Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin | www.Prave-Spektrum.sk |
Syndróm Kasandry
05-08-2003 /
Lukáš Krivošík /
Komentáre
V gréckej mytológii zohrala Kasandra mimoriadne tragickú úlohu. Bohovia dali tejto dcére kráľa Priama schopnosť vidieť do budúcnosti, no zároveň to zariadili tak, aby jej predpovediam nikto neveril. Pozíciu Kasandry v slovenskej politike zohráva od svojho vzniku v roku 1990 Kresťanskodemokratické hnutie.
KDH a štatisti...
Je pravidlom, že KDH pomenuje nejaký problém, navrhne aj riešenie, ale na oplátku sa mu od „tolerantných“ pseudoliberálov dostáva len výsmech alebo nevyberané útoky. Hoci čas dá neskôr za pravdu kresťanským demokratom, liberáli sa za svoje omyly ospravedlnia len zriedka. Tak to bolo už pri prvých slobodných voľbách. V prieskumoch viedlo KDH, načo konkurenčná VPN dostala strach a vzala na svoju kandidátku aj populárnych exkomunistov (Mečiar, Schuster, Čič, Čalfa) a sprisahanecky mlčala, keď eštébacki pisálkovia šírili bludy o „čiernej totalite“. VPN nakoniec voľby vyhrala. Následky v podobe starých štruktúr nesie naša spoločnosť dodnes. V tom istom čase KDH tvrdilo, že Slovensku hrozí demografická kríza a treba s tým niečo spraviť. Liberálni politici a sociológovia tvrdili, že ide o „klerikálnu agendu“ s cieľom zakázať interrupcie a vraj nijaká demografická kríza nehrozí. Dnes, o dekádu neskôr, držia natalitu v kladných číslach už len Rómovia.
KDH tiež ako prvé pomenovalo hrozbu menom Mečiar. Podobne ako dnes v súvislosti s Ruskom, aj vtedy sa spor začal na ministerstve vnútra. Mečiar bol však nedotknuteľným miláčikom davu i médií a na „čierny mor“ sa zniesla spŕška útokov. Tesne pred voľbami 2002 hovorili kresťanskí demokrati o potrebe čisto pravicovej vlády. Vladimíra Palka za tento koncept väčšina intelektuálov tentoraz „len“ vysmiala. Voľby mu však dali za pravdu. Hovorilo sa, že KDH rozbíja pravicu, keď odmietlo predvolebnú koalíciu s ANO, SDKÚ a SMK. Pravica má však dnes väčšinu len preto, že kresťanskí demokrati prezieravo takúto predvolebnú koalíciu odmietli. KDH takisto urobilo serióznu tému z rovnej dane. „Liberáli“ (aj tí ekonomickí) z SDKÚ to považovali za utópiu a „neodôvodnený daňový populizmus“. Dnes rovnú daň realizuje priamo Ivan Mikloš, hoci v trochu inej (horšej) podobe než to navrhovalo KDH.
...a Amerika
Jasnozrivosť konzervatívcov nie je len slovenské špecifikum. Asi najlepším príkladom je studená vojna. Americkí republikáni sa vždy na ZSSR pozerali bez ružových okuliarov, ktoré si tak radi nasadzovali demokrati. Od F. D. Roosevelta až po Cartera žiadali demokrati mierovú koexistenciu, jednostranné nukleárne odzbrojenie, ústupky a vôbec boli voči sovietskej hrozbe podstatne benevolentnejší.
Konzervatívni republikáni chápali, že na komunistov robia dojem len „obušky, delá, bombardéri a atómová bomba“. Liberál Jimmy Carter skoro Amerike prehral studenú vojnu, konzervatívny Reagan v nej zvíťazil.
Triezvi konzervatívci a naivná väčšina
Prečo sú konzervatívci so svojimi hodnoteniami väčšinou úspešnejší, než ich ľavicovo-liberálni konkurenti? Konzervatívci o človeku nemajú ilúzie. Ich pohľad determinuje náboženstvo, ktoré človeka vidí ako hriešneho a nedokonalého tvora. Základný „rousseauovský“ omyl ľavice tkvie v tom, že podľa nich je človek v podstate dokonalý a kazí ho len zlá spoločnosť. Ide o omyl, spoločnosť predsa tiež tvoria ľudia.
Ďalšia vec je odlišný postoj k pravde. Konzervatívci sa na svet pozerajú ako na taký, aký je a snažia sa z neho urobiť to najlepšie. No ľavicoví liberáli pravdu nehľadajú, oni ju sami fabrikujú.
V aktuálnom politickom spore medzi ANO a KDH o tieto veci však vôbec nejde. Pavol Rusko sa verejnosti snaží nahovoriť, že zvádza gladiátorský zápas za občiansky charakter štátu proti „stredovekým tmárom“. Tu však nejde o spor medzi náboženským a liberálnym štátom.
KDH dnes upozorňuje: „Rusko robí všetko preto, aby rozbil koalíciu“. A väčšina opäť neverí.
Lukáš Krivošík
Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin | www.Prave-Spektrum.sk |