ISSN 1335-8715

20-10-2005   David Ravic   Slobodný trh   verzia pre tlač

Jak demontovat sociální stát?

Najradikálnejší libertariáni často označujú konzervatívcov za takmer dvojičky socialistov. Avšak David Ravic vo svojom provokujúcom texte ukazuje, prečo je sociálny štát logickým dôsledkom liberalizmu. Jeho záver je neúprosný: sociálny štát sa dá demontovať len s konzervatívcami. Nikdy nie s liberálmi.

Reakcia na príspevok

RE: výborný článok ???
autor: Dewey
pridané: 21-10-2005 15:36


"Ale existovali velmi dlhu dobu, vdaka comu sa velmi prirodzene adaptovali na iste ludske emocionalne potreby, ktore spolahlivo uspokojovali."

To plati o cirkvy alebo aj o tej slachte na ktoru sa to kontextualne viaze?
A nie je to nahodou tak, ze prave liberali vytvorili priestor pre nabozensku slobodu, ktora bola dopriata nie len vyhradne jednej, prevazujucej skupine veriacich? Bojovovali za oslabanie cirkvy? Ale len v tom zmysle v akom bola cirkev sucastou feudalneho statu, politickej moci a pomahala konzervovat nezmyselne prekazky a spolocensku hierarchiu v nicom prirodzenu, zalozenu na nasili a legitimizovanu odvolavkami na jej bozsky povod.

"Prichod kapitalizmu a demokracie mnohe z tychto starocnych sieti znicili. Lenze ludske potreby zostali zachovane a tak zacali ich uspokojenie hadzat napriklad na stat. Pricom netvrdim, ze vsetka malo alebo mohlo byt zachovane. Ale je fakt, ze tu vzniklo iste vakuum."

Este raz, ako pomahal uspokojovat potreby "slachic" a ako sa zmenili moznosti cirkvy uspokojovat potreby veriacich? (na toto by som rad pocul priamu odpoved)

"Napriklad v 19. storoci prichadzali do mody pseudovedecke teorie, ktore spochybnovali na akoze vedeckej urovni existenciu a opodstatnenost nabozenstva. Lenze vacsina ludi ma prirodzenu potrebu verit v nieco vacsie, co nas presahuje. A ak to nie je Boh, casto su to rozne ateisticke povery, ako marxizmus, horoskopy, atd."

No dobre a co z toho vypliva vo vztahu ku liberalizmu?
to co v prispevku nasleduje?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group