Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Počuli ste o tom?
15-02-2005 / Vladimír Dolinay / Slovenská otázka

Žijeme, alebo skôr by som povedal, že existujeme v dobe, kedy sme svedkami neuveriteľného kultúrneho prerodu krajiny. Slovensko sa mení. Povedal by som, že pomerne rýchlo.

Pred takým trištvrte rokom, hovorili vám niečo mená ako Karin Olasová, Lucia Uličná, Jožo Suchý, Peter Konček, Robo Mikla, Lenka Slaná alebo rodinka Mojsejovcov? Už ste o nich počuli?

Ešte pred nedávnom o nich nik nič nevedel, a teraz sa ich súkromie pretriasa v najrozličnejších médiach. Vie o nich každý, pozná ich celé Slovensko.

Ten, kto by na Slovensku nebol za posledný rok, teraz by sa vrátil späť, po tejto mediálnej hystérii by Slovensko nespoznával. Do nášho povedomia sa vtláčajú nové tváre, nové mená. Môžeme sa nazdávať, že tvár Slovenského mediálneho neba sa mení. Už sú preč časy, keď sme si nevedeli predstaviť sobotný večer bez televízneho vystúpenia Elánu, alebo Senzusu. Teraz dávajú o sebe vedieť nové, neošúchané tváre “z ulice“.

Je zaujímavé sledovať tento slovenský prerod. Viac-menej, asi nebude špecifikom iba pre Slovensko ale na Slovensku má špecifickú príchuť. V provinčnej, zaspatej krajinke mediálny boom, kde každá televízia hľadá svoju hviezdu ale divák chce o nej vedieť všetko.

Každý chce byť pritom, nikto ani média si nemôžu dovoliť nezachytiť okamihy tejto metamorfózy. A to sme zrejme len niekde na začiatku. Čo nastane keď média nájdu, to, čo hľadajú? Zrejme budú hľadať ďalej, a divák im v tom ochotne pomôže. Slovensko chce byť tiež svetové, chce byť “in“. Povedali by ste to o ňom pred takým trištvrte rokom? A počuli ste, dokonca, vraj na Slovensko príde aj Bush?

Vladimír Dolinay

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk