ISSN 1335-8715

05-02-2004   Juraj Karpiš   EUtópia   verzia pre tlač

Falošné eurá

Počet zhabaných falošných eurobankoviek, či euromincí bol podľa Európskej centrálnej banky (ECB) v uplynulom roku vyšší než v roku 2002. Podľa správy ECB z 22. januára bolo v roku 2003 zhabaných 551 287 falošných eurobankoviek.

Reakcia na príspevok

RE: Marx
autor: PeterS
pridané: 11-02-2004 20:38


Prepacte, asi som zmiatol vas i seba. Viacmenej som sa pohraval s myslienkami v tom smere, ako ste to vyjadril:

"Ale treba povedat, ze oba idely su vo svojej podstate krasne a ze v podstate sa nicim nelisia. Marx ten ideal posunul trochu dalej, resp. este dalej od realnych vychodisk."

S tym, ze presne, staci si precitat dostupne knizky, ved predsa jedno vychadzalo z druheho, nemozno postavit ci Smitha alebo Marxa ako nejaku totalnu externalitu. Su tam vezby, su tam rozdiely. Velke rozdiely to uz je dielo velkej politiky.
Mate pravdu, Marx sa snazil zbavit tovar istych hodnot - preto som o tom pisal, kedze som nadvezoval na vas prispevok, resp. na temu monetarnej politiky. V tomto vidim jeho achilovu petu. Bola to zbytocna konstrukcia, aby ziskal lepsiu zakladnu pre rozdelovanie statkov. Co by vsak tvrdil dnes, ked manualna, ci mechanizovana praca je niekedy zlomkom celeho procesu a proces vlastne ani nie casovo ale znalostne/informacne drzia technologie? Musela by sa vytvorit dalsia trieda technologov.
Hovori sa o oboch teoriach ako o ich realizacii, ale tak Smith, tak Marx postuloval iste obmedzenia/ramce, v ktorych ich modely mozu fungovat. Nie som odbornik, ale u Smitha by som to vyjadril jednoducho - uzavretostou trhu. Dnes je to presne naopak. Len v roznych kecoch sa uvazuje o akomsi sterilnom, uzavretom trhu.
U Marxa skutocne zlyhalo akekolvek dalsie seriozne teoreticke rozpracovanie.
Dnes sa uz veci pohli niekam dalej a je samozrejme zbytocne plakat nad Marxom ci Smithom, ale bolo by dobre ich ulozit do ramcov tak, aby sa z nich nerobili zbytocne palice na protivnikov.
Nuz, dost uz, k tomu zakladnemu problemu - penazi sa aj tak neviem zmysluplne vyjadrit.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group