Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Mečiar a pravica
14-01-2010 / Andrej Fandák / Komentáre

V poslednom čase zarezonoval slovenskou politikou výrok predsedu strany SaS Richarda Sulika na tému akceptovatelnosti Mečiaroveho HZDS ako koaličného partnera pravice. Vo všeobecnosti táto predstava vyvolala negatívne reakcie v médiach, a ani zvyšné strany potenciálnej pravicovej koalície sa do spolku s Mečiarom veľmi nehrnú. Pre väčšinu Slovenska napravo od stredu je HZDS neakceptovateľným subjektom, tak skompromitovaným, že samotné zamyslenie sa nad spoluprácou s ním je odsúdeniahodné.

V demokratickej politike (ale vlastne aj v každej inej politike) existuje niekoľko tém, ktore slúžia na mobilizáciu voličov. Napríklad pre ľavicové strany je to sociálna téma. Voliči si pod tým v podstate predstavujú redistribúciu majetku od tých majetnejších (hocikto iný, len nie my) k tým chudobnejším (my).

Táto téma je veľmi priamočiara a vysiela jasnú správu, ktorú netreba dodatočne vysvetľovať nejakou zložitou teóriou - zoberiem prostriedky im a dám ich vám (teraz sa tu nechcem zamýšľat nad rôznymi úskaliami prerozdeľovania a či nakoniec tí naši nebudú mať menej, ako keby žiadne prerozdeľovanie nebolo).

Inou mobilizačnou témou politického boja je nacionalizmus. Nacionalizmus takisto vysiela veľmi jasný signál a zasahuje ešte tie inštinkty, ktoré sme si vybudovali, keď sme ako lovci a zberači v malých kmeňových jednotkách bojovali navzájom o teritóriá. Obrana národných záujmov dominovala politike v predminulom storočí a patrí do prirodzeného mobilizačného arzenálu pravice. Na Slovensku je to tak silná zbraň, že určité politické kruhy narábajúce s touto témou, môžu úplne ignorovať všetky ostatné potreby svojich voličov a umožňuje im to pohodlné politické prežitie (a nielen politické.

Bohužiaľ, na Slovensku pravica o svoju nacionalistickú tému prišla. Na jednej strane sa to stalo objektívne, keď sa tejto témy zmocnili postkomunisti skôr, ako si ju mohla časť demokratickej pravice osvojiť. Na druhej strane aj subjektívne, keď niektoré pravicové kruhy považovali túto tému za nedostatočne „salonfähig“ a vytlačili s nacionalizmom sympatizujúce kruhy na okraj. Príkladom je VPN, ktorá obvinila KDH z reminiscencií k slovenskému fašistickému štátu a zobrala na kandidátku populárnych postkomunistov, aby neutralizovala potenciálny úspech kresťanských demokratov, operujúcich so samostantou slovenskou stoličkou a hviezdičkou na europskom nebi. Paradoxne sa kvôly tomu neskôr rozpadla a časť sa pretransformovala na nacionalistické HZDS.

Faktom ale je, že návrat témy nacionalizmu do výbavy pravice je doležitý, ak chce konkurovať ľavicovému sociálnemu populizmu. Práve tieto otázky by mohli byť v najbližších rokoch v kurze, keď sa budú kompetencie národných štátov prenášat na bruselské centrum.

Samotný návrat nacionalistickej témy do výbavy pravice nie je až taká jednoduchá úloha. Hlavne ak existuje záznam z rokovania Národnej rady o prijatí ústavy z 1.9.1992. Vieme síce identifikovať množstvo relevantých a objektívnych dôvodov, prečo hlasovali tak ako hlasovali, ale fakt je ten, že tým prišla pravica o svoju dôveryhodnosť, čo sa týka nacionalistických tém. Samozrejme, nie je to celé iba o jednom hlasovaní, ale v devädesiatych rokoch minulého storošia boli národné záujmy definované spôsobom, ktorý bol pre pravicu neprijateľný.

Určitým kľúčom k návratu témy nacionalizmu do pravého politickeho spektra by mohol byť práve Mečiar. Či sa nám to páči, alebo nie, Mečiar je to, čo sa dá predstaviť pod pojmom Otec národa. Naše deti sa o ňom budú učit v škole a my sa na tom budeme smiať. Ale deti našich detí sa už stretnú s Mečiarom poznačeným nánosom idealizácie a pátosu (Lex Mečiar príde jedného dňa na pretras).

Mečiarova osoba síce nekorešponduje s predstavou bojovníka bez bázne a hany za veci národné, keď sa ale pozrieme na národné idoly v okolitých krajinách, tak sa nemusíme až tak hanbit (aj keď by sa dalo argumentovat dobou). Práve Mečiar by preto mohol vrátiť národnú dôveryhodnosť na stranu pravice.

V prípade, že by sa to podarilo, tak sa pravdepodobne zmení politická mapa Slovenska. Maďarské strany začnú inklinovat k ľavici, čo je v podstatne prirodzenejšie ako dnešný stav, lebo menšinové otázky boli vždy doménou ľavého spektra (okrem toho sa stačí pozrieť na maďarskú politickú scénu a vidíme, že tam vlastne súperia o voliča dve veľke ľavicové strany).

SNS ma tiež určitý pravicový potenciál, aj keď je asi momentálne nepredstaviteľné, aby také panoptikum, aké sa v tejto strane nachádza, bolo akceptovateľnou súčasťou nejakej pravicovej koalície. Ale v prípade nejakých normálnejších lídrov, by bola spolupráca národniarov a pravice možná.

Dosť bolo teórie, pozrime sa na to prakticky - v prípade, že by sa SaS dostala do parlamentu a nejaká pravicová kombinácia s HZDS by získala viac ako 75 mandátov, tak by to z Mečiara spravilo jazýček na váhach. To je dosť nepríjemná predstava. Či by Mečiar do pravicovej koalície išiel je tiež neisté. Hlavným zmyslom existencie HZDS je udržať status svojho predsedu a preto je pre neho justícia kľúčovým rezortom - ako by pravicové strany obhájili zotrvanie Harabina v súdnictve pred svojimi voličmi si neviem predstaviť.

Ale na druhej strane, ani vládnutie s Ficom nie je pre Mečiara až taká selanka – strany majú podobný elektorát a v podstate si konkurujú (voličský nárast socialistov sa kryje práve so stratami HZDS). Zamyslieť sa treba nad nasledujúcim faktom: ak chceme na Slovensku veľkú ľudovú stranu na pravej strane spektra, tak sa to nikdy nepodarí, ak nebude reflektovať na nacionalistické témy. A národne orientovana strana nemôže odmietat Mečiara ako zakladateľa štátu - v pozitívnom aj negatívnom zmysle.

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk