ISSN 1335-8715

16-10-2005   Dan Drápal   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Tři domy

Jak plyne čas, zmenšuje se i množství duchovních sil, které opravdu podstatným způsobem ovlivňují tento svět. Ano, buddhismus nebo hinduismus mají velký počet vyznavačů – počítají se na stamiliony. Hybnými silami současného světa však zůstaly síly tři: západní sekulární humanismus, islám, a židokřesťanská tradice.

Reakcia na príspevok

RE: ...
autor: Dewey
pridané: 18-10-2005 13:14


Nevysiel, autor v odseku venovanom prave obhajobe tohoto tvedenia neurobil nic ine, iba poukazal na zlucitelnost krestnaskych idei(co nikto nespochybnuje) s liberalizmom, ale tvrdenie z nadpisu ani v najmensom. Ked sa uz spomina Hume alebo Locke, tak si staci pozriet jeho zivotopis, a bolo by jasne aky bol jeho postoj k sudobej teologii a edukacii.
Hladat extremny racionalizmus len na kontinte je nezmysel. (A nesnazit sa ho pochopit/vysvetlovat v kontexte doby je tiez znacnym pochybenim autora) dost Static spomenut utilitarizmus, ktory bol isty cas na vyslni liberalneho hnutia v anglicku.
Tvrdit, ze Rousseau bol extreny racionalista je absolutny blud. Opak je pravdou.(bez ohladu na to, co hlasal v inych suvislostiach).
Stavat Voltaira vedla Rousseaua a tvrdit, ze polozil zaklady socializmu je dalsi z autorovych velkych omylov.
Menovat medzi klasickymi liberalmi, ako tych, co udavali jeho smer Tocquesvilla a Burka(a aj Rousseau) je uz naozaj odvaha, ktoru nema ziaden politolog. Faktom je, ze u nich identifiujeme aj liberalne aj konzervativne prvky/postoje a keby boli oni tymi, kto udal smer, tak by odlisenie konzervativizmu a liberalizmu zrejme nemalo nikdy opodstatnenie.
(a navyse hodnotit konzervativizmus a liberalizmus treba aj z hladiska politickeho konania, nie len na zaklade velkym diel, velkych autorov - teda pozriet sa na politicku agendu prvej konzervativnej strany v europe napr. a ukazat si na nej, ako sa formovala v opozicii k nej agenda liberalna, ako vznikla liberalna strana, ktora nezastesila zdaleka len Whigov,ktory od Toryov nedelila zdaleka taka vyrazna deliaca ciara ako neskor Liberal a Conservative party)
Jednoducho ten clanok sleduje isty ciel, mozno umyslene, ale verim ze skor z neznalosti autor prekrucal, prisposoboval fakty zelanym zaverom.
Zrejme umyselne nespominal ani elementarne veci, ktore delili liberalizmus a krestanske vierouky napr. bola z pozicie vierouky hlasana bozska podstata panovnika resp. jeho moci, ktora bola v podstate uz Lockom, nehovoriac o jeho nasledovnikoch spochybnena.
A mozeme veselo pokracovat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group