Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Keď zostáva rozum stáť
23-11-2006 / Ján Dinga / Komentáre

Je štvrtina amerického národa pod vplyvom narkotík? Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky zrejme áno. Štvrtina Američanov totiž verí tvrdeniu, že vláda má niečo spoločné s 11.septembrom 2001. Nemyslí sa tým pritom, že bezpečnostné opatrenia boli na nižšej úrovni ako byť mali alebo že bezpečnostné zložky nereagovali dostatočne pohotovo. Štvrtina Američanov totiž verí, že útoky pripravila a zosnovala ich vlastná vláda.

Aký by mal byť motív tohto konania? Ten konšipiratóri našli spätne, na základe toho, čo sa po 11.septembri v USA a vo svete udialo. Zvýšenie vojenskej prítomnosti USA na Blízkom východe, dostať pod kontrolu strategické územie, rozšírenie právomocí vlády a tajných služieb, investície do armádneho priemyslu. Inými slovami, Bushova administratíva mala zosnovať útoky, aby ich mohla používať ako zámienku pri napĺňaní svojej politiky.

Fantáziu a fantazmagóriu mnohých jedincov možno pozorovať na nespočetných internetových stránkach venujúcich sa tejto problematike. Niektorí ľudia majú zjavne veľa voľného času - skúste si do Google napísať dva výrazy, World Trade Center a conspiracy a vyhľadávač nájde jeden a pól milióna stránok. Internetová encyklopédia Wikipedia obsahuje rovnako niekoľko obsiahlych stránok, kde sa títo jedinci odbavujú. Po internete kolujú rôzne videá s dôkazovým materiálom, najznámejší z nich je film Loose Change, ktorý je voľne šíriteľný a podľa odhadov si ho prezrelo vyše 10 miliónov ľudí. O mnohom svedčia aj tisícky kníh publikovaných na túto tému. Serióznej politologickej analýze sa ich venuje len pár, väčšina z nich je čistý odpad.

Ako by bolo možné tieto útoky tajne naplánovať a uskutočniť? Film Loose Change zhŕňa prakticky všetko, čo tvrdia rôzni konšpirátori. Skúsme začať pohľadom, ktorý každý z nás pozná. 11.septembra 2001 boli v USA unesené štyri civilné lietadlá moslimskými fanatikmi. Dve z nich narazili do veží Svetového obchodného centra, jedno do Pentagonu, a jedno sa vďaka hrdinskému zásahu cestujúcich zrútilo pri mestečku Shanksville v Pennsylvánií. Následkom nárazu dvoch lietadiel do WTC a následného požiaru sa obe budovy zrútili, o pár hodín neskôr sa následkom ťažkého poškodenia a požiaru zrútila aj nižšia 47-poschodová budova WTC 7. Len dodávam, že konšpiračné teórie neuznávajú ani jedno z vyššie uvedených tvrdení.

Pentagon

Čo sa teda podľa konšpirátorov stalo? V prvom rade, do Pentagonu nenarazilo lietadlo. Aké podklady na toto tvrdenie používajú? Do diery, ktorá bola do Pentagonu vytvorená nárazom, by sa Boeing 757 s rozpätím krídel vyše 40 metrov nezmestil. Konkrétne film Loose Change pritom úmyselne zavádza, keď tvrdí, že diera bola 6 metrov široká, výpovede svedkov totiž hovoria o diere širokej asi 25 metrov ešte pred tým, ako sa časť Pentagonu zrútila kvôli poškodeniu. Ako je teda možné, že diera nebola rovnako široká ako lietadlo? Väčšinu konšpiračných nezmyslov vyvracia web-stránka časopisu Popular Mechanics (PM), ktorý sa ešte minulý rok pýtal na názor mnohých odborníkov z oblastí, ktorých sa mýty týkali. Mete Sozen, profesor v odbore konštrukcie stavieb na Purdue University sa pre PM vyjadril v tom duchu, že Boeing skrátka ani nemohol zanechať v Pentagone svoj presný odtlačok. Je totiž rozdiel medzi tortou a hrubými betónovými múrmi Pentagonu. Ako ukázala aj rekonštrukcia nárazu, jedno krídlo narazilo do zeme a druhé bolo odstrihnuté silou nárazu na nosné stĺpy budovy. Odhadovaná rýchlosť 860km/h a z toho vyplývajúca sila nárazu, ktorou sa lietadlo doslova rozbilo, spôsobili, že z lietadla sa našli v okolí len malé kusy.

Čo teda podľa konšpirátorov spôsobilo deštrukciu časti Pentagonu? Strela s plochou dráhou letu! Jediné logické vysvetlenie - a žiaden dôkazový materiál. Čo hovoria na fakt, že bolo pozitívne identifikovaných všetkých 64 obetí (vrátane teroristov) , ktoré sedeli v lietadle, na základe vzoriek DNA? Samozrejme boli sfalšované... A fotografie kusov lietadla a obetí na mieste nešťastia? Privezené, sfalšované, zmanipulované... Čo na tom, že na internete je voľne prístupný zoznam svedkov, ktorí videli lietadlo vletieť do Pentagonu, 30 z nich pozitívne identifikujúcich lietadlo American Airlines.

World Trade Center

Ďalším veľkým podvodom je podľa konšpirátorov útok na WTC. V prvom rade, do dvojičiek v žiadnom prípade nenarazili civilné lietadlá. Podľa nich boli tieto lety bez posádky a zrejme patrili armáde. Tí odvážnejší dokonca popierajú, že akékoľvek lietadlá zasiahli veže WTC a obviňujú zo zmanipulovania videozáznamov všetky médiá. Kam sa teda mali stratiť ozajstné lety? Na toto sa teórie rôznia, niektorí tvrdia, že neexistovali (???), niektorí, že boli zostrelené, iní sa tejto otázke nevenujú, pretože nechcú špekulovať. Ako sa asi cítia rodiny ľudí, ktorí sedeli v lietadlách, niektorí z nich volajúc známym minúty pred tým než našli v dvojičkách svoju smrť, keď počúvajú podobné nehoráznosti, zrejme konšpirátorov nezaujíma. Hovory predsa boli sfalšované...

Ak si myslíte, že dvojičky padli v dôsledku nárazu a následného požiaru, mýlite sa - to aspoň tvrdia títo fantazmagoristi. Dvojičky boli predsa postavené tak, aby nárazu odolali, rovnako aj požiaru. Perlou je komentár z Loose Change, ktorý náraz druhého lietadla do južnej veže opisuje slovami barely hitting southeast corner. Tento výraz by bol možno vhodný pri oškrení karosérie parkujúc auto, ale každému, kto videl zábery Boeingu 767 ako celý vráža pri rýchlosti skoro 900km/h do veže 400 metrov vysokého mrakodrapu, neostáva nič iné, ako označiť tento komentár za debilný. Loose Change pritom ako príklad spomína nehodu z roku 1945, keď do Empire State Building vrazil v hustej hmle bombardér B-25 - a budova stále stojí. Hlboká pravda. Pre porovnanie: Boeing 767 (tento typ bol použitý pri útoku na obe veže WTC), je viac než 3krát tak dlhý, viac ako 2krát tak široký, každý z nich niesol približne 28krát viac paliva a pri náraze leteli 3krát (resp. 4krát) rýchlejšie ako B-25, čo v kombinácií s ich rozdielom v hmotnosti znamená, že Boeingy do WTC vrážali asi s 200násobne vyššou kinetickou energiou ako uvedený bombardér do Empire State Building - škoda reči.

Prečo teda podľa konšpirátorov došlo k zrúteniu veží WTC? Jednalo sa o kontrolovanú demolíciu! Otázka: Ako by sa mohlo podariť prepašovať nepozorovane toľko trhavín do útrob týchto mrakodrapov, naištalovať ich tam, koľko času by to muselo zabrať, koľko ľudí by sa na tom muselo podieľať... Má vôbec zmysel sa niečo také pýtať ľudí, ktorí žijú na inej planéte? Toto tvrdenie sa snažia podložiť rôznymi zábermi, nič nehovoriacimi vyjadreniami svedkov, ktorí počuli explózie (to nikto nevyvracia, vôbec to ale neindikuje inštalované výbušniny), všetko za asistencie strašidelnej muziky, produkujúcej tú správnu atmosféru. Zaujímavá je pritom básnická otázka, ako je možné, že sa dvojičky zrútili tak organizovane a hladko. Je logické, že po masívnom poškodení štruktúry budov a následnom požiari, ktorý oslabil ich nosnú oceľovú konštrukciu, došlo k zrúteniu. Protiotázka, na ktorú však žiadny konšpirátor ešte neodpovedal, je, ako sa mali veže WTC správne zrútiť? Odborníci v oblasti konštrukcií sa podľa Popular Mechanics zhodujú v tom, že budovy padli presne tak, ako mali, niektorých naopak prekvapilo, ako dlho po náraze stáli. Človek nemusí byť stavebný inžinier, aby získal nejaký odhad. Každá z budov WTC bola neuveriteľným kolosom. Každé podlažie malo plochu vyše 3600 metrov štvorcových. Kvôli obrovskej hmotnosti a rýchlosti akou sa rútila vrchná časť budov k zemi je jednoducho nepredstaviteľné, že by sa veže zrútili iným spôsobom, ako kolapsom poschodím za poschodím až k zemi. Je tiež smiešne tvrdiť, že budovy hladkým pádom spôsobili minimálnu deštrukciu. Mnoho okolitých budov bolo ťažko poškodených, budova WTC 7 sa napokon toho istého dňa následkom poškodenia a rozsiahleho požiaru zrútila tiež (na toto majú pochopiteľne konšpirátori tiež iné vysvetlenie), nehovoriac o tom, že trvalo mesiace, kým sa Manhattan podarilo očistiť od prachu a trosiek. Na streche istého mrakodrapu našli ľudské pozostatky z katastrofy dokonca ešte tento rok.

Každopádne, dvojičky boli naozaj vybudované tak, aby náraz lietadla ustáli - pri približovacej rýchlosti a po vypustení paliva lietadla. Tu preto treba vzdať hold inžinierom, ktorí budovy naprojektovali, pretože to, že obe veže stáli skoro hodinu po deštruktívnom náraze nielenže svedčí o tom, že budovy boli skvele postavené, ale mnohým ľuďom týchto pár desiatok minút pomohlo zachrániť si život. Dvojičky boli odolné voči nárazu lietadla, požiaru, hurikánu, ale nie voči viacerým týmto faktorom skombinovaným dohromady. Pri stavbe možno počítať s nehodou, ale nie s úmyselným zavinením - to dokáže bohužiaľ prekonať akúkoľvek konštrukčnú vynaliezavosť.

WTC 7

Ďalšou kapitolou sú údajné nezrovnalosti s pádom budovy WTC 7, ktorá sa v popoludňajších hodinách toho dňa zrútila poďla Loose Change z neznámych príčin do pohodlnej kôpky. Prvá časť komentára zavádzajúca, druhá neuveriteľne hlúpa. Požiarnici už pred pádom budovy uzavreli jej okolie, keďže predpokladali rozsiahle poškodenie, kvôli ktorému sa budova mohla zrútiť. Ako sa ukázalo, vďaka tomuto kroku nebol pri páde WTC 7 nikto zranený.

Aj keď vyšetrovanie presnej príčiny pádu tejto budovy sa ešte neuzavrelo, vie sa, že budova bola zasiahnutá rozsiahlymi požiarmi a tiež, že sa v nej nachádzali palivové nádrže, ktoré mohli požiare zosilniť. Na presnú analýzu na základe odborných posudkov si ešte budeme musieť zrejme počkať, Loose Change tú svoju už má za sebou. A ako je to s tou pohodlnou kôpkou? WTC 7 mala 47 poschodí, bola 174 metrov vysoká, čo by jej napríklad na Slovensku zaručovalo pohodlné prvenstvo v rebríčku najvyššej budovy u nás. Po zrútení trosky siahali do výšky 12. poschodia, a keďže budova padala k zemi mierne naklonená, boli roztrusené v dĺžke 150 metrov...

United 93

Konšpirátori nevynechali ani spochybňovanie hrdinstva ľudí letu United 93, ktorí sa rozhodli prevziať späť kontrolu nad lietadlom pred tým, ako by teroristi zasiahli ich predpokladaný cieľ - Capitol Hill (nezabúdajme, že poďla konšpirátorov teroristi neboli na palube). Väčšinou tvrdia, že lietadlo bolo zostrelené, čo podkladajú informáciami vydanými v dopoludňajších hodinách 11.septembra, keď ešte nikto presne nevedel, čo sa deje a poskytnuté informácie sa neskôr často ukázali ako chybné. Federálny letecký úrad v určitom čase napríklad predpokladal, že unesených bolo omnoho viac lietadiel, keďže potenciálnou hrozbou sa stalo každé, ktoré sa nesprávalo stopercentne podľa štandardov.

Konšpirátori sa v tomto prípade chytajú práve týchto útržkovitých informácií, ktoré často ešte v tú istú hodinu dementovali tie isté agentúry a médiá, ktoré ich vydali. A samozrejme, úplne ignorujú fakty: v okolí miesta nešťastia sa podarilo pozbierať trosky, ktoré tvorili väčšiu časť lietadla. Pozitívne bolo identifikovaných všetkých 40 obetí + 4 teroristi, našlo sa mnoho osobných predmetov cestujúcich.

Tento let je tiež špecifický tým, že sa ho podarilo do veľkej miery zrekonštruovať vďaka telefonátom cestujúcich. Spolu vykonalo telefonáty desať cestujúcich a dvaja členovia posádky, to teda dáva minimálne dvanásť rôznych svedkov, ktorí potvrdili, že s nimi cestujúci hovorili o tom, že ich let bol unesení, niektorí tiež o tom, že sa nad ním pokúsia opätovne získať kontrolu. Opäť teda neostáva nič iné, než konštatovať, že konšpirátorov zaujímajú teórie viac ako fakty.

Aj keď sa pasažierom tohto letu zachrániť nepodarilo, svojim hrdinským činom zachránili možno aj stovky životov ľudí na zemi, a tiež vyslali dôležitý odkaz, vďaka ktorému sa môžu pasažieri na vnútroštátnych amerických letoch cítiť bezpečne: ak by sa teroristi pokúsili uniesť nad Amerikou lietadlo znovu, pasažieri by ich roztrhali ako psov.

Nový fenomén

Účelom tohto článku nie je vyvrátiť všetky mýty okolo 9/11, keďže ich je nevyčerpateľné množstvo, a mnohé prekračujú hranicu akejkoľvek racionality a menia sa na slepú vieru, ktorá sa vlastne ani vyvrátiť nedá. Čím viac sa toho odpadu, ktorý koluje internetom, podarí vyvrátiť, tým viac sa ho objaví. Všetky relevantné vysvetlenia sa dajú pomerne ľahko nájsť, stačí hľadať. Fakty však konšpirátorov nezaujímajú - objektívne fakty neuznávajú a na obhajobu svojich teórií žiadne nepotrebujú.

Účelom je poukázať na absurdnosť myslenia konšpirátorov a nebezpečenstva, ktoré z tohto myslenia vzhľadom k jeho rozmáhajúcej sa podpore vyplýva. Konšpirácie ako také sú nebezpečné, pretože môžu mať dopad na reálnu politiku: zatiaľ čo u nás sú napríklad popierači holokaustu marginalizovanou skupinou vytlačovanou na okraj spoločnosti a von z médií aj s podporou zákona, podľa prieskumov v Amerike verí konšpiráciám okolo 9/11 štvrtina obyvateľstva. To je neuveriteľné číslo, ktoré už môže mať fatálne dôsledky - v USA môže táto skupina v konečnom dôsledku napríklad rozhodnúť voľby, pričom jej rozhodnutie bude položené na iracionálnych základoch.

Nenávisť niektorých Američanov voči Bushovi už presiahla akúkoľvek rozumnú hranicu, keď títo ľudia nielenže neveria, čo Bush hovorí (čo by bolo, samozrejme, ešte v poriadku), ale naopak, automaticky považujú za pravdu všetko opačné (čo v poriadku nie je). Keďže sa jedná o skupinu, ktorá má obrovské zastúpenie v spoločnosti, dostáva priestor aj v médiách, čo túto hrozbu len zväčšuje. Ak by sme sa totiž bavili o 1-2% skupine obyvateľstva, súdny človek by ju označil za extrémistickú a nevenoval jej vačšiu pozornosť. Obrovský počet stúpencov konšpirácií má však jeden podstatný efekt, a síce, že týchto extrémistov legitimizuje - aspoň z psychologického hľadiska - pred zvyškom spoločnosti.

Známou kauzou, ktorá prehrmela americkými médiami, bol prípad Kevina Barretta, profesora Wisconsinskej univerzity, ktorý v rámci svojich prednášok úvodu do Islamu venoval istý čas aj vyučovaniu konšpirácií. So svojou analýzou vymietol viacero médií. Aká je motivácia tohto človeka zostáva záhadou - možno prehnané užívanie narkotík, možno niečo celkom iné. Perličkou pritom je, že Barrett, hoci je rodený Američan, v 90. rokoch konvertoval na Islam - na túto zaujímavosť si nedovolili v tejto súvislosti výraznejšie upozorniť ani pravicové americké médiá. V jednom interview pritom Barrett akoby pomimo dodáva, že zinscenované boli aj útoky na Bali, Madride a v Londýne, rovnako ako mnoho menších útokov pripisovaných islamským extrémistom v rôznych častiach sveta.

Tu sa teda dostávame k jadru problému. V prípade, že týmto bludom uverí väčšia časť obyvateľstva (špeciálne v USA), môže to totálne podkopať snahu vlády bojovať s islamským radikalizmom. Prečo? Pretože podľa týchto ľudí žiadny neexistuje. Ak nebol 11.september a ďalšie teroristické útoky dielom islamských extrémistov, musel byť dielom silných korporácií a vplyvných ľudí, ktorí ovládajú svet. Tí su skutočným problémom. Islam nepredstavuje žiadne nebezpečie, keďže jeho extrémna forma vlastne neexistuje. Táto teória preto odvracia pozornosť od skutočného problému, a síce, že Západ čelí hrozbe islamského fundamentalizmu, ktorý je ako taký iracionálny a jeho jediným cieľom je ničiť a zabíjať všetko, čo Západ reprezentuje. Ak si prestane byť Západ vedomý tohto faktu, skončili sme. Nazvať spochybňovačov faktov 11.septembra 2001 useful idiots nestačí. Za predpokladu istej elementárnej racionality si mnohí z nich musia byť dobre vedomí toho, čo robia. Nenávisť voči ich vlastnej krajine ich priviedla k propagácií otvorených lží. Bojovať s imaginárnym nepriateľom a ignorovať toho skutočného však môže mať omnoho tragickejšie následky, ako si ktokoľvek z nás dokáže predstaviť.

Ján Dinga

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk