ISSN 1335-8715

Michal Drotován

Eurovoľby, euroagenda a eurokurence

Voľby do Európskeho parlamentu sú za dverami, v tých minulých sme urobili rekord s účasťou 16,96%, prehľad volebných programov kandidujúcich strán napovie, či sa oplatí navštíviť volebnú miestnosť.
29-05-2009 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Malmö v plameňoch

Horiace autá, kontajnery a pneumatiky, osvecujúce v nočnej tme tlupy pobiehajúcich výrastkov, hádžucich kamene a zápalné fľaše na policajtov, hustý čierny dym stúpajúci k oblohe i do balkónov okolostojacich panelákov so sociálnymi bytmi, praskavé výbuchy zábavnej pyrotechniky, namierenej na políciu, výkriky v cudzích jazykoch ktorým nerozumieť. - Nie, to nie je Francúzsko v roku 2006. Je to Malmö v posledný adventný týždeň. Ďalší kričiaci dôkaz pre sociálnych inžinierov o nezmyselnosti ideológie multikulturalizmu a rovnosti kultúr.
05-01-2009 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Strasti švédskeho školstva

Reforma školského systému, ktorá sa na Slovensku pripravuje snáď dvadsať rokov, sa pravdepodobne stane čoskoro realitou a kompetentní neprestajne polemizujú, čo vlastne plánované zmeny prinesú. Vraví sa, že múdry sa učí na chybách cudzích, hlúpy na vlastných a preto sa v tomto článku pokúsim priblížiť slovenským čitateľom školský systém Švédska.
04-10-2008 | EUtópia

Jozef Filko

Thomas Karremans, Holanďan zo Srerbrenice

V roku 1994 mal podplukovník kráľovskej holandskej armády Thomas Karremans 46 rokov a bol na najlepšej ceste vyslúžiť si uznanie za účasť v „ostrej“ mierovej misii OSN. Jej názov bol Dutchbat a miestom výkonu Srebrenica.
10-07-2008 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Lex Orwell

Od nového roku bude všetku elektronickú komunikáciu vo Švédsku neobmedzene sledovať Armádny úrad pre elektronickú komunikáciu (FRA). Jedná sa o zákon, ktorý nemá obdobu v západnej civilizačnej sfére.
23-06-2008 | EUtópia

Václav Klaus

Budoucnost Evropy: Óda na radost nebo dodekafonie?

Děkuji Bertelsmannově nadaci za zorganizování dnešní slavnostní akce a za inspirativní návrh tématu mého vystoupení. Odvažuji-li se zde v Berlíně mluvit o budoucnosti Evropy, nemám v úmyslu přicházet s nějakou abstraktní, na technokratické bázi postavenou futurologií.
29-04-2008 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Pohreb slovenskej štátnosti

To, čo v stredu predviedla SMK v súvislosti s Lisabonskou zmluvou je jedna podlá zrada. Nejde len o vierolomný podraz najbližších partnerov z opozície.
12-04-2008 | EUtópia

Miroslav Řádek

Dvadsať rokov našej meny

Dvadsať rokov v histórii hocakej civilizácie, národa alebo spoločenstva je pomerne krátka doba. Je to čas za ktorý možno dospeje človek, ale určite to nie je nič veľkého v porovnaní so samotným doterajším trvaním ľudstva, ani nič v porovnaní s večnosťou ako ju chápe napríklad katolícka cirkev.
26-02-2008 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

OLOF PALME - hrobár švédskej slobody

Švédsko malo v dvadsiatom storočí pomerne veľa výrazných osobností v mnohých odvetviach vedy, kultúry i politiky, máloktorá bola však tak kontroverznou ako osoba socialistického premiéra Olofa Palmeho. Fascinoval všetkých, či už zdieľali jeho názory alebo nie. Bol nekriticky zbožňovaný doma i v zahraničí. A nenávidený - až na smrť!
10-02-2008 | EUtópia

Soňa Urbančíková

Anglosféra ako alternatíva k EÚ

Podvod na občanoch - aj tak by sa dala nazvať snaha euroestablishmentu schváliť socialistickú a centralizujúcu Lisabonskú zmluvu. Soňa Urbančíková predstavuje vo svojom texte, ktorý vyšiel v Cambridge Political Post, integračnú alternatívu, ktorú by mohli stredoeurópske krajiny sledovať namiesto EÚ.
03-02-2008 | EUtópia

Vladimír Palko

Palko o Lisabonskej zmluve

Už už sa zdalo, že Lisabonská zmluva prejde bez diskusie a verejnej oponentúry. Potom sa neočakávane stala predmetom vnútropolitických sporov medzi koalíciou a opozíciou. Systematicky ju odmieta jedine KDH a jeho poslanec Vladimír Palko v nasledujúcom prejave, ktorý zaznel v NR SR, ozrejmuje, prečo zmluva ohrozuje našu slobodu.
31-01-2008 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Ron Paul v Bratislave

Hoci možno nevyhrá, republikán Ron Paul je najzaujímavejším fenoménom amerických primárok. Nielen spontánnymi nadšencami po celej Amerike, ale aj tým, že kvôli nemu sa stretávajú ľudia v kluboch priaznivcov po celom svete. Vrátane Bratislavy.
16-12-2007 | EUtópia

Tomáš Meravý

Zjednotená Európa? Nie, ďakujeme!

Hospodárske noviny zverejnili výsledky prieskumu Eurobarometer, ktorý sa zaoberá obľúbenosťou Európskej únie medzi jej obyvateľmi. Prieskum, okrem toho, že zaznamenal narastajúcu nespokojnosť väčšiny občanov európskych štátov s členstvom ich krajiny v EÚ, tiež ukázal, že práve Slováci patria medzi najväčších eurooptimistov. Až 77 percent opýtaných podporuje ďalšie vzdávanie sa štátnej suverenity v prospech Bruselu.
13-04-2007 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Nádherný nový (švédsky) svet

Rolan Huntford vo svojej knihe New Totalitarians (1971) ukazuje, že Švédsko začiatkom minulého storočia vykročilo na cestu totality Huxleyho typu. Od vydania knihy uplynulo 36 rokov, ale jej obsah je stále aktuálny a stručný výňatok z nej teraz ponúkam čitateľom.
26-01-2007 | EUtópia

Mária Pešeková

Vraždy cti

Radikalizmus podľa mňa v sebe nemusí implikovať nutne niečo zlé. Radikálnosť hovorí len o vymykaní sa priemeru, nie o morálnej hodnote. Ak je samotný priemer zlý, potom tie najlepšie snahy a činnosti sú zároveň najradikálnejšími. Trvanie na kresťanských hodnotách v západnej Európe sa dnes javí ako radikálne, pretože väčšina ľudí Západu sa svojich koreňov dobrovoľne vzdáva. Naopak, v islamskom svete je tendencia opačná, snahy smerujú k čo najtesnejšiemu spojeniu štátu/spoločnosti s náboženstvom.
21-12-2006 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

O byrokracii vo Švédsku

Vo švédskom politickom systéme sú veci, ktoré nie sú dotknuté socialistickou ideológiou, nesú výraznú pečať typickej germánskej racionality, organizačnej schopnosti a zmyslu pre disciplínu. Sú to automobilová doprava a byrokracia, ktoré navzájom dosť prekvapivo súvisia.
28-09-2006 | EUtópia

Lukáš Krivošík

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.
12-08-2006 | EUtópia

Václav Klaus

Vraťme se k mezivládní Evropě

Evropská ekonomika stagnuje, i když rok 2006 asi bude rokem nejrychlejšího ekonomického růstu v tomto desetiletí. V každém případě je jasné, že tempo ekonomického růstu v Evropě je dlouhodobě daleko pomalejší než ve všech dalších relevantních částech světa. Za posledních šest let rostla Evropa průměrně jen o 1,3%, v problémech se již patnáct let topící Japonsko o 2,7 %, USA o 3,5%, a to radši neuvádím data o Asii.
01-08-2006 | EUtópia

Ján Gonda

Fond pre vyváženie negatívnych vplyvov Európskej únie?

Európska únia a jej lobistické štruktúry opäť zabodovali v hitparáde európskeho populistického protekcionizmu aj napriek varovným slovám rakúskeho ministra financií Grassera. Komisár Špidla začal volať po odškodnení obetí globalizácie a odborárskemu oku lahodiaca prosba bola rýchlo vyslyšaná. Fond, ktorý má vyvažovať „negatívne vplyvy globalizácie“, sa na vlnách europopulizmu nesie pod altruistickým názvom „Fond pre obete globalizácie“.
25-03-2006 | EUtópia

David Ravic

EU jako podporovatel zániku západní civilizace

Jen málokteré národy jako Češi a Slováci mají takovou neblahou zkušenost se střety mezi totalitními režimy a demokracií. Mnichov 1938 či srpen 1968 jsou jen příklady kdy se Češi a Slováci dostali pod tlak totalitního souseda a kdy jim demokratický Západ nebyl ochoten jakkoliv účinně pomoci.
17-03-2006 | EUtópia

redakcia

Vy ještě pracujete?

Tento text anonymného autora o tom, ako sa dá v Českej republike výhodne žiť na úkor štátu, koluje v poslednej dobe po internete. Keďže jeden politik u nás používa úspechy (?) českej sociálnej demokracie na ohurovanie voličov, možno je dobré pripomenúť si, za akú cenu sú zaplatené.
10-03-2006 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Švédsky raj zlodejov

Jeden z mýtov, ktoré kolujú po svete o Švédsku, je, že je to krajina s veľmi nízkou kriminalitou. Táto téza platila možno pred tridsiatimi rokmi. V súčasnosti je Švédsko podľa štatistík uverejnených denníkom Dagens Nyheter na tom horšie ako New York (s porovnateľným počtom obyvateľov).
08-03-2006 | EUtópia

Pavol Zlatoidský

Švédsky model

V ostatnej dobe sa akosi často objavujú v ústach niektorých slovenských politikov ódy na takzvaný švédsky model, a dokonca tendencie na zavedenie podobného experimentu na Slovensku. Žijem vo Švédsku ôsmy rok, a tak na vlasnej koži zažívam, ako tento model (ne)funguje v praxi, som svedkom jeho pomalej, ale istej degenerácie a tento môj príspevok má byť veľmi dôrazným varovaním pred akýmikoľvek experimentmi typu Made in Sweden.
30-01-2006 | EUtópia

Jozef Filko

Menová (ne)stabilita Eurozóny

Slovensko je už mesiac v systéme ERM II, ktorý možno označiť za čakáreň na prijatie eura. Ivan Mikloš i NBS jasajú. No je to skutočne dôvod na radosť? Nebol by systém navzájom si konkurujúcich súkromných mien lepšou alternatívou pre Európu i Slovensko? Ako by sa naša krajina mohla dopracovať k freebankingu?
12-01-2006 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Kto z koho?

V čom spočívala v minulosti veľkosť Európy a v širšom zmysle slova, celej západnej civilizácie? Prevezmú hegemóniu nad svetom v 21. storočí Číňania? Nie je ďaleko väčšou výzvou ako Čína občianska vojna, zvádzaná v srdci Západu?
14-11-2005 | EUtópia

Martin Pener

„Francúzi! Povedzte, čo chcete, a my vám povieme, že nie!

Po 37 rokoch Francúzsko o sebe opäť dáva vedieť rebéliami v uliciach. Tento raz však v réžii neeurópskych prisťahovalcov. Multikultúrna spoločnosť je nebezpečná utópia. Európe však hrozí dvojaké nebezpečenstvo. Ak nezastavíme vyčíňanie prisťahovalcov, urobia to za nás pravicoví extrémisti. Kto dá záruku, že sa demokracii nevymknú z rúk a že sa Európa nevráti do tridsiatych rokov?
06-11-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Zázrak na Visle

Parlamentné a tesne nato i prezidentské voľby v Poľsku sú veľkou nádejou pre dnešnú postdemokratickú a postkresťanskú Európu. Program Lecha Kaczynskeho je splnením sna každého poctivého konzervatívca, minimálne v kultúrno-etických a zahraničnopolitických otázkach. Samozrejme, bruselské politbyro a liberálna ľavica po celej Európe už stihli vyjadriť nad výsledkami poľských volieb rozčarovanie.
30-10-2005 | EUtópia

Václav Klaus

Efektivně fungující trhy potřebují dobrou politiku

Musím říci, že i když téma dnešního panelu v Alpbachu znám, příliš mu nerozumím. Asi se od nás očekává, že s porozuměním přijmeme jeho název „Globalizace – trh versus politika“. To nemohu. Nerozumím totiž použití slova „versus“. Nebo možná rozumím, ale pak musím dodat, že hypotézu, která za tímto názvem implicitně stojí, nepřijímám.
25-10-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Eurohujer a eurohandra

V neúspešných referendách o euroústave utrpeli euronaivisti úder, z ktorého sa dlho spamätávali. No dnes opäť vystrkujú rožky. Príkladom ich nechutného aktivizmu sú napríklad výčitky voči Václavovi Klausovi, ktorý sa rozhodol nevyvesiť na Pražskom hrade handru Európskej únie alebo bláznivé výroky Pála Csákyho po rozhodnutí Ústavného súdu o neprijateľnosti pozitívnej diskriminácie.
23-10-2005 | EUtópia

Ondrej Dostál

Ústavná sťažnosť proti ratifikácii európskej ústavy

Na Ústavný súd SR v Košiciach bola dnes doručená ústavná sťažnosť, v ktorej skupina fyzických osôb namieta porušenie svojho základného práva zúčastňovať sa na správe verejných vecí. K porušeniu tohto základného práva prišlo tým, že NR SR vyslovila súhlas so Zmluvou o Ústave pre Európu bez toho, aby bol zároveň schválený ústavný zákon o vstupe do štátneho zväzku s inými štátmi, ktorý by podliehal potvrdeniu v referende.
14-07-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Hodnoty v EÚ nehľadajme

Je Európska únia hodnotovým spoločenstvom? Bola ním niekedy? Mali by sme sa vôbec snažiť hľadať a pomenúvať „spoločné“ európske hodnoty?
22-06-2005 | EUtópia

Martin Hanus

Epizóda alebo revolúcia?

Tento text odznel na seminári "Evropská budoucnost očima mladých", ktorý moderoval Václav Klaus. Uskutočnil sa dva dni po francúzskom referende o európskej ústavnej zmluve.
19-06-2005 | EUtópia

Jiří Zahrádka

Eurozatykač: konec právního státu?

"Když například Litva vydá evropský zatykač na Němce, musí Německo vydat svého občana do Litvy. Když takový podezřelý nezná Litvu a nemá představu o litevském právním systému... pak budeme muset řešit jisté problémy." Slova jednoho profesora, když silně zpochybňoval institut evropského zatýkacího příkazu.
19-06-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Internet proti Francúzsku

Francúzsko opäť kráča cestou politického sebazosmiešňovania. Tentokrát hnev Grande Nation na seba privolala internetová encyklopédia Wikipedia a vyhľadávač Google.
13-06-2005 | EUtópia

Martin Pener

Šľachetné myšlienky a pomýlená cesta

Do Bruselu pred pár dňami zavítal netradičný hosť. Nebol to nik iný ako Bono Vox – líder skupiny U2. So šéfom Európskej komisie zotrval v dlhšom srdečnom rozhovore. Bono Vox loboval za výrazné zvýšenie (rozvojovej) pomoci Európskej únie Afrike. Chalanisko to nepochybne myslí úprimne.
13-06-2005 | EUtópia

Ján Dinga

Už sa to začalo

Po francúzskom odmietnutí euroústavy sme sa dočkali jej odmietnutia aj v Holandsku. Jasné nie, ktoré zaznelo v oboch krajinách, tak zrejme tento projekt definitívne pochovalo. Súdny človek by povedal, že je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, kde je vlastne problém. Uvedomia si to však aj europolitici?
02-06-2005 | EUtópia

Peter Frišo

La France rejette nettement le traité constitutionnel

Európa 2005, smetisko opustivšie západnú kultúru, rozdelené medzi dve ideologické skupiny. Jedna, nazývaná liberáli, ju vedie k Európe atomizovaných egoistických jedincov. Druhá nazývaná socialisti ju vedie k totalitnému systému všeobecného zaopatrenia. Jedna hlásajúca anarchickú slobodu od všetkého, no predovšetkým od Boha a morálnych príkazov, druhá hlásajúca rovnosť až do štádia absolútnej neexistencie rozdielov.
02-06-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

"Die Kapitalismusdebatte"

V Nemecku sa v týchto týždňoch vedie zásadná debata o povahe trhovej ekonomiky. Ak sa to vôbec dá nazvať debatou. Predstavitelia hlavných strán sa totiž hlavne predbiehajú v tom, kto povie väčšiu hlúposť o "sprisahaní nadnárodného kapitálu".
21-05-2005 | EUtópia

Herbert Meyer

Otevřený dopis Evropě

Ahoj. Zbláznili jste se? Promiňte mi moji hrubost, ale vaše reakce na naše znovuzvolení prezidenta Bushe byla tak urážlivá, že jsem na pochybách zda jste doslova neztratili zdravý rozum.
08-03-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

KOZy o euroústave

28. januára sa v Bratislave stretli slovenskí europoslanci s vedením Konfederácie odborových zväzov. Budovateľské prejavy, čo tam vypúšťali z úst Monika Beňová a Edit Bauer teda skutočne stoja za zamyslenie.
31-01-2005 | EUtópia

Martin Hanus

No smoking, signore!

„Naši otcovia zomierali v boji proti fašistom, nacistom a komunistom a dnes sme skončili v tyranii.“ Tak komentoval majiteľ baru pre United Press International zákaz fajčenia na verejných miestach, ktorý v Taliansku platí od minulého týždňa.
18-01-2005 | EUtópia

Jaroslav Daniška

Prečo by mali kresťania byť proti euroústave

„Ústavná zmluva Európskej únie nie je tou najlepšou v teoretickom svete,“ ale napriek tomu podporujem jej ratifikáciu, tvrdí profesor Buttiglione. Povedal to na zasadnutí CSU v Bavorsku. Aj ty Brútus? Pýta sa dodať
16-01-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

EÚ ukazuje skutočnú tvár

Neinformovali o tom žiadne mainstreamové médiá, avšak to, čo sa tento týždeň odohralo pri hlasovaní Európskeho parlamentu o ústavnej zmluve (hlasovaní, ktoré nemá žiadne právne následky a preto bolo čisto teatrálnym gestom) je najlepším dôkazom totalitnej podstaty EÚ.
14-01-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Štrnásť mýtov o Európskej únii

Kľukatými cestičkami internetu sa ku mne dostal mail nášho kamaráta Mareka Hrubča, v ktorom spomína údajné výhody Európskej únie, ktoré my, konzervatívni eurorealisti, vraj zamlčiavame. Spomínané „výhody“ EÚ my skôr považujeme za mýty euronaivistov.
08-01-2005 | EUtópia

Lukáš Krivošík, Ján Dinga

Má NATO budúcnosť?

V októbri 2004 vyhlásilo Euroatlantické centrum esejistickú súťaž pre študentov vysokých škôl na tému "Budúcnosť NATO a transatlantického partnerstva". Náhoda chcela, že dvaja redaktori Pravého Spektra obsadili druhé a tretie miesto. Tu sú ich eseje.
23-12-2004 | EUtópia

Peter Frišo

Konferencia o euro

Tento text je o konferencii, ktorá sa udiala pred niekoľkými mesiacmi. Článok sa nám "zapatrošil" v systéme, téma (ne)prijatia eura je však stále aktuálna. Dúfame, že poteší aj našich liberálnejšie orientovaných čitateľov.
25-11-2004 | EUtópia

Ivan Rogovský

O Banášovi, Grékoch a strachu z moslimov

Slovenská politika je plná insitných zabávačov aj prebehlíkov, ktorí už prešli mnohými stranami. Jozef Banáš je aj insitný zabávač (a omnoho horší ako jeho dcéra) aj prevracač kabátov. Viac v článku Ivana Rogovského, predsedu regionálneho združenia OKS v Trnave.
25-11-2004 | EUtópia

Jaroslav Bublinec

V posteli so Chiracom

Pred pár dňami som zazrel v staršom Domine (nie však takom starom, že by v ňom chýbali „nové, zdravé myšlienky“) článok Volané číslo je momentálne nedostupné od Michala Havrana mladšieho. Pretože na prvý pohľad textík nepresahoval dvesto-dvestopäťdesiat slov, začítal som sa do neho.
05-11-2004 | EUtópia

Ondrej Dostál

Výzva na verejnú diskusiu o euroústave

Iniciatíva proti európskej ústave odmieta snahu vlády urýchľovať ratifikáciu európskej ústavy. Premiér Mikuláš Dzurinda dnes odovzdal predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému podpísanú európsku ústavu. Považujeme to za snahu vyhnúť sa verejnej diskusii o dokumente, ktorý zásadným spôsobom ovplyvní budúcnosť našej krajiny.
04-11-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Kto nestojí na chodníku, nemiluje Európu

Včera bola v Ríme podpísaná európska ústavná zmluva. Do jej ratifikácie a nadobudnutia účinnosti je to ešte dlhá cesta. Napriek tomu je podpísanie zmluvy lídrami 25 členských štátov (a štyroch kandidujúcich) dôležitým krokom nesprávnym smerom.
30-10-2004 | EUtópia

Jaroslav Daniška

Turecku treba povedať NIE

Turecko je krásna krajina plná starých a nádherných pamiatok. Na jej území sa odohrali bezpočty mýtov, legiend, či skutočných antických, kresťanských, byzantínskych alebo križiackych príbehov.
28-10-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Prečo majú eurorealisti slabosť pre Ameriku

Zástancovia euroústavy sa často obracajú na jej kritikov s otázkou, prečo sú nám tak sympatické Spojené štáty? Krajina, ktorá na rozdiel od EÚ je plne federalizovaná, má spoločné dane a veľkú centrálnu vládu...
23-10-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Prečo odmietnuť európsku ústavu

V pondelok, 11. októbra 2004 sa v Pálffyho paláci v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „prečo treba odmietnuť euroústavu“. Konferenciu organizoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a české Centrum pro ekonomiku a politiku.
17-10-2004 | EUtópia

Peter Frišo

Ústavné déja vu

Hoci sa často argumentuje tým, že ide o komplikovaný právny text, nie je vôbec zložité návrh zmluvy zakladajúcej ústavu pre Európu odmietnuť. Z množstva dôvodov stačí malé poučenie z dejín.
16-10-2004 | EUtópia

Dalibor Roháč

Euro ako konštruktivistická mena

Podľa Martina Feldsteina, šéfa ekonomických poradcov prezidenta Reagana, je vznik Európskej menovej únie najvýznamnejšou politickou udalosťou od konca studenej vojny. V dlhom horizonte však jeho výsledkom podľa neho nebude silná Európa, ktorá by bola výzvou pre iné ekonomiky sveta.
11-10-2004 | EUtópia

Peter Frišo

John Randolph: Konzervatívne nie Ústave i federalizácii EÚ

Federalizmus ako konzervatívna idea: to je dlhšie postulovaná paradigma platná pre amerických konzervatívcov prinajmenšom od Alexandra Hamiltona. V širokom zábere konzervatívnych mysliteľov sa však nájdu aj takí, ktorí mali voči federalizácii a centralizácii Únie výhrady.
21-09-2004 | EUtópia

Martin Hanus

Augustové svetielka

Uverejňujeme text Martina Hanusa o dianí v EÚ, ktorý leží spolu s ďalšími článkami v 35. čísle týždenníka Domino fórum v tlačiarni. Vedenie firmy Dominopress minulý týždeň rozhodlo o zastavení distribúcie tohto čísla, v ktorého editoriali pôvodná redakcia vysvetlila dôvody svojho odchodu a poďakovala sa čitateľom a prispievateľom Domina za to, že stáli dlhé roky pri ňom.
08-09-2004 | EUtópia

redakcia

Iniciatíva proti európskej ústave

Ústava Európskej únie určuje základný právny, politický, ekonomický, sociálny a kultúrny rámec života členských štátov. Hoci ide o zásadný ústavný dokument, ktorý má nadlho riadiť život občanov Slovenskej republiky, takmer všetci vrcholní politickí predstavitelia o ňom mlčia, alebo občanov zavádzajú.
17-08-2004 | EUtópia

Ján Dinga

Potrebujeme U.S. of Europe?

EÚ od svojho vzniku speje k Spojeným štátom európskym-to už dnes priznáva čoraz viac politikov. Najčerstvejším dôkazom je nedávny návrh európskej ústavy. Keď pominieme všetky tie nezmysly, ktoré sú v tomto dokumente popísané, už samotná povaha dokumentu naznačuje, že EÚ bude spravovaná ako jeden štát-ústava je totiž najvyšším zákonom suverénnej krajiny.
04-08-2004 | EUtópia

Peter Frišo

Osedlajme Rosinantu

Na rozdiel od svojich priateľov, som nebral minulomesačné schválenie euroústavy nijak dramaticky. Pokojne som si čítal o Sókratovi a čudoval sa nad múdrosťou tých čias. Nakoniec, keď chce mať Európska únia svoju ústavu zbúchanú ľavicovými ideológmi za veľmi krátky čas, nech si ju má.
19-07-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.
15-07-2004 | EUtópia

Peter Frišo

Prečo sa Marek Hrubčo mýli

Článok Mareka Hrubča Euroskepticizmus ako kontrakultúra som začal čítať s veľkým očakávaním. Zarazilo ma už samotné označenie „kontrakultúra“, ktoré autor používa svojsky. Čo ňou myslí? A čo je potom oná „oficiálna kultúra“, voči ktorej sme kontra?
06-07-2004 | EUtópia

Marek Hrubčo

Euroskepticizmus ako kontrakultúra

Po hroznej a ničivej druhej svetovej vojne, ktorú naša generácia pozná našťastie iba z kníh, sa západoeurópskym intelektuálom poučeným z neúspešných integračných snáh medzivojnového obdobia konečne podarilo položiť základy trvalého mieru a prosperity. Dnes mladí intelektuáli podliehajú novej móde: euroskepticizmu.
29-06-2004 | EUtópia

Jarmila Urvová

euroRVHP?

Európski politici dotiahli v piatok v noci takmer dvaapolročné rokovania o európskej ústave do úspešného konca. Preteky s časom sa skončili – boj, v ktorom záležalo viac na rýchlosti ústavy než na jej obsahu, vyhralo írske predsedníctvo.
25-06-2004 | EUtópia

Peter Frišo

Smutné eurovoľby pre ľavicu

Skončili sa voľby do Európskeho parlamentu. Samozrejme, netreba pripomínať nelegitimitu tohto orgánu, ktorý je podivnou kópiou parlamentov národných štátov. Výsledky volieb to dostatočne potvrdili: nízka účasť, voľba na základe rôznych „národných záujmov“, sympatií, či apatií, voči svojej vláde a neprítomnosť európskych tém.
16-06-2004 | EUtópia

Jarmila Urvová

Mládežnícky konvent na eú(rópsky) spôsob

Minulý týždeň, len zopár dní pred toľko oslavovaným a nádejne očakávaným vstupom Slovenska do Európskej únie sa konal 1. slovenský mládežnícky konvent o budúcnosti EÚ. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia „relevantných” mládežníckych organizácií, ktoré prijali pozvanie – LMS, DFM, MSD, KDMS a ODM.
14-05-2004 | EUtópia

Juraj Karpiš

Falošné eurá

Počet zhabaných falošných eurobankoviek, či euromincí bol podľa Európskej centrálnej banky (ECB) v uplynulom roku vyšší než v roku 2002. Podľa správy ECB z 22. januára bolo v roku 2003 zhabaných 551 287 falošných eurobankoviek.
05-02-2004 | EUtópia

Peter Frišo

Radosť až na kosť

Slovensko súčasťou Európskej únie - to nie je výmysel, ale veľmi blízka realita nasledujúcich týždňov. Vstup Slovenska do Európskej únie sa už dá pomaly počítať na dni. Je to však dôvod na radosť celej špičky politického spektra?
02-02-2004 | EUtópia

Peter Spáč

Nová Rímska ríša

Po transformácii Ríma z kráľovstva na republiku sa moc rozdelila medzi viaceré úrady. Existovali zložky moci ako konzuli, senát či prípadne zvolený diktátor. Každý mal svoje povinnosti a svoju zodpovednosť. Jednoducho povedané, každý mal istú časť moci.
05-01-2004 | EUtópia

Lukáš Krivošík

Európska os zla

Kresťanskodemokratickí politici, ktorí založili EÚ, mali jednoduchý cieľ: aby v Európe konečne prestali rinčať zbrane. Toto sa im podarilo, posunuli kontinent do postmodernej éry, kde už žiadna vojna medzi členmi nie je možná. To ale neznamená, že skončilo to, čo Európu charakterizuje od čias Krištofa Kolumba: a to snahy niektorých európskych národov o nadvládu nad všetkými ostatnými.
22-09-2003 | EUtópia

Jarmila Urvová

Prečo budem hlasovať nie

KDH prišlo s iniciatívou zákona o zachovaní suverenity Slovenska v určitých oblastiach aj po vstupe do EÚ. Celá koalícia spolu s opozíciou sa začali tváriť, akoby KDH stratilo rozum. Kukan poznamenal čosi o smerovaní opačným smerom...
15-04-2003 | EUtópia

Michal Korauš

Niektoré problematické aspekty vstupu Slovenska do Európskej únie

Ako je známe, EÚ schválila už v roku 1955 Rímskou zmluvou voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu. Európa pociťovala potrebu konkurovať rozvíjajúcim sa krajinám, medzi ktoré patrili najmä USA a Sovietsky zväz.
09-11-2002 | EUtópia

Martin Hanus

Pod rúškom integrácie

Autori sa svojim článkom (D.Forgács, P. Novotný, Hrubá čiara pred budúcnosťou, SME 18.7.2002) úspešne zaradili do šíku treťosektorových nadháňačov volebných hlasov.
25-07-2002 | EUtópia

Martin Hanus

Posttraumatický mail

Aj v takomto duševnom rozpoložení sa môžete ocitnúť po návrate z naj.... mesta Európy. Za vulgarizmy a iné nechutnosti sa vopred ospravedlňujeme...
23-07-2002 | EUtópia

Martin Hanus

Nové hlasy z Nemecka

O oportunizme kritikov Izraela z pera Michaela Naumanna
22-07-2002 | EUtópia

Martin Hanus

EUROSTAN I.

O mierovej mzdovej unifikácii, Komisii, inteligentnej energetike, tyranských Íroch, deti ohrozujúcej reklame, výpredajovom dumpingu, telekomunikačnom vydridušstve, Schröderovej frizúre, Matke Európe a jej nevďačných deťoch
15-04-2002 | EUtópia

Kolektív autorov

Manifest českého eurorealizmu

S láskavým súhlasom tlačového oddelenia ODS uverejňujeme na našich stránkach kontroverzný dokument k ideovej konferencii tejto strany, ktorý vyvolal v Českej republike búrku polemík a prispel tak k rozprúdeniu diskusie o vzťahu českých národných záujmoch a európskych unifikačných tendencií.
26-03-2002 | EUtópia

Martin Hanus

Deklarácia o nezvrchovanej zvrchovanosti

S istým oneskorením Vám prinášame reakciu Martina Hanusa na schválenie deklarácie zvrchovanosti členských štátov EÚ v kultúrno-etických otázkach našim parlamentom. Uverejňujeme ju z dôvodu, že samotnej deklarácii sme sa na našich stránkach nevenovali a jej dikciu považujeme v rámci nášho eurodiskurzu naďalej za nanajvýš aktuálnu a dôležitú.
23-03-2002 | EUtópia

Martin Oravec

Prečistime si zakalenú myseľ

Recenzia na knihu Johna Laughlanda: Zněčistený pramen. Nedemokratické počátky evropské ideje. Prostor, Praha 2001.
08-03-2002 | EUtópia

Jaroslav Daniška

S euro-ústavou radšej opatrne

Nie každý, kto nesúhlasí s Martinom Hanusom musí byť nevyhnutne opovrhnutia hodný eurofil, ako napr. Peter Weiss, ktorý sa obáva názorov vlastného obyvateľstva, a tak by radšej každé rozhodnutie nechal na bruselských osvietencov.
09-02-2002 | EUtópia

Martin Hanus

Euroskeptici do toho!

Na tomto mieste uverejňujeme programové zhrnutie z pera redaktora Pravého Spektra Martina Hanusa, ktoré by sa malo zároveň stať zahajujúcim príspevkom k zásadnej, netriviálnej diskusii o Európskej únii v našej rubrike Fórum politikum
16-01-2002 | EUtópia

František Šebej

Ten skutočný dôvod súhlasu

Svojím opatrným súhlasom s tým, čo v Európskom parlamente povedal začiatkom decembra Václav Klaus, som si spôsobil, že ma vo svojom komentári Marián Leško priradil do zvláštnej politickej skupinky - spolu s Jánom Čarnogurským a Robertom Ficom.
10-01-2002 | EUtópia

Martin Hanus

Ad: EÚ podľa Klausa

Reakcia Martina Hanusa na článok T. Kozáka, uverejnená v denníku SME 20.12. 2001
21-12-2001 | EUtópia

Martin Hanus

Začať treba od seba

V uplynulom týždni médiami prebleskla správa, že Európsky parlament, zjavne inšpirovaný ideologickou výbavou europolitikov socialistického razenia sa chystá prijať zákon, podľa ktorého by zamestnanci ktoréhokoľvek podniku mali právo vetovať rozhodnutie vedenia firmy, ktoré s nimi nebolo vopred konzultované.
15-10-2001 | EUtópia

Martin Hanus

Bola raz jedna správa

Pravidelné správy Európskej komisie hodnotiace stav kandidátskych krajín EÚ s nadväzujúcimi radami a odporúčaniami sa stali takpovediac tradičným koloritom vytvárajúcim rámec pre nejednu „zmysluplnú“ diskusiu.
15-10-2001 | EUtópia

Robert Mátéffy

Quo vadis Slovensko?

Keď sa v súčasnosti pozriem na Európsku úniu, mám pocit, akoby pred nami stál akýsi obrovský komplikovaný parný valec. Tento valec je obvešaný megalomanskými a lákavými tabuľami s nápismi ako „jednotná Európa“, „multikulturalita“, „tolerancia“, „ekológia“, ktoré navonok vyzerajú skvelo, ale pri bližšom pohľade na ne sa ukážu krvavé fľaky po slovách ako „morálka“, „kresťanská tradícia“, „prirodzené právo“, „sloboda jednotlivca“, „slobodný trh“.
01-10-2001 | EUtópia

Martin Hanus

„Demokracia“ made in Europe

Súčasná doba a jej politickí aktéri vysielajú vo vzťahu k tzv. európskej integrácii niekoľko príznačných signálov, ktoré nielen predznačujú ďalšie vývojové tendencie tohto procesu, ale predovšetkým niečo vypovedajú o jeho samotnej podstate. A tá sa stáva čím ďalej hrozivejšou. Jej nezastrený obraz nám odkryje päť udalostí posledných dní a týždňov, vzájomne síce nesúmerateľných svojim významom, no predsa veľavravných vo svojej logike.
01-07-2001 | EUtópia

Martin Hanus

Schröderova pevnosť Európa

Spor o model európskej integrácie nabral v ostatných dňoch nové obrátky. Schröder v duchu nemeckej europolitiky nadviazal na vizionársky ladenú Fischerovu ideu nového usporiadania Európskej únie, aby ju pretavil do konkrétnejšieho návrhu na reformu európskych inštitúcií. Schröderov plán nie je samozrejme z hľadiska dlhoročných sporov o podobu EÚ prelomom. Tým je snáď len symbolika - posvätenie federalistického konceptu integrácie exekutívne najvyššie postaveným politikom najmocnejšej európskej krajiny, navyše politikom, ktorý bol doteraz vo svojej krajine mnohými považovaný za "EU-Ignoranta".
24-05-2001 | EUtópia

 

EUtópia

Už roky Slovensko pokorne plní všetko, čo si Európska únia zmyslí. Máme však v sebe dosť hrdosti, aby sme aspoň občas reagovali na vztýčený ukazovák Bruselu vztýčeným prostredníkom? Skončili vstupom do EÚ naše dejiny? Naozaj je integrácia prospešná hospodárskemu rastu? Vyrieši teraz Únia všetky problémy Slovenska za nás? Sú európski byrokrati osvietenejší než naši? Sú europolitici múdrejší a poctivejší, než tí naši? Budú si teraz európske národy nezištne pomáhať a obetujú pre európsku myšlienku aj svoje národné záujmy? A bolo by správne, keby tak urobili? My si nemyslíme, že s Európskou úniou je všetko košér...

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 

Odporúčame
Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group