Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Večer na tému ... „nejsou lidi“
12-12-2008 / Marián Šarkőzy / Ficoviny

Hľadanie a tápanie sa skončilo. Štvrtkové večery na STV sa definitívne a nevyhnutne sformovali do signifikantného útvaru. Tak nevyhnutne ako príroda vytvára kryštály, kvaple a hmloviny, aby nás poučila o charaktere usporiadania častíc, vytvorila STV reláciu „Večer na tému“, poučujúcu nás vo výslednej forme o usporiadaní duší mysliteľov tvoriacich akýsi prirodzený think-tank dnešnej vlády, ktorý si síce aspoň zatiaľ neuvedomuje svoju vlastnú svojbytnú existenciu, predsa je však manifestáciou vyšších princípov, ktoré sa v konečnom dôsledku musia zmaterializovať.

Možno do podoby seriózneho denníka verejnoprávnej inštitúcie, výskumného ústavu, či niečoho podobného, čo zabezpečí mysliteľom im potrebnú základnú potravu, drevo na zimu, červené sako atď. Pretože nie je pre rodeného mysliteľa nič horšie a ponižujúcejšie, než živiť sa niečím iným než plodmi vlastnej geniality. Veď nebolo to práve za totality tak, že museli intelektuáli kopať kanály a kúriť v kotolniach, zatiaľ čo ideológovia odriekavali trápne formulky?

Nedajme sa pomýliť tým, že práve dnešní myslitelia boli v minulosti často práve tými ideológmi a dnešní nepriatelia štátnosti tupili krompáče, tu ide predsa hlavne o princíp. Bez ohľadu na pravo-ľavé rozdelenie musíme chtiac-nechtiac súhlasiť, že nie je toho Boha, aby štát existoval bez ducha, bez hodnôt, bez vízie. Vláda proste ducha a hodnoty potrebuje, lebo jej samej sa ich už z princípu nedostáva, nakoľko je povinná riadiť sa požiadavkami národa, ktorý je kompletne zdegenerovaný skrz pôsobenie Ameriky. Je čas nasadiť tvrdý kaliber. Duchovná diera, ktorú spôsobil Štefan Hríb svojou nekompetentnosťou a zaujatosťou je obrovská, nezostáva nám než urobiť všetko preto, aby sa takto vzniknutá púšť znovu zazelenala.

Je treba zrekapitulovať a opraviť základné chyby nenávistného magického klerikalistu a židomurára Hríba, aby sme sa im vyhli. Hlavne nepozývať diskutérov s úplne opačnými názormi. Diváci by mohli získať mylný dojem, že nie je celkom jasné, kto naozaj reprezentuje národ a nastane chaos. Chaos je tou najhoršou alternatívou. Netreba sa vôbec hanbiť za to, že diskusia naberá jemný nádych alkoholického dobráctva a vzájomného žoviálneho potľapkávania sa po pleci, veď to boli nakoniec najmä milé stretnutia v pálenici, čo vytvorilo základ politického národa. Bez tohto ducha by sme sa nikdy nestali najmierumilovnejším národom sveta. Z takých debát, aké viedol zapredanec Hríb, pochádzajú len konflikty a my vieme, že to nie je bez zámeru. Američanom je jedno kto s kým bude bojovať, zbrane budú predávať obom stranám. Nie pán Hríb, Slováci nikdy nebudú obeťami darmožráčov z Wallstreetu. Cha cha chá! Hola hej.

Druhá chyba Hríba je podstatnejšia a nebojme sa to povedať priamo a bez servítky falošnej ľudovosti, aj keď nám čitatelia nebudú rozumieť, priam ontologická. Hríb totiž pozýval ľudí, ktorých považoval za talentovaných. Chyba! Talenty najprv treba vytvoriť a až potom pozývať na verejnoprávnu pôdu. Charakter talentov Hríbovského typu je takpovediac samorastovský. V istom zmysle ich vychovala ulica a tým pádom škodia, lebo si nie sú plne vedomí svojich historických úloh, ba sa im až systematicky spreneverujú. Sú takpovediac suchou ratolesťou, ba ešte niečím horším, pretože suchá ratolesť nemá sama o sebe až taký deštruktívny charakter. Hríbovčina je skôr nádorom, ktorý treba aktívne vyrezať. Sám od seba neodpadne. A v tom dnes spočíva hlavná historická úloha uvedomelej časti intelektuálnej obce. Najprv sa očistime a až potom začnime aktívne tvoriť talenty z národnej hliny, sťa grécky boh Zeus.

Hlavnou úlohou verejnoprávnej relácie nie je pozývať talenty, ale vytvárať pôdu pre sebauvedomenie ich historickej úlohy. Nedajme sa odradiť tým, že po zhliadnutí takto koncipovanej relácie budú mladé talenty najmä v prvej fáze zo Slovenska utekať. Je to zámer. Aspoň nebudú brániť vzniku nových uvedomelých vetiev a následne kvetov. Nepotrebujeme len nositeľov nobeloviek ako takých. Mierime vyššie. Potrebujeme uvedomelých nositeľov kráčajúcich v jednom zástupe. A na to sme tu, aby sme tento budúci zástup už v zárodku usmernili do jedného koryta a využili ich energiu pozitívne tak, ako to urobil inžinier Binder v Gabčíkove. Len tak nám budú svietiť, len tak budú poháňať pásy vo Volkswagene, len tak predbehneme a dobehneme Čínsku ľudovú republiku a možno už o dvadsať rokov zorganizujeme niečo obdobne veľkolepé a nádherné, ako bol úvodný ceremoniál Olympijských hier.

Áno, možno sú to len vízie odvážnych ľudí. Ale na začiatku každého veľkého projektu stáli práve takíto vizionári. Držíme vám palce. Hlavne sa nehanbiť za seba, hlavne sa nešpárať v minulosti. Hlavne sa nehanbite za to, že sami ste veľa talentu nepobrali. Tak už to v prírode chodí, že jedným pánboh nadelil talenty a iným vedomosti o tom, ako majú byť správne použité v spoločný prospech. Spomeňme len taký zdanlivo smiešny fakt, s ktorým sa asi každý z nás stretol na strednej škole. Sú to práve sexuálne menej úspešní a príťažliví jedinci, ktorí vedia ostatným poradiť ako správne ukojiť ženu, ba sa vyznačujú dokonca vo svojej dobromyseľnosti až dojemne milou posadnutosťou rozdávať nezištne plným priehrštím a v dobrej viere rady všetkým naokolo.

Umlčte ten kuvičí hlas – veru je ho ešte príliš veľa ešte aj vo vás samých. Zapchajte si uši aj pred posmechom zvonka. Národ vás volá a potrebuje. V žiadnom prípade sa nesmiete nechať odradiť. Posmech malých nevyhnutne sprevádza kroky géniov, tak ako hudobné pozadie vytvára priestor napríklad pre hlavný motív symfónie Eroica. Bez seba zabudnutia niet sebavedomia, hlavne u vás skutočných národovcov. Ešte raz - držíme vám palce priatelia. Nech žije 16. november.

Pre menej vzdelaných čitateľov ako som ja, čiže pre väčšinu dodávam, že slávnu symfóniu Eroica vytvoril Beethoven. Beethoven bol významným nemeckým skladateľom žijúcim na prelome 18. a 19. storočia. Pre e-blogový plebs, ktorý sa v tomto článku určite začne zlomyseľne špárať dopredu priznávam, že sa vážnej hudbe nerozumiem a preto ani nechodím na koncerty. Ale vopred vám položím otázku, páni vrtáci: Mám preto menšie právo spomenúť velikána, ktorému vy ani ja nesiahame ani po päty? Prestaňte sa konečne naparovať. Vieme dobre kto vás platí!

Marián Šarkőzy

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk