Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Učňom Donalda Trumpa
27-09-2005 / Lukáš Krivošík / Slobodný trh

Výstredný americký miliardár Donald Trump je u nás známy najmä svojím manželstvom a rozvodom s Češkou Ivanou Trumpovou. No v USA je hlavnou postavou reality show The Apprentice („Učeň“), ktorá sa stala bezprecedentným kultúrnym fenoménom.

Hoci vo svete sú reality show na ústupe a do módy sa opäť dostávajú seriály, na Slovensku obdobie tohto formátu práve vrcholí. Avšak či už ide o Mojsejovcov, SuperStar, Miliónový tanec, VyVolených alebo Big Brother, náročnejší divák sa neubráni pocitu, že v týchto show ide o čosi veľmi povrchné. Karaoke, tanec, sprchovanie sa pred kamerami, intrigy a ponorková choroba...

No v USA dnes už do štvrtej série vstupuje reality show, ktorá sa od všetkých hore zmienených, dramaticky odlišuje. Staviteľ a obchodník s nehnuteľnosťami Donald Trump, ktorého majetok sa odhaduje na 5 miliárd dolárov, hľadá v 13-týždňovom „pracovnom pohovore“ svojho učňa.

Kto je Trump?

Donald Trump (59) pochádza z nemecko-škótskej podnikateľskej rodiny. Už jeho otec staval a predával bytové jednotky v okrajových častiach New Yorku. Po jeho predčasnej smrti stál Donald pred neľahkou úlohou udržať rodinu nad vodou a rozhodol sa pre riskantný krok. Vstúpil ako stavebný magnát do centra mesta, priamo na Manhattan, kde sa ako odvážny a ofenzívny obchodník stal najväčším majiteľom a nájomcom nehnuteľností. Na rozdiel od jeho otca, ktorý nižšej a strednej triede predával metre štvorcové v okrajových štvrtiach za desať dolárov za meter štvorcový, Donald predával najluxusnejšie apartmány bohatým ľuďom za desaťtisíce dolárov za meter štvorcový.

Na začiatku 90. rokov, počas krízy na trhu s nehnuteľnosťami, takmer zbankrotoval. „Príliš som spyšnel a zanedbával som svoj biznis“, vraví dnes o tomto ťažkom období. Bankám dlžil niekoľko miliárd dolárov a médiá boli plné škodoradostných komentárov, no Trump sa z problémov vystrábil. Opäť sa dostal na vrchol a rozšíril svoje portfólio o kasína, súťaže krásy, hotely a elitné golfové kluby po celých Spojených štátoch.

Trumpovo meno je značkou kvality a luxusu, ktorú si on sám starostlivo pestuje, rovnako ako svoj účes, často označovaný novinármi za nevkusný. Známa je jeho apatia k podávaniu rúk kvôli panickému strachu z mikróbov. Veľkú pozornosť venuje detailom, čo je nevyhnutné, ak niekto stavia mrakodrapy. Pracuje veľa a tvrdo. Často opakuje: „Žiť na vrchole znamená, že nikdy neprestanete telefonovať“.

The Apprentice

Rovnako ako Donald Trump, aj tvorca programu The Apprentice, Mark Burnett, je príkladom amerického sna. Z pouličného predavača tričiek a opatrovateľa detí sa vypracoval na producenta úspešnej reality show Survivor („Preživší“), kde sa skupina účastníkov snaží prežiť v džungli na tropickom ostrove.

Nápad s „Učňom“ vychádzal z pohľadu na New York ako na skutočnú, mestskú džungľu kapitalizmu, kde sa v ostrej konkurencii ľudia pokúšajú prebiť ďalej. Trump bol týmto nápadom nadšený. Záujem stať sa jeho učňom a získať post riaditeľa jednej z jeho firiem s ročným šesťciferným platom prejavilo 215 000 prihlásených.

Z nich bolo vyselektovaných osem mužov a osem žien, ktorí podľa pohlaví vytvorili na začiatku dva tímy. V každej epizóde dostanú oba tímy nejakú biznis úlohu. Či už ide o prenájom luxusného apartmánu, reklamnú kampaň pre veľkú leteckú spoločnosť alebo riadenie reštaurácie Planet Hollywood v strede New Yorku v priebehu dvoch večerov. Ide o súťaž v skutočnom svete podnikania, nejde o žiadne simulované kulisy.

Tím, ktorý zarobí (alebo ušetrí) viac peňazí, dostane možnosť napr. stráviť víkend v luxusnej rezidencii alebo večeru v najlepších reštauráciách New Yorku. Jednoducho, môžu chvíľu vychutnávať luxusný život najbohatších. Naproti tomu, medzi porazenými Trump vyhodnotí najslabšie ohnivko a v každej epizóde dá jednému z účastníkov „padáka“.

Hoci Trumpova okrídlená veta „You’re fired!“ zaznie na konci každej epizódy, táto show je zaujímavá tým, že v nej prakticky nie sú porazení. Finalisti The Apprentice sú väčšinou mladí úspešní ľudia s najlepšími školami, z ktorých väčšina už rozbehla vlastné multimilónové firmy. Napríklad Bill Rancic, ktorý vyhral prvú sériu a Trump ho poveril riadením stavby svojho mrakodrapu v Chicagu, ešte predtým ako sa prihlásil do tohto programu, rozbehol úspešnú internetovú spoločnosť predávajúcu cigary.

Príkladom „amerického sna“ bol aj jeho vyzývateľ v záverečnom finále, šikovný čierny burzový maklér z Wall Street, Kwami Jackson. O čom je Amerika, svedčí aj skutočnosť, že jeho starý otec sa nevedel ani podpísať. Jeho mama bola zasa prvá v rodine s vysokoškolským diplomom. A on sám je absolventom Harvard Business School.

Hoci pre niektorých finalistov bolo vyhodenie ťažké, všetci po skončení „Učňa“ dostali vynikajúce pracovné ponuky od firiem po celej Amerike. Sympatické je, že program nie je postavený na vnikaní do súkromia súťažiacich. Zábery zo sprchy tam nikto nevysiela, aj keď súťažiaci sú mladí, príťažliví ľudia. „Učeň“ tiež nepôsobí lacno, čo je podčiarknuté tým, že o vylučovaní kandidátov rozhoduje Trump, nie nejaké esemeskové hlasovanie.

Kultúrny fenomén

Stanica NBC vysiela od začiatku roku 2004 „Učňa“ v hlavnom vysielacom čase. Program získal trojnásobnú nomináciu na cenu Emmy a stal sa obrovským diváckym hitom. Jeho réžia, kamera a zostrih sú zvládnuté na vysokej profesionálnej a dokonca umeleckej úrovni, o akej sa iným reality show ani nesníva.

Obľúbená je najmä v zámožnejších rodinách a medzi mladými ambicióznymi ľuďmi, ktorým ukazuje zákulisie biznisu v USA, dôležitosť vodcovstva, tímového ducha, jednania so zákazníkmi i partnermi v biznise a schopnosti predať sa. No z publicity profituje aj Donald Trump. Hodnota apartmánov, ktoré prenajíma, sa vysoko zvýšila.

O biznise v Amerike veľa vypovedá aj posledná úloha, ktorú dostali dvaja zostávajúci kandidáti. Tentokrát nešlo o to, kto zarobí viac,, ale o zorganizovanie koncertu a golfového turnaja s charitatívnym účelom. Finále inšpirovalo aj žiakov jednej americkej strednej školy, ktorej študenti založili dve firmy, súťažiace, kto zarobí viac peňazí pre obete tsunami v Ázií. Hoci rátali len s 5000 dolárovým výnosom, napokon zarobili pre obete prírodnej katastrofy 23000 dolárov.

Program má v USA už aj svoju paródiu My Big Fat Obnoxious Boss. Kandidáti tu mali napríklad súťažiť, kto na ulici vyžobre viac. Víťazi potom mohli spať na nepohodlných madracoch, naplnených dolármi a porazení mohli stráviť noc na ulici medzi žobrákmi...

Hoci Trumpov starý otec pochádzal z Nemecka, podobné koncepty v nemeckých televíziách, ako napr. Hire or Fire alebo Big Boss pohoreli. Trump je proste len jeden a v západnej Európe mnohí túto show kritizujú, lebo je vraj „príliš kapitalistická“ a súdiac podľa ohlasov v médiách uráža afektované európske intelektuálne salóny.

Ale aj keď je to show impulzívneho a občas výstredného miliardára, ide pri „Učňovi“ o jednu z mála reality show s pozitívnym posolstvom, kde sa divák môže skutočne čosi nové podučiť a najmä nemusí sa báť nechať pozerať aj svoje deti.

Lukáš Krivošík
(vyšlo v časopise .týždeň 38/05)

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk