Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin | www.Prave-Spektrum.sk |
Kandidátka KDH – evolúcia dinosaurov pokračuje
20-04-2010 /
Emil Petřík /
Komentáre
KDH má reálnu šancu na približne dvadsiatku poslancov v parlamente. Predstavme si, že voliči nevyužijú preferenčné hlasy a pozrime sa, kto všetko by tvoril túto dvadsiatku. Ešte poznámka: vek niektorých kandidátov uvádzam taký, aký v r. 2010 dosiahnu, či už dosiahli. Nerozlišujem či je niekto narodený 1.januára 1960 a päťdesiatku už oslávil, alebo 31.decembra 1960 a až dokonca roku 2010 bude mať len 49 rokov.
Predseda v Hrušovského tieni
Prvým šokom je dvojka hnutia nasledujúca za predsedom Jánom Figeľom, a totiž predošlý predseda Pavol Hrušovský. Unikátne a prapodivné zároveň. Môže to znamenať len jedno, totiž že Hrušovský trpí podobným zatemnením mysli ako Mikuláš Dzurinda, ktorý sa prilepil na predsednícku stoličku SDKÚ-DS, a z kandidátky tejto strany odstúpil len s pomyselným nožom na krku svojom i na krku jeho strany. Umenie odísť – ak to pomôže strane a vezme vietor z plachiet protivníkom - je na našej politickej scéne akoby za úchylku.
Prítomnosť Hrušovského na druhom mieste kandidátky je signálom, že Figeľ ešte nemá riadenie strany pevne vo svojich rukách. Čo si však od ďalšieho volebného sľubuje Hrušovský, keď už nie stranu, tak pre seba? Chápem, že vo veku 58 rokov už nemusí byť ľahké vrátiť sa k pôvodnej profesii, príjem do dôchodku by však dozaista išiel elegantne zabezpečiť virtuálnou poradensko-expertnou funkciou v KDH. A kto vie, možno po voľbách bude šanca obsadiť post veľvyslanca vo Vatikáne... Pretože aj keby bol Figeľ jeho najlepší priateľ, už svojou prítomnosťou mu bude nevyhnutne hendikepovať autority predsedu strany. A čo je asi z môjho pohľadu pravičiara najhoršie, druhé miesto obsadil človek, ktorý by bol v roku 2006 ochotne vstúpil do vlády s Robertom Ficom a môže tento krok presadzovať aj v roku 2010.
Podpredsedovia
Trojkou, štvorkou a päťkou hnutia na kandidátnej listine sú podpredsedovia hnutia: Daniel Lipšic, Július Brocka a Mária Sabolová. Lipšic dokázal vo volebnom období 2006-2010 plniť hlavnú úlohu opozičného poslanca a napádať chyby Ficovej hrabivej koalície takmer rovnako intenzívne, ako to robil niekdajší opozičný poslanec Fico v čase Dzurindových vlád. Naopak Brocka a Sabolová sú typickými príkladmi parlamentných divákov, ktorí nedokázali účinnejšie zabrániť, aby sa Fico, Slota Mečiar nevrhli na štát ako žralok na makrelu.
A opäť ako v prípade Hrušovského, ak bude KDH po voľbách pozvané do Ficovej vlády, osobne v týchto dvoch kandidátoch vidím skôr podporovateľov než odporcov tohto kroku.
Miesta 6, 7 a 8 pripadli novým podpredsedom Jane Žitnanskej, Antonovi Marcinčinovi a Ivanovi Uhliarikovi. Opäť nie priaznivá situácia pre Figeľa, ak ľudia ktorých si vyberie do svojho tímu, prepadli na priečky 6 až 8. Deviatku Pavla Abrhána by som zaradil do výkonnostnej a názorovej triedy ako Hrušovského, Brocku a Sabolovú.
Zaslúžili seniori
Pri desiatom mieste kandidátky opäť ostáva rozum stáť. Obsadil ju Martin Fronc. Pripomeňme, že vlani mu voliči KDH zamietli výsluhový dôchodok v Európskom parlamente, keď prekrúžkovali Annu Záborskú. Nazdáva sa, že ak očividne nedokázal osloviť a pritiahnuť voličov v roku 2009, v roku 2010 bude úspešnejší? Alebo pokladá desiate miesto za bezpečné proti útoku preferenčnými hlasmi z nižších miest vyzdvihnutých kandidátov?
Nasledovné slová nie sú zatracovaním ani akoukoľvek neúctou k seniorom. Fronc do NR SR kandiduje vo veku 63 rokov, teda je predpoklad, že mandát ukončí ako 67 ročný. Akú mieru vitality a aktivity od Fronca môžeme očakávať? Iste Konrád Adenauer, či Ronald Reagan boli úspešnými vrcholovými politikmi aj po sedemdesiatke, ale koľko sa takých narodí za jedno storočie? Klub politickej strany v parlamente by nemal byť spolkom zaslúžilých seniorov, ale tímom, ktorý dokáže vzdorovať Ficovým, Mečiarovým a Slotovým – opäť zopakujem to slovo - žralokom.
