Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk

Výbuchy otázok po výbuchu na Hviezdoslavovom námestí
08-03-2003 / Martin Pener / Komentáre

Naučil som sa už ovládať a nepodliehať emóciám, ak sa stretnem s mudrujúcim žurnalistom, ktorý sa nadšene, ale žial diletantsky venuje čomukoľvek s bezpečnosťou súvisiacemu. Hystéria niektorých elektronických i „klasických“ médií po výbuchu nálože v telefónnej búdke na Hviezdoslavovom námestí je toho príkladom.

Pôvodcovia reportáží si kladú otázku ako to, že výbuch nastal v blízkosti troch zastupiteľských úradov na jednom z najlepšie strážených miest na Slovensku. Tieto otázky by boli na mieste v prípade, keby výbuch nastal vo vozidle odparkovanom v podzemných garážach Carltonu… ale desiatky metrov od všetkých stráží v odľahlom kúte námestia?! Bratislavčania posúďte: osoba (ktorá dozaista nebude na policajtov priateľsky mávať náložou – cez celú šírku námestia si ju ani nemajú ako všimnúť) vstúpi na „Hviezdoslavák“ zo Strakovej ulice (od Dánskej ambasády). Zabočí k telefónnym búdkam a predstiera hovor, po chvíli pokračuje na Rybné námestie. Hotovo. Alebo dokonca si to nasmeruje k americkému zastupiteľskému úradu a poinformuje sa o vízach…

Keby ten človiečik na Strakovej ulici začal manipulovať s pancierovkou alebo v predstihu zapálil „Molotov-koktail“ – nepopieram – oko bezpečnostnej kamery by zbystrilo pozornosť.

Čo s tým? Nasmerujete ďaľšie kamery na každý kút, kde sa dá čosi odpáliteľné odložiť? Neúčelné. Stalo sa a najhoršie, čo môžeme urobiť je panikáriť.

Ešte jedna otázočka – kto to bol? Radikálny študent ktorému krachuje vízia "Work&Travel" na najbližšie leto? Študent, ktorého poslali na Slovensko z blízkeho východu akože študovať napr. medicínu? Niekto, kto akože uprchol zo stredného východu? Bavkajúci sa domáci mafián? Domáci kutil-pyrotechnik? Alebo…žeby sa niekto potreboval presadiť v spravodajskom tíme za pomoci dobrých príležitostí? K tomu ale radšej ako bodku uvádzam citát z českého filmu Knoflíkáři: nepátrej a neřeš!

Martin Pener

Pravé Spektrum - politicko-spoločenský e-zin www.Prave-Spektrum.sk