Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Cesta do pekla
22-04-2009 / Martin Štefaňák / Komentáre

„O tomto filme sa nedá diskutovať. Jedno čo môžete urobiť, je zájsť do najbližšej krčmy, dať si pivo alebo poldeci a dlho, dlho premýšľať.“
Fedor Gál

Projekt Fedora Gála, Krátka dlhá cesta nie je príbeh jedného človeka alebo jednej generácie. Je to príbeh nás všetkých, ktorý sa odohráva aj dnes. Bude trvať dovtedy, pokým človek sám seba nevyhubí. Alebo?

Fedor Gál sa narodil v koncentračnom tábore v Terezine, kde bol umiestnený so svojou matkou a štvorročným bratom Egonom. Na sklonku vojny, o ktorej ešte nikto netušil ako skončí, sa o 300km severne v Sachsenhausene odohrával pochod smrti, ktorému len veľmi tesne podľahol aj jeho otec Vojtech. Fedor mal to šťastie, že hrôzu koncentráku prežil a po 63 rokoch sa vydáva na cestu, ktorú prešiel jeho otec pokým ho zastrelili.

Počas cesty zbiera výpovede ľudí tej doby, objavuje rozmanité artefakty ale predovšetkým nachádza neuveriteľné skutočnosti a súvislosti. Neďaleko miesta kde je pochovaný jeho otec stál pamätník obetiam pochodu smrti. Stál. Neonacisti ho pred niekoľkými rokmi vypálili.

Po príklady extrémizmu (pričom neexistuje rozdiel medzi „menším“ a „väčším“) však netreba chodiť až do Sachsenhausenu. Pred mesiacom košickí policajti týrali šiestich rómskych chlapcov. Nútili ich vyzliekať sa, fackovať a bozkávať.

Pravdou je, že mladí Rómovia prepadli staršiu ženu, ale vo vyšetrovacom procese sa v klasickej demokracii využívajú humánnejšie metódy. Nehovoriac o všetkých tých Danieloch Tupých, Hedvigách či Sendreiovcoch. Do toho všetkého náš pán premiér so svojimi koaličnými partnermi veselo rozsieva xenofóbne reči o Maďaroch. S chorými elitami nemôže byť ani spoločnosť zdravá.

Fedor to vystihuje keď o týchto pánoch hovorí ako o potenciálnych vrahoch a obrovskom nebezpečenstve. Ako dodáva: „Extrémisti na uliciach, možní páchatelia sú len vrchol ľadovca. Pod touto vrstvou sú potenciálni diváci. A možné obete by mali vedieť, že kvetnaté národovecké reči sú jasným signálom, že minulosť je tu a zostane s nami.“

Fedor má pravdu, že o krátkej dlhej ceste sa nedá diskutovať. Tú treba vidieť a dať si poriadneho panáka. Avšak proti nenávisti a intolerancii sa bojovať dá. „Treba na to ľudí ochotných postaviť sa tvárou tvár nebezpečenstvu, ohrozeniu, násiliu. A tých je hrozne málo.“ S týmto poznaním nie je cesta do pekla taká vzdialená od svojho cieľa ako sa nám môže zdať.

Zdroje:

Kratkadlouhacesta.cz

.týždeň (15/2009, str. 6)

Martin Štefanák

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk