Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Film Juliana Schnabela: Kým sa zotmie (Before the night falls)
15-08-2001 / Sergej Danilov / Kultúrna vojna

Hrajú: Javier Bardem, Johny Depp, Sean Penn. Rok 2000, distribúcia Tatrafilm

Film je nakrútený podľa spomienkového románu kubánskeho spisovateľa Reinalda Arenasa(Javier Bardem). Zavedie vás do exotického prostredia “ostrova slobody”. Kubánska revolúcia a mladý náruživý spisovateľ, zahorí za jej ideály. Korením filmu je však láska muža k mužovi, priateľstvo a zrada. Režim je len stále viac rastúcim a dotieravejším komárom. Ak nie ste pripravení na homosexuálne ladený film, tak môžete byť prekvapení,(slabé slovo) s akou otvorenosťou a humorom režisér narába s tak (na Slovensku určite) citlivou témou. U konzervatívcov z KDH film homosexuálom body pre registrované partnerstvo neprinesie.

Vlasť, umenie a porevolučný život je k hlavnému hrdinovi veľmi krutý. Vo Francúzsku sa jeho román stáva bestsellerom, doma ho však za tento úspech prenasledujú a nakoniec ho Castrov režim zavrie. Tu sa stretne s Johnym Deppom, o ktorom je známe, že si rád zahrá aj malé postavy v nezávislých filmoch. Má tendenciu ohúriť. V jednej scéne má na sebe len biele “tangáče” a na krku ozdobu boa.

Spisovateľ Arenas nepočúvol v detstve starého otca a nevyliečil sa z choroby. Z lásky k poézii. Režim ho lieči väzenskou kúrou až kým neprizná, že nie je spisovateľ. Neskôr, po úspešnej emigrácii do New Yorku, však ochorie na inú chorobu, no rovnako nevyliečiteľnú. Umiera, paradoxne na slobode.

Kuba ako ju nepoznáte. Neuveriteľné. Na porovnanie. Oscarový film Philadelphi s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe, je oproti tomuto “kinu” stále len obranou heterosexuálnej spoločnosti s predsudkami. Hlavne sa dobre pozrite, kto sedí vedľa vás, kým sa (v kine) zotmie.

Sergej Danilov

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk