Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Zákonník práce sa nás týka!
17-06-2007 / redakcia / Rôzne

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo v našej krajine viac ako 500 000 nezamestnaných ľudí. V roku 2001 bola nezamestnanosť 19,2%, to znamená že približne každý piaty občan na Slovensku nemal prácu. Zákonník práce predstavoval iba dokument s množstvom paragrafov, ktorý nemal ambíciu riešiť skutočné problémy nášho hospodárstva.

Zlom prišiel až o dva roky neskôr. Zákonník práce, ktorý bol schválený v roku 2003 sa podpísal pod rekordný pokles nezamestnanosti a stal sa jedným z dôležitých nástrojov ekonomického rastu a zvyšovania životnej úrovne obyvateľov Slovenska. Dnes máme nezamestnanosť pod 10% a na Slovensku sa podarilo vytvoriť viac ako 100 000 nových pracovných miest.

Najväčšie hrozby pripravovanej novely Zákonník práce:

• Zvýšenie nezamestnanosti

• Prehlbovanie regionálnych rozdielov

• Neúmerné privilégia odborových predákov

• Výrazné obmedzenie slobody rozhodovania sa

Zákonník práce sa týkaj aj mladých ľudí, ktorí budú čochvíľa nastupovať do zamestnania. Hrozí však, že o ich pracovnom čase a pracovných podmienkach nebudú rozhodovať sami za seba ale budú za nich rozhodovať príslušné odbory, ktorých nemusia byť ani členom.....

Ako to bude vyzerať po schválení nového Zákonníka práce:

• 24 ročný Ján nastúpi ako zamestnanec do závodu na výrobu automobilov. Ján by chcel každý tretí týždeň pracovať v nočnej semene a vyhovoval by mu aj pružný pracovný čas. Zamestnávateľ súhlasí. Napriek tomu, že sa Ján dohodol so zamestnávateľom, miestna odborová organizácia mu to nedovolí, pretože s tým nesúhlasí. Napriek tomu, že Ján nie je členom odborovej organizácie musí sa podriadiť rozhodnutiu odborárov, pretože tak je to v Zákonníku práce ! (§87 a 88)

• 38 ročná Zuzana pracuje 12 rokov ako šička v textilnej fabrike. Požiadala zamestnávateľa o 10% zvýšenie platu. Ten je to po dohode prisľúbil, no po schválení nového Zákonník práce musel dohodu zrušiť, z peňazí určených na zvýšenie miezd musí totiž po novom platiť 8 odborárov, pretože tak je to v Zákonníku práce !(§240)


Ide však len o náčrt hrozieb, ktoré vládna novela so sebou prináša. Odborári pred utorkovým druhým čítaním chystajú podporné zhromaždenie pred budovou NR SR. Táto akcia by nemala ostať bez odozvy.

Skupina mladých ľudí s novelou, ktorá povedie k zvyšovaniu nezamestnanosti, nesúhlasí!

V utorok 19. júna o 13:00 sa chystá protidemonštrácia pred budovou parlamentu.

Príď aj Ty vyjadriť svoj názor!

Organizátori

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk