Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Dobrý anjel - pohľad do vnútra
19-08-2007 / Filip Likavčan / Rôzne

Ako je vidieť zo screenshotov, do systému Dobrý anjel som vstúpil v septembri 2006. V tom čase som už niekoľko mesiacov v hlave rozmýšľal o podobnom spôsobe realizácie dobročinnosti a preto som Dobrého anjela privítal a hneď som sa do neho zapojil.

Veľa ľudí ma negatívnu skúsenosť so zneužitím dobročinnosti. Zakladatelia Dobrého anjela sa preto maximálne snažia, aby nikto nemal pochybnosti, že peniaze, ktoré pošlete do Dobrého anjela, budú do posledného haliera použité na pomoc ľuďom v núdzi.

Po skoro roku mojej účasti v systéme Dobrý anjel potvrdzujem, že systém je úplne transparentný a poskytuje veľkú mieru kontroly. Priložené screenshoty dokumentujú dobrú informovanosť o toku peňazí v systéme.

Chcem prispievať - vstup do systému

Do systému sa vstupuje krátkou registráciou a prvou platbou. Registráciu je možné spraviť cez internet, SMSkou alebo poštou. Peniaze je možné posielať bankovým prevodom, aktiváciou služby v sieti Orange, cez špeciálnu platobnú alebo kreditnú kartu VÚB alebo poštovou poukážkou. Minimálny príspevok je stanovený na 50 Sk. Po vstupe do systému nie je človek nijak viazaný, môže prispievať pravidelne alebo nepravidelne.

Kontrola poslaných peňazí

Všetky peniaze, ktoré pošlem na účet Dobrého anjela vidím v zozname (kliknutím na obrázok ho zväčšíte):

Komu idú darované peniaze

V zozname odoslaných príspevkov je rozpísané koľko peňazí išlo jednotlivým príjemcom. Na obrázku vidieť, že môj príspevok za február sa rozdelil medzi viacerých príjemcov.

Informácie o príjemcoch peňazí, ktoré som daroval

V zozname príjemcov, je zoznam tých ľudí, ktorí dostali peniaze, ktoré som poslal do systému. V zozname vidím ich meno, priezvisko, telefónne čísla, e-mailovú adresu a poštovú adresu. Nie je problém zdvihnúť telefón a zavolať dotyčnej osobe a priamo sa jej spýtať, či jej prišli peniaze v deklarovanej výške.

Každý prispievateľ do Dobrého anjela pri vstupe do systému súhlasí s tým, že údaje o príjemcoch bude držať v tajnosti.

Životné príbehy

Na poslednom obrázku je profil pani Kataríny, ktorá patrí medzi tých, ktorým svojimi príspevkami pomáham. V profile sú znovu podrobné kontaktné údaje a stručný opis jej životnej situácie. Takýto profil má každý príjemca. Nadácia Dobrý anjel zhruba v polročnej periodicite kontaktuje ľudí a informuje sa o stave ich situácie.

Kto môže dostávať príspevky

V súčasnosti s Dobrým anjelom spolupracuje 111 onkológov. Výber príjemcov robia títo doktori.


Zdroj: http://filer.platon.sk/blog/dobry-anjel-pohlad-do-vnutra

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk