Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Ron Paul Revolution
14-08-2007 / Ján Dinga / Komentáre

Keď texaský kongresman Ron Paul oznámil vo februári svoju kandidatúru na prezidenta USA, bolo to bez akéhokoľvek záujmu médií či americkej verejnosti. Jeho meno bolo neznáme, frontrunneri už boli v podstate jasní, spojenie texaský republikán sa stalo za uplynulé roky skôr nadávkou, a navyše to vyzerá, že Američania majú v pláne poslať republikánov na dlhší odpočinok.

Kto je Ron Paul?

Veci sa dali do pohybu v máji po prvých dvoch republikánskych debatách kandidátov, čo sú akési predprípravy na nominačné voľby. Zatiaľ čo frontrunneri Gulliani, McCain a Romney, sú ako z jedného cesta a slabší kandidáti sa im chcú skôr podobať, Ron Paul svojimi názormi vzbudil pozornosť:

Som presvedčený, že by sme mali preferovať neintervenčnú zahraničnú politiku, čo bola naša tradičná politika ... je to konzervatívne, republikánske, proamerické a mimochodom, aj v súlade s ústavou.

Ako jediný z kandidátov hlasoval proti vojne v Iraku a ako jediný požaduje okamžité stiahnutie amerických vojsk. Zaujímavých vyhlásení však mal Ron Paul v debate viac - navrhuje zrušiť daň z príjmu, Internal Revenue System (Federálny daňový úrad), asi polovicu amerických ministerstiev, je proti akýmkoľvek dotáciám, či budúcoročnému plánovanému zavedeniu celonárodného občianskeho preukazu.

Na otázku moderátora, či naznačuje, že Američania sú si sami zodpovední za 11. september odpovedal:

Naznačujem, že by sme sa mali zaujímať o to, prečo na nás útočia. Ak si myslíme, že si môžeme vo svete robiť čo chceme, máme problém. Neútočia na nás preto, že sme bohatí a slobodní, útočia na nás kvôli politike, ktorú u nich robíme ... Čo by sme asi robili my, keby Čína okupovala Mexický záliv?

Na základe diváckeho hlasovania Ron Paul prvú debatu vyhral a médiá sa začali pýtať - Kto to do pekla je?

Ron Paul slúži v Kongrese už svoje 10. volebné obdobie. Presvedčením je konzervatívny libertarián, ktorý vždy hlasuje v súlade s ústavou. A keď vždy, tak vždy: Ak pri hlasovaní 435-členného Kongresu je jeden hlas proti, často patrí práve Ronovi Paulovi, s jednoduchým vysvetlením - protiústavný návrh.

Ľudia z jeho prevažne farmárskeho okrsku ho veľakrát znovuzvolili aj napriek tomu, že neustále presadzuje zrušenie farmárskych dotácií. Veľa komentátorov pravice aj ľavice si získal konzistentnosťou svojich názorov: hlasoval proti všetkým návrhom zvyšujúcim dane, hlasoval proti všetkým nevyrovnaným rozpočtom, nikdy sa nezúčastnil na lukratívnych penzijných programoch, ktoré politici pripravili sami pre seba. Nie nadarmo dostal prezývku Dr. No.

V roku 1976 sa pridal k malej skupine kongresmanov, ktorí navrhli Ronalda Reagana na prezidenta. V roku 1988 sám kandidoval na prezidenta za Libertariánsku stranu. Ako pôrodník pomohol priviesť na svet vyše 4,000 detí, čo aj napriek jeho libertarianizmu jasne formuje jeho názor na potraty - rozhodovať o ich zákonnosti nie je v kompetencií federálnej vlády, jednotlivé štáty Únie by ale mali mať možnosť postaviť ich mimo zákon.

Je 50 rokov ženatý a vychoval 5 detí, čo imponuje konzervatívnym voličom. Na druhej strane nepoučuje mladých ľudí o tom, ako majú žiť, práve naopak, chce im umožniť dostať sa mimo byrokratického systému a zariadiť sa podľa seba. Tí sa tak stali hlavnou hybnou silou jeho kampane a mnohí priaznivci mu tolerujú jeho konzervatizmus v etických otázkach, aj keď sa s ním vnútorne nestotožňujú.

Restore the Republic

Odkaz Rona Paula vyvoval spontánnu odozvu hlavne na internete. Zatiaľ čo veľká časť verejnosti ešte stále jeho meno nepozná, na webe sa už stal legendou: Podľa Google je najvyhľadávanejším republikánskym kandidátom. Vyhráva väčšinu online hlasovaní, na youtube majú videá s jeho názormi niekoľko násobne vyššiu návštevnosť ako iných kandidátov, na myspace má registrovaných ďaleko viac priateľov ako ostatní.

Problém je, že väčšina voličov asi ani netuší, že tieto stránky existujú. Tím Rona Paula však vycítil šancu, a zatiaľ si s touto spontánnou podporou nepočína najhoršie: vďaka prispievateľom mal v polovici júla k dispozícií skoro 2,5 milióna dolárov, čo je viac ako mal v tom istom čase k dispozícií John McCain.

Zaujímavé je, že väčšina z týchto peňazí pochádzala z malých darov (do 200$), teda skôr od jednotlivcov, nie od korporácií. V nedávnom Iowa Straw Poll (niečo medzi prieskumom verejnej mienky a skutočnými voľbami) skončil Ron Paul na 5.mieste s 9,1% . Na potenciálnu nomináciu pochopiteľne treba dosahovať omnoho vyššie priečky, ale na outsidera, ktorý začínal z nuly to nateraz nie je najhorší výsledok.

Čo teda spôsobilo celý ošiaľ okolo tohto človeka? Nie je to len jeho konzistetnosť názorov a hlasovaní. Je to najmä to, že ako jediný zo všetkých kandidátov vyzýva na zmenu celého byrokratického systému, z ktorého je znechutená väčšina Američanov, od feministiek až po hardcore kresťanov. A je dôvod domnievať sa, že to myslí vážne.

Odkaz je pritom jednoduchý: vrátiť sa k ústave USA a k odkazu Otcov zakladateľov - Restore the constitution, Restore the Republic. Svojimi jednoduchými, ale silnými posolstvami si získal priazeň ľudí na oboch stranách politického spektra. To je po rokoch ideologických vojen dobrým znamením. Mnoho ľudí mu vyjadrilo svoju podporu s dôvodom, že ako jediný nám neklame.

Ron Paul plánuje zmeniť americkú politiku a byrokraciu v duchu americkej ústavy, na ktorú sa dlhodobo akosi zabúda: plánuje vystúpiť z OSN, WTO, NATO a NAFTA; chce zrušiť Patriot Act, o ktorom je presvedčený, že je protiústavný; skoncovať s vojnou proti drogám, ktorá priniesla viac problémov ako úspechov; skoncovať s laxnou imigračnou politikou a nechránenou južnou hranicou; chce stiahnuť amerických vojakov z Iraku a väčšej časti sveta; zrušiť ministerstvo školstva, hospodárstva a národnej bezpečnosti; ušetrené prostriedky použiť na zrušenie dane z príjmu a IRS, a ako sám zdôrazňuje:

Keď hovorím o znížení daní, nehovorím o hraní sa s daňovým zákonom. Myslím tým zrušiť daň z príjmu a IRS a nahradiť ich ničím.

V neposlednom rade plánuje zrušiť Federal Reserve System (Americkú centrálnu banku), o ktorom sa mnoho amerických libertariánov domnieva, že je tiež protiústavnou inštitúciou. Chce tiež skoncovať s papierovým dolárom, a opäť zaviesť jeho krytie drahými kovmi.

To by federálnu vládu odstavilo od možnosti znehodnocovať menu infláciou. Ron Paul bol členom Kongresového výboru pre bankový dozor a v jednom rozhovore sa vyjadril, že niektorí členovia tohto výboru ani netušili, že dolár nie je krytý zlatom.

Dlhodobo upozorňuje na neuveriteľný a stále narastajúci zahraničný dlh USA vo výške takmer 9 tisíc miliárd dolárov, čo môže spolu s ekonomickým diletantizmom (ne)kompetentných viesť aj ku kolapsu meny.

Systém, proti ktorému sa tento muž rozhodol postaviť, je snáď najväčšou existujúcou byrokraciou v dejinách. Záujmy a moc, ktoré do seba za tie desaťročia skoncentroval, sú nepredstaviteľné a rozhodne sa jej nebude chcieť len tak ľahko vzdať.

To, s akou ľahkosťou a prirodzenosťou Ron Paul vysvetľuje ľuďom nutnosť zmeny systému, je krásne a obdivuhodné zároveň. Šance, že dostane nomináciu Republikánskej strany sú malé. Svojimi názormi ale už teraz zmenil tvár primárok, pretože pri prezentovaní názorov v debatách má očividne navrch - Rudymu Gullianimu a ďalším už nestačí len tlačiť do voličov, že terorizmus je zlý, o čom zrejme pôvodne predpokladali, že by mohlo na nomináciu stačiť.

Navyše je možné, že je to jediný kandidát, s ktorým by mohli republikáni uspieť, keďže neokonzervatívna pravica stratila svoje zázemie a za Rona Paula by sa pravdepodobne postavilo aj mnoho demokratov. Z tohto pohľadu je najväčším paradoxom, že striktne vzaté je Ron Paul texaský konzervatívny republikán par excellence, zatiaľ čo jeho oponenti (Romney, Gulliani, McCain) nie sú (striktne vzaté) ani konzervatívci, a s ohľadom na dlhodobú tradíciu strany za ktorú kandidujú, ani presvedčení republikáni.

Akokoľvek to dopadne, USA majú svojho nového hrdinu - a nie je to republikán, ani demokrat, ale Američan. A čo s tým máme my ostatní, tu na našej rodnej pôde? O dôvod viac podať si tento rok žiadosť o Zelenú kartu, ktovie, raz keď nám budú znárodňovať dôchodky by sa ešte mohla zísť.

Ján Dinga


Ron Paul má priaznivcov nielen v Amerike, ale aj na Slovensku. Pod vedením Bena Novaka (brata Michaela Novaka) sa v Bratislave takmer každý týždeň stretáva menšia skupina Slovákov a Američanov, ktorým Ron učaroval podobne ako autorovi článku. Kto má záujem sa k ním pridať (ide o nezáväzné združenie), môže napísať v angličtine na adresu

AmericansinEuropeforRonPaul@gmail.com

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk