ISSN 1335-8715

20-10-2005   David Ravic   Slobodný trh   verzia pre tlač

Jak demontovat sociální stát?

Najradikálnejší libertariáni často označujú konzervatívcov za takmer dvojičky socialistov. Avšak David Ravic vo svojom provokujúcom texte ukazuje, prečo je sociálny štát logickým dôsledkom liberalizmu. Jeho záver je neúprosný: sociálny štát sa dá demontovať len s konzervatívcami. Nikdy nie s liberálmi.

Reakcia na príspevok

RE: priama odpoved
autor: Dewey
pridané: 22-10-2005 12:31


Zase si mi neodpovedal na tie potreby ;-)

"Kral aj slachta SU prirodzenymi autoritami, pretoze vladnu z Bozej vole a z titulu svojho urodzeneho povodu. To ziadny boss mafie nema."

Boss mafie je prirodzenou autoritou presne v tom istom zmysle ako bol slachtic. Samozrejme bozku podstatu svojej moci a poslanie si len tak nepripisu, musela by to urobit cirkev tak ako v 9 az 10 storoci.
(samozrejme ak bol nositelom nejakych cnosti, alebo poddany veril tomuto bozskemu zdroju moci, mohol by v jednotlivych pripadoch aj tou prirodzenou)
Dolezite je aby autorita nebola vnutena, predpisana, ale aby si ju volil kazdy sam a ak sa jej rozhodne podriadit, je to jeho vec. Ak ma niekto pocit, ze by nim mala byt cirkev alebo nejaky slachtic ci mafian, nech sa paci, ale nie tak, ze tato autorita ziska moc a stane sa autoritou uplne z ineho zdroja ako je jej predsviedcacia moc a napr. cez donutenie.

"Urcite uznas, ze Karol I. a vlastne hociktory Habsburg by boli lepsou a dostojnejsou hlavou statu, nez Schuki alebo sucasny "stary uj"."
Urcite uznas ze je lepsia neosobna autorita zakona, napriek prezidentom a predstavitelom politickych stran v modernom demokratickom state ako vlada spojena s terorom a donutenim, monopolom moci, Hitlera,Stalina, nejakeho pochybneho miestneho aristokrata, uplatnujuceho si napr. pravo prvej noci, ale kardinala alebo "ina autorita", ludovit XV ktory zadlzil krajinu a vyzuril sa na poddanych cez zdanovanie, teda vsetko "prirodzenych autorit".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group