K osobe Jána Hudackého (č. 11) sa vyjadriť neviem. Za to comeback Petra Muránskeho (č.12, dva krát poslanec NR SR v r. 1998-2006) rozhodne nepokladám za transfúziu myšlienkovo mladej krvi.
Prešporský richtár - „budovateľ“
Pozastaviť sa musím ešte pri čísle 13, pri kandidátovi, ktorý bude pôsobiť ako odpudzovač bratislavských voličov - Andrejovi Ďurkovskom. Som z tých, ktorí ho v r. 2006 so zaťatými zubami volili za primátora Bratislavy. A čitateľom prezradím, že ak ostane spoločným kandidátom pravice na primátora aj v komunálnych voľbách 2010, som odhodlaný zakrúžkovať tento raz hocikoho iného. A mám také tušenie, že takýchto pravicových Bratislavčanov bude veľa.
Za Andreja Ďurkovského sa Bratislava stala najväčšou realitnou kanceláriou Slovenska, a došlo k javu, ktorý raz Kamil Peteraj označil ako „singapurizácia“ – všade rastú nevkusné „sklenené“ budovy. Iste, mesto nemožno konzervovať ako skanzen. I skleníky majú právo na život. Ak však tieto metastázujú aj na hranici historického centra a najmä v častiach mesta, kam sa vonkoncom nehodia, ide o devastáciu mesta.
Ak by aj Ďurkovský viac za primátora nekandidoval, bratislavskí voliči mu iste nebudú pomáhať do parlamentu, odkiaľ by mal krásny výhľad na River Park, ktorý sa nevkusne zahryzol do panorámy hradu a odkiaľ by sa mohol kochať, ako búracie čaty ničia Park kultúry a oddychu. Nuž a voliči mimobratislavskí budú a priori alergickí na kandidáta – primátora ich hlavného a toľko nenávideného mesta.
Každé hnutie svojho šťastia strojcom
Nebudem lustrovať ďalších kandidátov. Spomeniem iba, že nové tváre (ako ich pomenúva web KDH) Mária Hlucháňová, Radoslav Procházka sa ocitli až za osemnástym miestom. Nebudem ani spochybňovať suverenitu KDH „namiešať“ si kandidátku akú chce. Aj strany sú každá strojcom svojho šťastia. Spochybnil by som len rozumovú úroveň tých, ktorí o tejto kandidátke rozhodli. Pretože táto ponuka voličom je dôkazom bezvýhradnej dôvery v stabilný tradičný elektorát. (KDH ho naozaj má, i keď nie veľký.) Je však i dôkazom úplnej neznalosti tých, ktorí by nad voľbou KDH možno uvažovali.
A čo je prvou menšou pointou tohto článku? To, že ak by z KDH neodišli Palko, Mikloško, Minárik... boli by na kandidátke veľmi pravdepodobne tiež a iste nie „niekde vzadu“!
Čo si s touto kandidátkou počne volič KDH? Pokiaľ je to člen onoho spomínaného tradičného elektorátu, alebo pokiaľ svoje hnutie vníma ako hnutie stredu, do voza pravice i koča lavice („...len nech už chlapi máme opäť post prednostu a celý obvodný úrad je náš!“), tak taký pokorne prijme akúkoľvek kandidátku. Nasledovné možno dodávam nejasne, akoby som nechcel predpovedať, ako sa KDH zachová po voľbách, ale myslím, že takíto voliči prijmú aj akúkoľvek povolebnú koalíciu, len nech v nej je KDH. Argumenty na ospravedlnenie sa vždy dáke nájdu. Ale buďme úprimní a dodajme, že aj sponzori strany s potešením zistia, že už nesponzorujú parlamentný komparz, ale podporujú koaličnú stranu.
Volič poraď si
Čo však ká-de-hák-pravičiar, taký, ktorý nie spokojný s tým, že v jeho hnutí pokračuje bezperspektívna evolúcia dinosaurov, ktorí už splnili svoju úlohu v našich maličkých politických dejinách a žiadne nové progresívne druhy sa z nich nevyvinú? Čo volič a sympatizant KDH, ktorý čaká viac nových schopných a najmä neunavených tvárí?
A vlastne nemusí to byť iba volič, môže to byť aj člen... Ak niektorý región resp. regionálna organizácia KDH našli svojho kandidáta na 56., 112. či dokonca 141. mieste kandidátky, bude jeho krúžkovanie len bodaním špendlíkom do slona. Väčšiu šancu by mohlo mať zameranie sa na kandidátov bližšie k zvoliteľným miestam, nech má KDH šancu aspoň trochu zmodernizovať sa.
Emil Petřík
Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin | www.Prave-Spektrum.sk |