ISSN 1335-8715

05-02-2004   Juraj Karpiš   EUtópia   verzia pre tlač

Falošné eurá

Počet zhabaných falošných eurobankoviek, či euromincí bol podľa Európskej centrálnej banky (ECB) v uplynulom roku vyšší než v roku 2002. Podľa správy ECB z 22. januára bolo v roku 2003 zhabaných 551 287 falošných eurobankoviek.

Reakcia na príspevok

RE: Marx
autor: Dewey
pridané: 11-02-2004 19:41


Myslim, ze mi hovorite z duse. Az na tu pasas o “zospolocenstovani”. Tomu priznam sa nie celkom nerozumiem.
Prave Smith formuloval, ze prirodzenou odemenou za pracu je product prace…potom samozrejme nasleduje ale…Marx sa zbavil subjektivne vnimanych uzitkovych vlastnosti tovarov, subjektivnej uzitkovej hodnoty, z toho vyplinulo, ze vymenna hodnota(cena) dvoch tovarov bude zodpovedat proporcii casov(clovekohodin) potrebnych na ich vyrobu.
Cim bude vyssia produktivita prace pri jednom tovare tym mensiu hodnotu bude mat vo vztahu k inemu produktu kde sa produktivita menit nebude.
(z tohoto zakladu odvodil svoje “zakony”)(ale aj Smith o tom v nejakej forme hovoril – 100 rokov pred Marxom, musim to najst). V podstate poukazali na podstatu vymennych vztahov.

”Zivot vsak chcel, ze v prvom pripade sa zanedbala podmienka nezavislosti trhov a cenu urcuje najmocnejsi hrac na i vzdialenom najvyznamnejsom trhu”
Zanedbalo sa toho vela v oboch pripadoch, ale nie je pravda, ze si ani jeden z nich neuvedomoval realitu a ze videl funkcny model v bezhlavom nasledovani modelu.
Smith v modely zanedbal obmedzenu racionalitu, odlisne startovacie podmienky ucastnikov trhu, obmedzenost prirodnych zdrojov, fyzicke prekazky s dosledkom neschopnosti jednotlivca nakupovat na najlacnejsom trhu a predavat na najdrahsom. Podobne aj Marx pocital v modely s absolutnou racionalitou ucastnikov vymeny, obmedzenost prirodnych zdrojov, limity rastu productivity…

”Domnievam sa, ze ak by niekto chcel do zivota presadit cistu Smithovu viziu, asi by to
malo podobne dejiny ako "komunizmus".”
To su zvrhle myslienky jeho niektorych nehodnych nasledovnikov. Ale tu ide skor o ucelovost dokrin vo vztahu k vlastnym zaujmom ako snahu nieco riesit. Dnes su predsa diametralne ine vychodiska akym celil Smith. Ano komunizmus a libertarianizmus(to je ten smer ktory bol postaveny na nepochopeni alebo zneuziti klasickeho liberalizmu) ma vela spolocneho s post Marxizmom – v tom zlom. Napr. ekonomicky determinizmus.
Ale treba povedat, ze oba idely su vo svojej podstate krasne a ze v podstate sa nicim nelisia. Marx ten ideal posunul trochu dalej, resp. este dalej od realnych vychodisk.
Ale vacsina libertarianov, podla mojich skusenosti necitala ani to Bohatstvo narodov, ktore tak radi otrieskavaju o hlavu, lebo keby ano, precitali by si mnohe “ale”, ktore sa naplnili a ktorymi Smith podmienoval svoje niektore svoje zavery, oni ich prezentuju ako nespochybnitelne a nemenne pravdy ale uz bez “ale”.

”Smith peniaze potreboval, ale ako platidlo (uchovavatela hodnot) v uzavretom systeme, rozhodne nie ako Tovar nedajboze ako globalne peniaze. Marx ich nepotreboval skoro vobec. (Tu je nakoniec vidiet, ze realny socializmus s tovarovou vyrobou a planovanou cenou uplne zlyhal, Marx predpokladal odstranenie tovarovo-penaznych vztahov, realny socializmus ich konzervoval a planovite deformoval. Chybal dalsi ekonomicky vyskum rovnostarskej spolocnosti.)”
Marx to predpokladal, ale ako samocinny process popri zvysujucej sa produktivite prace. Zial dusevne potreby su bezhranicna zalezitost ;-) Socializmus, pokrocili socializmus – to su vymysli jeho “nasledovnikov”.
To co predvadzali komunisti a to co chcu libertariani je snaha o podmanenie ludskej individuality ekonomickym pravidlam, uniformizovanie ludi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group