Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Španielska chrípka. Pôvod vírusu – blízky a stredný východ
17-03-2004 / Martin Pener / Komentáre

Nulté roky 21. storočia (2001-2010) prinášajú vo veľmi krátkych intervaloch podnety, ktoré ustavične „upravujujú“ pohľad na bezpečnostnú situáciu vo svete. Začalo to 11. septembrom, potom Afganistan, Irak a naposledy Španielsko. Veľmi výrazná akcelerácia v porovnaní s predošlou dekádou, doznievajúcej eufórie po páde železnej opony. Súčasné tempo teroristických aktivít a boja proti nim, je typický príklad dnešného života, označovaného slovami dynamický, permanentne sa meniaci, vyžadujúci flexibilný prístup a podobne. V dňoch vzniku týchto riadkov je možno predčasné púšťať sa do odvážnejších prognóz následkov teroristických útokov v Španielsku. Je však isté že výbuchy nastražených bômb v Madride nás posunuli zas ďalej.

Bez toho aby som už v druhom odstavci vyzrádzal pointu tohto článku, musím vyjadriť veľké znepokojenie, že Európa je najlepšej ceste robiť teroristov radosť. Čo sa udialo? V mysli Španielov prebehla reakcia „prvej reflexnej sústavy“: vyslali sme našich vojakov do Iraku a „oni“ sa nám za to mstia. Dajme odtial ruky preč!

Čo je veľmi dôležité si uvedomiť. Tí ktorí nastražili v Madride bomby, dozaista nezačali študovať španielčinu a mapy Pyrenejského poloostrova až po príchode prvého španielskeho vojaka do Perzkého zálivu, osnujúc plány odplaty. Títo ľudia už kto vie koľko rokov v Španielsku žili, poznávali prostredie, nadväzovali kontakty, s vedomím že za pohostinstvo demokratickej trhovej ekonomiky sa jedného dňa „svojsky odvďačia“. Nikdy na seba neupozornili pálením amerických zástav pred ambasádou USA, ani článkami či prehláseniami odsudzujúcimi boj proti teroristom a proti darebáckym štátom. A takíto ľudia žijú aj vo Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku...a skutočne by som nebol prekvapený keby sme ich nemali (aspoň v obmedzenom množstve) už i tu - na Slovensku.

Terorista ktorý koná podľa svojho tvrdenia v odvete, chce navodiť stav sebaobviňovania napadnutého. Ale ukazuje sa, že teroristické siete sú „preventívne“ budované s predstihom a vopred sa s nimi kalkuluje ako nástrojmi vydierania, manipulácie či informačnej vojny!

Viem aký musí byť pre národ šok a poníženie stať sa terčom teroristického útoku so stovkami obetí. Toho, komu takýmto spôsobom zahynie jeho blízky a milovaný, ťažko obviňovať že zmení názor na prítomnosť kontingentu svojej zeme v zóne, odkiaľ prišiel impulz pre výbuch bomby vo vlaku. Ale výsledok volieb v štáte Európy v réžii Al Kajidy, je veľmi zlou správou. Čo budú teoristické organizácie vo svojich „bombových inotajoch“ požadovať nabudúce!? Veď celá naša kultúra je v ich chápaní nepriateľská, v boji tým pádom musia pokračovať.

Ale EÚ sa v tomto boji nevzdáva. Keby nebola v hre bezpečnosť nášho svetadielu, bol by som pobavený nápadom na vytvorenie ďalšieho „anti-teror“ komisára či európskej spravodajskej služby. Pobavil by ma totiž zámer bojovať proti terorizmu a vôbec bezpečnostným rizikám „inštitucionálne“ (a teda hierarchicky) – dnes v ére kooperujúcich sietí. Raz darmo – ten internet má svoj náprotivok aj sociálnej sfére, v myslení a pracovných procesoch.

Nadpis toho článku bol lekárskeho rázu a v obdobnom duchu i zakončíme. Výbuchy v Madride neboli španielskym 11. septembrom. To by nasledovala iná liečba, ako tomu bolo v prípade USA. Nie že by EÚ nevedela určiť diagnózu a rozsah zranení. Chová sa ale ako západná medicína, ktorá lieči nie chorobu, ale iba jej príznaky. Terapiou na vytesnenie zlých zážitkov z podvedomia, je rozšírenie radov euro optimistov/federalistov o Španielsko. Čo skoro si vyzdvihneme nový lekársky predpis na európsku ústavnú zmluvu.

Martin Pener

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk