Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Osem rokov kódexu Bushido
04-11-2004 / Martin Pener / Komentáre

Nedávno som si vo vlaku nechtiac vypočul rozhovor dvoch pánov v strednom veku, s veľkou pravdepodobnosťou vysokoškolských učiteľov. Ich témou dňa bola globalizácia. Sám som veľmi znepokojený z jej priebehu, avšak spôsob, akým sa obaja vedátori oddávali už od Bratislavy jej kritickej analýze, spravil zo mňa dočasne tichého pro-globalistu. Až po stanicu Trnava, kde obaja páni vystúpili. Marná sláva, v generácii našich rodičov budú Spojené štáty americké navždy temnou silou, hniezdom spiklencov, prameňom agentov a kto vie čím ešte. A to aj u tých, ktorí privítali pád (respektíve difúziu) minulého režimu a nechceli by sa napriek ťažkostiam vrátiť späť.

Hrdinovia úvodného odstavca tohoto článku okrem iného odsudzovali čiernu mágiu médií, ktorá vykreslí vyhliadnutú hlavu štátu ako diktátora, len aby sa globálne koncerny mohli vrhnúť na nerastné bohatstvo krajiny. Ako dochádza k systematickej manipulácii svetovej mienky, pokiaľ sa komusi nepohodlná vláda štátu X opováži chrániť národné záujmy. Pravda, nenásytní akcionári nadnárodných koncernov skutočne drancujú prírodné rezervy tejto planéty – a dôsledky si v budúcnosti ešte poriadne „užijeme“. No nech len obaja páni zmenia miesto trvalého pobytu z Bratislavy na Teherán, Havanu, Pchjongjang či Ab-Dawhah (pozor aby v posledne menovanom neochoreli na Katar). Raz dva bude po mágii.

Zamyslime sa ale nad touto mediálnou čiernou mágiou. Nefunguje čírou náhodou i opačne? Nehľadajú aj „nezávislé“ médiá , „ochráncovia ľudských práv“, antiglobalisti či americkí národní a zaslúžilí umelci nepohodlné obete, pokiaľ stoja v ceste ich záujmom? Načo by mali napokon tolerovať niekoho, kto rozmútil stojaté vody rezignácie s náskokom terorizmu, bez kľučkovania pomenoval nepriateľov a neváhal udrieť tam, kde títo nepriatelia útok nepredpokladali? I terapeutický prínos nie je zanedbateľný – viď nečakané zmeny osobnosti Kadáfiho v dôsledku nekompromisných krokov USA v Afganistane a Iraku.

Nebudem George W. Busha vychvalovať do nebies. Chýb má iste ako každý človek na svete viac než dosť. Akurát na rozdiel od zvyšných pár miliárd ľudí má tú smolu, že jeho chyby budú všetci vnímať najcitlivejšie, než chyby týchto zvyšných obyvateľov planéty. (Mne osobne sa napríklad jeho tatko pozdával oveľa viac.) Bush mladší je skutočne zemitým „kovbojským“ typom; politický Walker Texas Ranger bez intelektuálnej iskry a teda i bez nádeje na sympatie na východnom pobreží (USA). Ale je - prepáčte za výraz - (keby niečo, mám ho od Jana Wericha) chlap s guľami. Ľahko domyslieť, čo by nasledovalo po víťazstve Kerryho – nový Carter. Nevýrazný, váhavý, ovplyvniteľný. (Nič v zlom, pán Kerry.) Ideálna to hlava štátu pre hercov, režisérov, hudobníkov, ochrancov prírody. No a popri nich pre všakovakú háveď ala Al-kajida, ale i dinosaura menom OSN. (Paralela nie je náhodná – aj dinosaurus veľa žral, na všetko reagoval pooooomaly a mal maličký mozog...)

Čo nás čaká v rokoch druhého Bushovho funkčného obdobia?

  1. obdobie vitality ľavice, ktorá víťazstvom Busha obdržala bleskozvod pre svoje negatívne emócie
  2. nárek predstaviteľov diktátorských režimov a ich sympatizantov nad ústupom mieru vo svete
  3. druhý dych kverulantov, ktorých kritika čohokoľvek (poplatky u lekára, piercing potomka, korupcia súdnictva - dosaďte podľa ľubovôle) zakaždým vyústi do odhalenia pravého vinníka – USA a ich prezidenta
  4. možná polarizácia v rámci Európskej únie najmä medzi Francúzskom a Nemeckom na strane jednej – a štátmi, ktoré majú s oboma menovanými už svoju skúsenosť na strane druhej...

Neostáva než zaželať George W. Bushovi veľa síl, triezveho úsudku, a samých kvalitných poradcov s dobrými mapami do ďalších štyroch rokov prezidentského mandátu. A stavte sa niekedy na Slovensku.

Martin Pener

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk