Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

You’re at home baby
12-06-2001 / Ivan Poldauf / Kultúrna vojna

Po dlhšom odmlčaní spôsobenom chýrno – prozaickými dôvodmi rozhodol som sa ‘nadátumovať‘ Kulturistan (mimochodom dobrý názov pre rubriku, ďakujem všetkým zúčastneným). V historicky prvom regulérnom príspevku, by som rád nadviazal na prológ ku Kulturistanu a predstavil vám možnosť, ako ostať in v hudbe a zároveň neutrpieť lahšiu psychickú ujmu. Takže k veci.

Rádio FM4, čož je kódový názov pre rakúsku verejno-právnu stanicu O3 International vysiela 24 hodín denne, sedem dní v týždni z neďalekej Viedne. Svojou organizačou štruktúrou predstavuje súčasť mediálneho mixu štátnej ORF. ORF, čiže rakúsky mediály gigant je inštitúcia financovaná z koncesionárskych poplatkov a štátneho rozpočtu, zahŕňajúca rozhlasové a televízne kanály.

FM4 je stanica na prvý pohľad určená mladým poslucháčom. Svedčí o tom tak hudobný štýl, ako aj celkový image tvorený jednak vysielaním a druhak interaktívnym prístupom k poslucháčom pomocou internetu. Na rakúskom trhu predstavuje netrhový prvok, alternatívu, ktorá dá mladým ľuďom na výber medzi prostoduchými rádiami, tlačiacimi do poslucháčov vtipnoblbé informácie prázdne tak v obsahu, ako aj v podaní a informačne zameraným vysielaním zabávajúcim a vzdelávajúcim zároveň. FM4 ku hudbe a atraktívnemu modernému štýlu pridáva spravodajské relácie zamerané každý deň na inú, aktuálnu tému (napríklad témou dňa bol aj zásah polície v Mečiarovej vile Elektra), alebo dokonca tematické dni (výročie Černobylu, Vietnam), aby podalo počúvačom hlbšie informácie o daných problematikách. Nezriedka sú oslovovaní renomovaní odborníci, ktorí v priamych vstupoch odpovedajú na otázky moderátorov. Témy sú naozaj rôzne, kľučky na štúdiu si podávajú astronómovia, sociológovia alebo aj experti na jadrovú bezpečnosť. Drvivá väčšina vstupov je hovorená v angličtine, napríklad aj rozhovory s rakúskymi štátnymi zástupcami prebiehajú v tomto jazyku. Ako som sa vyššie už zmienil, FM4 je štátna rozhlasová stanica. Pre poslucháča tým vzniká hned zopár výhod. Jednak nie je obťažovaný žiadnymi reklamami – ak si odmyslíme upútavky na hudobné festivaly a akcie a na druhej strane, ako médium nenesúce žiadny zisk nesnaží sa o nekonečné omielanie pesničiek a taktiež nemusí zľavovať zo svojej alternatívnej podoby. Medzinárodný charakter kanálu vystihujú tri ‘národné’ jazyky FM štvorky. Angličtinu môžete počúvať denne od ‘niekedy polnoci‘ až do 14:00 poobede, kedy ju vystrieda nemčina, zasa až donevidím. Vo francúštine sa dozviete súhrny správ, každú polhodinu odpoludnia. Podobne pestré, ako striedanie rečí je tiež mixovanie hudobných štýlov. Od Hip – hopu (hlavne pri tom nemeckom ide o hubu ”Wo sind meine Leute da Draussen?? Ó Yeah, man.”) cez Rock – Pop až po tvrdé elektro a la Drum’n Bass & Jungle (hlavne v noci). Hudba je citlivo a dobre namiešaná s ambíciou udržať vás v obraze, ale hlavne v rytme. Zaujímavá je tiež interaktívna podoba FM4. Realizácia stránky je naozaj prevedená v modernom štýle, každonenné updaty zaručujú aktuálnosť a zahrňujú hlavne informácie hudobného charakteru, respektíve moderného životného štýlu.

Po pohrebe jediného alternatívneho rádia na slovenskej mediálnej scéne je nutné hladať náhradu niekde inde. Spočiatku zložité privykanie na cudzí jazyk však prinesie svoje ovocie. FM4 má abmíciu udržať vás v obraze takých, ako sami chcete. IN.

Frekvencie: 103,8 – terestrálne, 103,5 – UPC

http://fm4.orf.at

Ivan Poldauf

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk