Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Libanon - sú opäť vinní židia?
29-08-2006 / Martin Pener / Komentáre

Konflikt Izraela s Hizballáhom je predovšetkým vojnou psychologicko-informačnou. Vždy je tragédiou, keď trpia a zomierajú nevinní ľudia. Tiež je však smutné, že slepota a hluchota voči zabíjaniu a utrpeniu postihuje žurnalistov aj svetovú mienku, keď ľudia zomierajú v Sierra Leone, Sudáne, Čečensku, na Srí Lanke. Prečo odmietame vidieť, kto koho sa v skutočnosti snaží zničiť?

Zámerne som si za posledné týždne zapisoval titulky z našich novín: v Libanone zomierajú ľudia, Izrael odrezal Libanon od sveta, Diktát bezprávia, Libanon volá po prímerí, Libanonu hrozí humanitárna katastrofa, Zo zničeného Bejrútu uteká každý, kto môže, Pol milióna Libanončanov stratilo svoje domovy….

Radový čitateľ a divák ľahko podľahne nenápadne podsúvanému názoru: agresormi sú Židia! Alebo, ako sa hovorilo pred necelými sedemdesiatimi rokmi (keď naši pradedovia získavali majetky arizáciou): die Juden sind schuldig!

Je smutné, že slepota a hluchota voči zabíjaniu, hladu, bezpráviu postihla žurnalistov vždy, keď ľudia zomierali a zomierajú na Kaukaze, v Sierra Leone, Sudáne, Indonézii, na Srí Lanke. Konflikt Izraelu s Hizbaláhom je predovšetkým vojnou psychologicko-informačnou. Trosky a mŕtvoly, čo si možno do večerných správ želať viac? Médiám však treba podať pomocnú ruku a Hizballáh i jeho sympatizanti a stúpenci pomôžu veľmi radi.

Došlo to tak ďaleko, že novinár Adnan Hajj prirábal na svojich fotografiách dym nad Bejrútom. A to je iba jeden dokázaný prípad. Nikdy nezistíme (cez televíznu obrazovku sa to nedá), koľko nasnímaných mŕtvol bolo z dáta pred začiatkom bojov, ktoré trosky boli staré týždeň a ktoré rok. Vzniká podobná situácia, ako keď celá Európa v rokoch 1939 – 40 kupovala Hitlerove filmové týždenníky. Boli technicky aj obsahovo veľmi dobre spracované, pôsobivé... a na „mediálnom“ trhu aj tak nič iné nebolo.

Nie som bezcitný netvor a je mi smutno z toho, že v Libanone ľudia zomierajú, prichádzajú o domovy, sú odrezaní od vody, potravín, liekov. Keď však mám v dome teroristov (sklad zbraní, odpaľovacie zariadenia…), musím počítať s tým že na mňa skôr či neskôr padne bomba štátu, na ktorý títo teroristi útočia. Aj keď sa ku mne tá zberba nasťahovala bez môjho súhlasu. (Často sa tak však stalo so súhlasom.) Za zničenie môjho majetku a zabitie blízkych by som však mal viniť svojich „podnájomníkov“, nie toho, koho de facto pomáham napádať.

Malo by to tak byť, ale nie je. Svet nebol stvorený, aby bol spravodlivý. Nikto ani neodsúdi Hizballáh za to že používa civilistov ako živé štíty. Nikto nevyjadrí uznanie Izraelu, že vopred varuje civilistov, kde a kedy zaútočí. V reakcii na nedávne boje zastrelil Američan pakistanského pôvodu v USA židovskú ženu. Kedy naposledy zavraždili ne-izraelskí Židia moslimov? Koľko európskych, amerických či izraelských samovražedných atentátnikov kántri nevinných moslimov? Vydierajú Židia niekoho rukojemníkmi?

My – mierom a blahobytom (áno, aj na Slovensku!) rozmaznaní Európania si neuvedomujeme, kto v tomto konflikte vyhlasuje, že ten druhý musí zmiznúť zo sveta. A kto sa už niekoľkokrát o zničenie židovského štátu pokúsil. Únos izraelských vojakov nebola zámienka, aby nejaký agresívny Izrael zaútočil na svojich „nevinných susedov“. Bola to iba posledná kvapka v pohári. Izrael má totiž – ako každý štát na svete – iné starosti, než plytvať prebytočné peniaze na vojenské akcie. Nezriedka sa stretávam s laickým názorom, že na Blízkom východe nebude nikdy pokoj. Tiež som tej mienky.

Vrátim sa ešte zabíjaniu, ktoré je ignorované. Pri vlaňajšom summite Bush – Putin v Bratislave, vyšlo z prieskumov verejnej mienky, že väčšia časť Slovákov vníma ako záruku mieru a bezpečnosti viac Putina než Busha. Putina – vrchného veliteľa ruskej armády? Armády, ktorá masakrovala ženy a deti v Čecensku?! (Nie som na v žiadnom prípade na strane Čečencov, ale masakre civilistov odsudzujem.) Putina, prezidenta štátu dodávajúceho jadrové technológie do Iránu či zbrane do diktátorskej Venezuely? V tom prípade sa musím za väčšinu slovenského národa hanbiť!

Bez škodoradosti a irónie však treba konštatovať, že Rusko už na svoj export zbraní začína doplácať. Čína bude čoskoro používať viac moderných ruských zbraní než Rusko samo. Nech mi Rusi, ktorých si ako národ veľmi vážim, odpustia, ale aby ste ešte nemuseli jedného dňa Kurilské ostrovy namiesto vrátenia Japonsku odovzdať Číne…

Izrael je už od svojho vzniku v permanentnom vojnovom stave. Nie nadarmo tam na povinnú vojenčinu chodia aj ženy. Vie, že si musí pomôcť len a len sám. Ak by sa spoliehal na imaginárne medzinárodné právo, strčil by tým hlavu do oprátky. OSN by sa mohla udeklarovať do bezvedomia, aj tak by nechala židovský štát napospas agresívnym susedom. Izrael je však aj pohraničná marka dnešnej Európy. Pád Izraela by bol pre Európu tým, čím bol pre ňu pád Carihradu v roku 1453. Boli sme jednou z krajín, ktorá zadržala osmanské vojská, ich prítomnosť v Európe aj tak trvala štyri a pol storočia. Koľko storočí by to mohlo byť nabudúce?

Martin Pener

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk