Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Výzva na verejnú diskusiu o euroústave
04-11-2004 / Ondrej Dostál / EUtópia

Iniciatíva proti európskej ústave odmieta snahu vlády urýchľovať ratifikáciu európskej ústavy. Premiér Mikuláš Dzurinda dnes odovzdal predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému podpísanú európsku ústavu. Považujeme to za snahu vyhnúť sa verejnej diskusii o dokumente, ktorý zásadným spôsobom ovplyvní budúcnosť našej krajiny.

Členské štáty majú na ratifikáciu euroústavy stanovené dvojročné obdobie. Slovensko nemá dôvod sa ponáhľať. Rozhodnutiu o schválení či neschválení európskej ústavy by mala predchádzať dôkladná verejná diskusia. Tú nemôže nahradiť vládna informačná kampaň o euroústave po jej schválení, ktorú avizoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Juraj Tomaga. Propagandistická kampaň nezvýši informovanosť slovenských občanov a bude iba mrhaním verejných prostriedkov. Propaganda o už schválenej euroústave miesto diskusie pred jej schvaľovaním by bola nepoctivým postupom.

Vyzývame parlamentné politické strany, aby nerobili z ratifikácie európskej ústavy preteky a umožnili verejnú diskusiu pred tým, ako sa rozhodne o jej schválení alebo odmietnutí.

Ondrej Dostál

koordinátor Iniciatívy proti európskej ústave

V Bratislave dňa 3. novembra 2004.

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk