Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Volím Fera!
17-03-2009 / Lukáš Krivošík / Slovenská otázka

Je tu prvé kolo prezidentských volieb a nejeden pravicový volič váha, koho vlastne podporiť. Ivetu Radičovú alebo Františka Mikloška? Ja som si to rozdelil nasledovne: na prípadnú voľbu menšieho zla budem mať dosť času v druhom kole – ak mi Radičovej hypermotivovaní priaznivci túto kandidátku úplne neznechutia. V prvom kole však volím dobro: Volím Fera!

Františka Mikloška budem voliť za prezidenta SR, lebo je viac ako len nekomunistický kandidát. Je to osobnosť Sviečkovej manifestácie a Novembra 89, čo sú dnes už historické medzníky. Na začiatku 90. rokov bol predsedom parlamentu, keď sa pokladali základné kamene demokratického zriadenia u nás. Všetky tie slobody, ktoré dnes považujeme za samozrejmé, sa zakotvili v tomto prelomovom období.

Mikloško je osobnosť, ktorá v 90. rokoch bojovala proti mečiarizmu. A to už v časoch, keď išlo o neodolateľný idol drvivej väčšiny Slovákov. Na začiatku to bolo len KDH Jána Čarnogurského a Františka Mikloška, kto sa rezolútne staval na odpor. Neskoršia široká protimečiarovská koalícia sa začala ako snehová guľa nabaľovať až postupne. Mikloško na Slovensko nezanevrel ani vtedy, keď Slovensko možno zanevrelo na neho a jeho mlátili po uliciach. Po roku 1998 hlasoval ako poslanec NR SR za všetky ústavné zmeny i reformné zákony, ktoré zo Slovenska ako škaredého káčatka strednej Európy, urobili úspešnú krajinu.

Mikloško tak dvadsať rokov stojí pri všetkých pozitívnych zmenách, ktoré našu krajinu posunuli dopredu. Niektoré sám ovplyvnil, kým ďalšie aktívne podporoval. Pritom všetkom si zachoval čistý štít a nikdy na neho nepadol ani tieň podozrenia z korupcie a klientelizmu. Koľkí politici to môžu o sebe povedať? Ako disident sa Mikloško v rokoch totality rozhodol radšej neoženiť, než vystaviť svoju rodinu potenciálnemu nebezpečenstvu. Aj to o čomsi svedčí. Dnes však má vedľa seba sympatickú mladú ženu, ktorá by bola dôstojnou prvou dámou.

V rozhovoroch s ním vždy nachádzam originálne hlboké postrehy o našej dobe a našom národe. A práve schopnosť rozpoznať historické trendy a zaujať k nim múdre stanovisko by mali patriť k povinnej výbave každého kandidáta. Lenže ktorý z nich hovorí niečo hlboké a nadčasové?

Mikloško má zmysel pre humor, pričom tento humor neuráža, no v napätých situáciách môže celú záležitosť odľahčiť. Ako pri jedinom kandidátovi mám u neho istotu, že bude obhajovať záujmy SR aj navzdory vonkajším tlakom. Mikloško je slovenský Václav Klaus, len bez jeho negatívnych osobnostných čŕt. Ak nás bude dosť a zvolíme ho, Slovensko bude konečne mať za prezidenta správneho chlapa a dobrého človeka.

Lukáš Krivošík

http://volimfera.blogspot.com...

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk