, a iné írečité slovenské mestá dodnes používajú názvy s nemeckým pôvodom?
14-04-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Dva postrehy k prezidentským voľbám

Rozhodnutie voličov ponechať si až do roku 2014 Ivana Gašparoviča bude v najbližších dňoch rozoberané všetkými komentátormi, rovnako ako Radičovej politický kapitál v podobe jej milióna voličov. Na kampani sú však zaujímavé aj dve nenápadné veci, ktoré doteraz veľmi zdôrazňované neboli.
05-04-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Krok smerom k dobru alebo Môj konzervatívny hlas pre Radičovú

Nachádzame sa pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorom sa rozhodne, či bude hlavou SR v ďalšom volebnom období Iveta Radičová alebo Ivan Gašparovič. Aj keď mnohí z nás konzervatívcov sú rozhodnutí neisť voliť alebo dokonca voliť kandidáta socialistov, tento článok má byť o tom, prečo predsa len treba dať hlas Ivete Radičovej.
31-03-2009 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Volím Fera!

Je tu prvé kolo prezidentských volieb a nejeden pravicový volič váha, koho vlastne podporiť. Ivetu Radičovú alebo Františka Mikloška? Ja som si to rozdelil nasledovne: na prípadnú voľbu menšieho zla budem mať dosť času v druhom kole – ak mi Radičovej hypermotivovaní priaznivci túto kandidátku úplne neznechutia. V prvom kole však volím dobro: Volím Fera!
17-03-2009 | Slovenská otázka

Marián Šarkőzy

Dojímavá balada víkendovej chalupy

Dostalo sa mi tej pocty, že radikálne slová o Rúfusovi z môjho blogu boli citované v stĺpčeku filozofa Bakoša v Pravde. Niežeby sa práve o mňa extra zaujímal. Poburujúci citát použil ako mostík k duchaplnej narážke na Palka, Hríba a voličov Mikloška, ktorých vraj evolúcia minula. Z osobného blogu sa stal v jeho podaní článok v .týždni. Palko s Hríbom, ktorí s mojimi vyjadreniami voči Rúfusovi nemajú vôbec nič spoločné to schytali lebo nepodporili Radičovú.
05-03-2009 | Slovenská otázka

Marián Šarkőzy

Kauza Rúfus alebo Proti relativizácii estetických hodnôt

Pri hodnotení umenia je naozaj úplne nepodstatné, či bol umelec členom strany a ako sa vyjadroval alebo mlčal k politike. A predsa má Hríbovo počudovanie nad Rúfusom ako veľkým básnikom význam.
16-02-2009 | Slovenská otázka

Martin Pener

Československo alebo Habsburská monarchia?

Predstavme si, že dnes žijeme v konštitučnej monarchii s cisárom z habsburskej dynastie na čele. Táto monarchia nedávno oslávila 90. výročie zmeny ústavy a federalizácie. Hlavným mestom spolkovej krajiny Slovensko je možno Nitra, možno Žilina. S počtom obyvateľstva 40 miliónov obyvateľov je cisárstvo štvrtým ekonomicky najsilnejším štátom Európy...
11-11-2008 | Slovenská otázka

Michal Drotován

Vízia 2030 - vízia alebo halucinácia?

Vo štvrtok 4. septembra 2008 predseda vlády SR Róbert Fico s veľkou pompou vystúpil a predostrel národu „Dlhodobú víziu rozvoja slovenskej spoločnosti“, ktorú pre neho vypracovali profesori a docenti prioritne zo SAV. Vízia vznikala viac ako rok a v podtitule je uvedené „podklad na oponentúru – druhá verzia“. Tak som sa teda rozhodol prečítať si viac ako dvesto strán a niečo k tomu povedať.
08-09-2008 | Slovenská otázka

Marián Šarkőzy

Liečba Ficom

Takmer neuveriteľný úspech Roberta Fica zamestnáva analytikov, novinárov a blogerov už pekné dva roky. Čo vypovedá Ficov úspech o slovenskej spoločnosti? To je natoľko lákavá a zaujmavá otázka, že ani mne nedá aby som sa k všeobecnej mánii rozpitvávania „fenoménu Fico“ ešte raz nepripojil.
19-07-2008 | Slovenská otázka

Pavol Minárik

Minárik o pamäti národa

Pavol Minárik minulý týždeň na pôde parlamentu predniesol dôležitý prejav o jeho návrhu preklenúť tisícročnú medzeru v pamätných dňoch, ktoré si Slovenská republika pripomína. Bohužiaľ, jeho novela neprešla aj vďaka neochote koaličných poslancov podporovať opozičné návrhy a osobitne kvôli malosti SNS.
15-02-2008 | Slovenská otázka

Anton Ziolkovský, Emil Petřík

Prečo (ne)voliť Radičovú

Pravicová opozícia hľadá spoločného kandidáta do prezidentských volieb, ktorý by odstavil Ivana Gašparoviča. Mediálne je zatiaľ najviac pretláčaná bývalá ministerka práce, Iveta Radičová. No ozývajú sa aj hlasy proti. Ponúkame vám dva odlišné pohľady na jej možnú kandidatúru. Jeden za, druhý proti.
28-10-2007 | Slovenská otázka

Martin Hanus

Lex Hlinka - poslanecká historie

Slovenský parlament před několika dny postoupil velkou většinou hlasů do dalšího čtení zákon, kterým Slováci uctí Andreje Hlinku - jako muže, který se mimořádně zasloužil o slovenský národ i stát, a proto mu patří titul „Otec národa“. Zatímco politické strany s výjimkou Strany maďarské koalice se víceméně konsenzuálně postavily za státní svatořečení Hlinky, v tisku se objevovaly komentáře o „slovenském Hitlerovi“, kterého není radno uctít, neboť rozděluje společnost.
28-09-2007 | Slovenská otázka

Pavol Minárik

Lex Hlinka

Parlament tento týždeň prejednával v prvom čítaní návrh zákona o zásluhách Andreja Hlinku o slovenský národ a štátnosť. Hoci rozprava miestami pripomínala nedôstojný cirkus, poslanec Pavol Minárik predniesol pri tejto príležitosti prejav, ktorý pozitívne vykreslil Hlinkovu osobnosť ako integrátora slovenského politického života.
20-09-2007 | Slovenská otázka

Martin Pener

Keď profesionáli boli „z povolania“

Redaktor Pravého spektra Martin Pener oslovil v r.2006 mnoho bývalých vojakov československej armády. Niektorých vyspovedal osobne, iných prostredníctvom dotazníkov. Vo výslednom článku sa zaoberá ako vtedajší obrancovia socializmu žili, čo to v 60.-80. rokoch znamenalo byť vojakom z povolania. Prečo sa nimi stali, ako to dopadalo na rodinu, ako sa vodilo Slovákom v Česku a Čechom na Slovensku...
02-08-2007 | Slovenská otázka

Peter Spáč

Bezradná opozícia a slovenský fenomén Vodcu

Aktuálna situácia v našej krajine je vzhľadom na stav verejnej mienky viac než neblahá. Smer a jeho predseda Fico dosahujú zrejme kulminačnú hranicu, akú na Slovensku môže pri počte 5-7 parlamentných strán jeden politický subjekt získať. Spolu so svojimi koaličnými partnermi majú približne dvojnásobnú podporu oproti trom opozičným stranám, ktoré budem pracovne nazývať „pravica“. Ako to, že sa nachádzame v takomto stave, a po druhé, ako (ak vôbec) túto situáciu môžeme riešiť.
11-05-2007 | Slovenská otázka

Dušan Mihálik

Slovenský štát – ekonomický zázrak?

Výroky arcibiskupa Sokola o blahobyte za Tisovho režimu stále v spoločnosti rezonujú. Ekonomické dimenzie vojnového slovenského štátu a Slovenského národného povstania pritom doteraz zostávajú verejnosti skryté. V rozsiahlom článku o nich teraz píše Dušan Mihálik.
26-02-2007 | Slovenská otázka

Martin Pener

(Nie len) recenzia: Vladimír Palko ml. – Bernard Jaško a spol.

Martin P. Pener sa zamýšla nad publikáciou Vladimíra Palka mladšieho o odpore proti komunistickému režimu v radoch Zboru národnej bezpečnosti aj o úlohe historikov vydavateľa tejto publikácie – Ústavu pamäti národa.
21-02-2007 | Slovenská otázka

Martin Hanus

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.
05-01-2007 | Slovenská otázka

Tomáš Krištofóry

Panslavisti sa mýlia - Ľudovít Štúr bol klasický liberál

Pani Sepešiová, ako aj ostatní obdivovatelia panslavizmu, úplne zrejme čerpá myšlienky tohto ideového prúdu od S. H. Vajanského a hlavne jeho inšpirátora Ľudovíta Štúra. Bude pre nich zrejme nepríjemným zistením, že zakladateľ tohoto, veľmi častého archetypu slovenskej kultúry mal v skutočnosti na mysli prednostne niečo úplne iné - politické, ekonomické a kultúrno-mravné oslobodenie Slovákov.
27-10-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Prop.sk a panslavizmus: druhé kolo

Pani Sepešiová patrí k nadšeným glosátorom mojich článkov. Komentovala už môj text Pohľad do plytčín Slovákovej duše a teraz už aj môj článok k jej webstránke s názvom Prop. sk – konzervatívci alebo paranoici? Na moje veľké sklamanie sa vo svojej reakcii Anti-slovanský negativizmus nevenuje vyvracaniu mojich náhľadov na psychologické korene konšpiračného myslenia (ktoré nazýva „jalovými teoretickými diskusiami“), ale problematike Slovanstva, čo je téma, ktorú som vo svojom článku spomenul len okrajovo.
18-10-2006 | Slovenská otázka

Martin Pener

Ich bin ein Pressburger

Osem rokov sme mali pokoj od komunistov rekvalifikovaných na nacionalistov. Po parlamentných voľbách pseudovlastenci mocní vyjadreniami, no slabí reálnymi činmi opäť vytŕčajú rožky. V Literárnom týždenníku si na mušku vzali Bratislavu, ktorej mnohí paradoxne vďačia za svoju kariéru. Vyzývajú primátora Bratislavy, aby nedopustil odstrániť Štúrovu sochu zo Štúrovho námestia.
14-10-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.
31-08-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Koho voliť?

Cez víkend sú voľby a natíska sa tradičná otázka: komu dať svoj hlas? Keďže toto je Pravé Spektrum, predpokladáme aj vzhľadom na zloženie našich čitateľov, že možností nie je veľa. Koho teda voliť: SDKÚ? KDH? OKS? A ísť vôbec voliť?
14-06-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík, Marek Hrubčo

Odchádzať zo Slovenska?

Aké sú dôvody vysťahovalectva Slovákov? Odchádzať alebo neodchádzať? A ak áno, natrvalo? Lukáš Krivošík prednedávnom zverejnil na stránkach časopisu .týždeň článok s názvom Prečo neodchádzať zo Slovenska. Na tento text zareagoval Marek Hrubčo. Oba články vám teraz ponúkame.
28-05-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?
27-04-2006 | Slovenská otázka

Dominik Baco

„Katolícke“ Slovensko pred voľbami

Na otázku, či sú Slováci katolíckym národom, existuje jednoduchá odpoveď: Slovensko katolícke nie je, pričom minimálne od čias reformácie a definitívne od vlády komunistov ním ani nebolo. Pravda, vychádzajúc z posledného sčítania ľudu, ku katolíckej Cirkvi sa prihlásilo okolo 70 percent Slovákov. Prihlásilo...
17-04-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Zázrak na Dunaji – repríza nebude

Ako sa pravici podarilo vyhrať posledné voľby? A prečo tieto už nevyhrá, aj keď si pravicoví zúfalci v internetových diskusiách nahovárajú, že Ficovi sa premiérsky post aj tentokrát prešmykne pomedzi prsty?
04-04-2006 | Slovenská otázka

Dominik Baco

Ísť PROTI umelcom znamená byť ZA kultúru

Div že nie so zbraňou v ruke, podujali sa rozvášnení bratislavskí umelci kultúrne povzniesť slovenský národ... Nasaďme si preto klapky na oči aj na uši a pri úvodných slovách na tému kultúra sa tvárme, akoby žiadni bratislavskí umelci ani neexistovali.
05-03-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...
01-02-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.
20-01-2006 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

POHĽAD DO PLYTČÍN SLOVÁKOVEJ DUŠE

Na Slovensku existuje voličská väčšina, ktorá sa dá označiť ako nacionálno-socialistická. Aký je jej pôvod, myšlienkové vzorce a následky jej existencie pre Slovensko? A ako túto väčšinu eliminovať? Ide o neskrátenú verziu článku, ktorý vyšiel v časopise .týždeň.
20-09-2005 | Slovenská otázka

Martin Pener

ÚPN versuz tieňový Ústav sklerózy národa

Nechcem nijako znevážiť prácu pána Langoša a jeho podriadených. V našich slovenských „rodinných“ podmienkach, kde každý je s niekým kamarát z pieskoviska, spolužiak, bývalý kolega, vzdialená rodina a pod.; v týchto podmienkach globálnej protekcie je veľké víťazstvo, že sme sa rozhodli vysporiadať sa s našou totalitnou minulosťou. Len ... náš spôsob pripomína filozofiu západnej medicíny – lieči symptómy, nie chorobu.
02-09-2005 | Slovenská otázka

Vladimír Dolinay

Vyhlásenie iniciatívy VEREJNOSŤ ZA SÚČASNÚ STV

Vyjadrujme nespokojnosť s krokmi iniciatívy Verejnosť za verejnoprávnosť. Nesúhlasíme s mnohými argumentmi, ktoré používajú. Súčasné vedenie STV považujeme za najlepšie vedenie televízie od osamostatnenia Slovenskej republiky. Práve teraz, keď je Slovenská televízia v najlepšom stave, v akom kedy bola, je na ňu vytváraný najväčší tlak a podlieha mnohým, niekedy až neopodstatneným útokom.
07-06-2005 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Kultúra - odpoveď na slovenskú otázku

Slovo „kultúra“ je v posledných dňoch skloňované vo všetkých pádoch. Bývalé tváre Slovenskej televízie sa spojili do „Iniciatívy za verejnoprávnosť“ a nekultúrnosť slovenského národa zhodili na plecia jediného muža: Richarda Rybníčka.
05-06-2005 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Ľudové povery o ekonómii

Stretávame sa s ním v autobuse, v čakárni u lekára alebo na ulici. Ekonomický analfabetizmus! Ide o isté klamlivé predstavy o tom, ako funguje trhová ekonomika, ktoré, bohužiaľ, ovládajú kritické množstvo našich spoluobčanov.
06-05-2005 | Slovenská otázka

Ondrej Turčan

SuperStar a Superškolstvo

15. apríla sa Slovensko dočkalo. Konečne našlo svoju superstar. V súťaži, ktorú vytvoril britský producent Simon Fuller zvíťazila prešovská vysokoškoláčka Katka Koščová. Na druhom mieste sa umiestnila šestnásťročná Bratislavčanka Martina Šindlerová a tretí skončil Žilinčan Tomáš Bezdeda. Všetci traja finalisti študujú na Slovensku.
23-04-2005 | Slovenská otázka

Martin Pener

Západný import, domáci folklór

Rád siahnem po nahrávkach pánov L+S z čias ich zlatej éry, kde komentujú princíp masovej televíznej zábavy: show je jedno vypočítavé umenie, ktoré k nám kolportujú zo západu. Kto vie akého komentára by sme sa dočkali dnes, kedy jeden televízny kanál v snahe konkurovať prebratému produktu, siahne po produkte ešte príšernejšom, produkte domácej proveniencie.
15-02-2005 | Slovenská otázka

Vladimír Dolinay

Počuli ste o tom?

Pred takým trištvrte rokom, hovorili vám niečo mená ako Karin Olasová, Lucia Uličná, Jožo Suchý, Peter Konček, Robo Mikla, Lenka Slaná alebo rodinka Mojsejovcov? Už ste o nich počuli?
15-02-2005 | Slovenská otázka

Imrich Gazda

Duchovia minulosti

Konštatovanie predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, že z politiky sa stáva brutálny zápas o moc, sa stretlo so značným ohlasom. Otázka znie, či je opodstatnené diviť sa nad hodnotovou vyprázdnenosťou nielen slovenskej politiky, ale celej spoločnosti.
20-01-2005 | Slovenská otázka

Matúš Demko

Černová 1907

Obyvatelia Černovej (pri Ružomberku) si za vlastné peniaze a vlastnou námahou vybudovali nový kostol. Preto chceli, aby chrám posvätil rodák Andrej Hlinka. Tejto žiadosti však nebolo možné vyhovieť, keďže v tom čase bol Hlinka suspendovaný spišským biskupom Alexandrom Párvym. Dôvodom na suspendovanie bola Hlinkova agitácia v roku 1906 za Vavra Šrobára.
05-11-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

SMK: Strana maďarských komunistov

Väčšina občanov zdieľa obavu, že SMK chce kráčajúc v Horthyho šľapajach vyvesiť nad Slovenskom maďarskú trikolóru. Táto obava je neodôvodnená. SMK dlhodobo kráča skôr v šľapajach Bélu Kúna a tá zástava, do ktorej chcú zaodieť Slovensko je červená.
08-10-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Otrávené vlastenectvo

Tento text je o tom, ako komunisti počnúc Vladimírom Mináčom až po postkomunistu Vladimíra Mečiara poškodili vlastenectvo na Slovensku a nahradili ho akýmsi kurióznym nacionalizmom, ktorý osciluje medzi nekritickým megalomanstvom a komplexom menejcennosti.
02-10-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Slováci – obete konštruktivistickej povery

Nemáte niekedy dojem, že Slováci sú národ ako stvorený pre socializmus? Ja teda občas áno! Myslím, že na vine je tzv. konštruktivistická povera, ktorá je v nás hlboko zakorenená a príliš veľa našich spoluobčanov ovláda vždy, keď majú do urny vhodiť volebný lístok.
16-09-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

SNP 60: Začo sme bojovali?

Keďže komunistická historiografia štyridsať rokov neumožnila objektívne zhodnotiť SNP, postoj väčšiny z nás k tejto, ale aj k iným udalostiam 20. storočia bol ovplyvnený najmä tým, čo sa o tom tradovalo v rodine. Ja som vyrastal s dvomi, zásadne odlišnými verziami udalostí z roku 1944.
26-08-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Dosť bolo Dubčeka!

Alexander Dubček patrí spolu s Ľ. Štúrom a M. R. Štefánikom k najpopulárnejším postavám slovenských dejín. Je to pochopiteľné, ide zrejme o celosvetovo najznámejšieho Slováka. Navyše mnoho ľudí s ním spája nádeje a atmosféru, ktoré vzbudila pražská jar. Je však úcta, prechovávaná k Dubčekovi, oprávnená?
20-08-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Slovensko v geopolitickej pasci

Drvivá väčšina Slovákov vidí svetovú politiku približne takto: sú tu nejaké Spojené štáty, ktoré sú najsilnejšou a najbohatšou krajinou na svete. Takáto kumulácia moci je nebezpečná (navyše tí kovboji sú nám „kulturtrégrom“ nesympatickí), a preto treba silné Rusko, Čínu a predovšetkým Európu, aby vyvážili vplyv jedinej superveľmoci.
23-06-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Slovenská otázka ako kríza slobody a morálky

„Prosíme slovenských zákazníkov, aby nekradli!“ S podobnými nápismi v rakúskych obchodíkoch, napísaných lámanou slovenčinou, je možné stretnúť sa ešte dnes. Táto výzva, ktorá musí zahanbiť vari každého Slováka, je skvelým zhmotnením toho, čo minimálne v podvedomí cíti každý z nás.
21-04-2004 | Slovenská otázka

Martin Pener

Hľadá sa autor knihy Polstoročie s Bratislavou II.

Čo v Bratislave nestihli zdevastovať komunisti, to dorazí neviditeľná ruka trhu. Ak by sme vymenúvali osobnosti ktoré sa najviac viažu k nostalgii po starej Bratislave, prvé miesto by asi zaujal pred rokom zosnulý Július Satinský.
09-02-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Užitoční idioti

Dvadsaťdeväť osobností kultúrneho a spoločenského života vyzvalo Mikuláša Dzurindu a Ivana Šimka, aby boli rozvážni. Táto výzva bratislavskej kaviarne zase raz dokázala, že len jedno je pre krajinu horšie než mizerní politici – mizerná elita.
03-02-2004 | Slovenská otázka

Lukáš Krivošík

Chcete pomôcť Slovensku? Nechoďte do politiky!

Hovorí sa, že kto v mladosti nebol ľavičiarom, nemal srdce. Ak by to bola pravda, asi by sme museli skonštatovať, že nám tu v poslednom desaťročí vyrástla generácia s kamenným srdcom - tá totiž väčšinovo nadŕža pravici. Presnejšie by asi bolo, keby sa o mladých hovorilo ako o idealistoch s revolučnými sklonmi a o starých ako o pragmatických reakcionároch.
14-10-2003 | Slovenská otázka

Peter Martiš

Protištátne sprisahanie na Slovensku

O politike diskreditácie Demokratickej strany v jeseni 1947...
24-10-2001 | Slovenská otázka

Roman Hegedüs

Protižidovská politika v období slovenskej autonómie

Problematika postavenia židovského obyvateľstva v Európe 30. a 40. rokov, je jedným z najpálčivejších problémov novodobých európskych dejín. Protižidovské nálady, ktoré práve v týchto rokoch dosahovali svoj vrchol, sa prejavili aj v stredoeurópskom priestore – na Slovensku, ktoré nebolo výnimkou.
15-10-2001 | Slovenská otázka

Martin Hanus

O SNP trochu inak

V týchto dňoch si pripomíname 57. výročie jednej z najvýznamnejších udalostí slovenských moderných dejín – Slovenské národné povstanie. Spomínanie na 29-ty august neprebieha len v súkromnej sfére subjektívnych myšlienok, je čímsi viac: Povýšením na sviatok zákonodarným aktom nášho parlamentu sa totiž stal súčasťou verejného vlastníctva.
29-08-2001 | Slovenská otázka

 

Slovenská otázka

Aká je podstata a zmysel slovenských dejín? Odkiaľ a kam kráča náš národ? Aký je náš vzťah k nám samotným a k slovenským dejinám? Ako sa s nimi vyrovnávame? Kde máme o sebe ilúzie a kde sa naopak podceňujeme? Sú tí, ktorých považujeme za našich hrdinov, skutočne hodní úcty? A poznáme vôbec všetky historické osobnosti, ktoré by si to zaslúžili? Kde sa končí vlastenectvo a začína sa nacionalizmus? Otázky, na ktoré okolité národy zodpovedali už dávno. A ak nie, aspoň o nich vášnivo diskutujú.

V slovenskom srdci sídli mnoho komplexov a mýtov o sebe i druhých. Veríme, že články v tejto rubrike vám pomôžu hlbšie spoznať slovenskú dušu a dajú odpovede aspoň na niektorú z vyššie položených otázok.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 

Odporúčame




















Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group