Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Whittaker Chambers: Svědek (prezentácia)
04-11-2005 / redakcia / Rôzne

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, revue Impulz a týždenník .týždeň Vás pozývajú na slávnostnú prezentáciu českého prekladu knihy: Whittakera Chambersa Svědek.

Prezentácia sa uskutoční dňa 7. novembra 2005 o 17:00 hod. v Mirbachovom paláci v Bratislave (Františkánske námestie 11, priestory Galérie mesta Bratislavy).

Knihu vydal pražský Občanský institut, autorkou českého prekladu je Michaela Freiová. V Bratislave ju uvedú predseda redakčnej rady revue Impulz Vladimír Palko, prezident Konzervatívneho inštitútu Peter Zajac, historička Mária Schmidt z múzea Dom teroru v Budapešti a riaditeľ Občanského institutu Roman Joch.

Svoju účasť na prezentácii potvrďte, prosím, najneskôr do piatku 4. novembra 2005 do 12:00 hod. e-mailom na adresu conservative@institute.sk alebo telefonicky na č. 02/546 300 61.

Whittaker Chambers (1900 – 1961) sa stal v 20. rokoch komunistom a v 30. rokoch pracoval pre sovietsku rozviedku. Na konci 30 rokov sa s komunizmom rozišiel a v roku 1948 dobrovoľne svedčil pred Výborom Snemovne reprezentantov pre neamerickú činnosť. V knihe Svedok (1952) popisuje Chambers svoju skúsenosť s komunizmom, konverziou ku kresťanstvu a s výpoveďou pred Výborom. Kniha je fascinujúcim špionážnym trilerom, ktorý sa naozaj odohral, podáva živé svedectvo o idealizme mladých, inteligentných ľudí, ktorí sa v slobodnej spoločnosti stávali komunistami. Kniha podstatne ovplyvnila amerického prezidenta Ronalda Reagana, ktorý Chambersovi posmrtne udelil najvyššie americké civilné vyznamenania Medailu slobody.

Informácie o prezentácii knihy Svědek v Českej republike nájdete na stránke www.obcinst.cz

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk