ISSN 1335-8715

08-10-2005   Jozef Filko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Z druhého brehu – Amerika a kresťanstvo

Dlho som premýšľal, ako najlepšie opísať rozdiel v myslení Ameriky a Európy. Ak sa vrátime späť v histórii, je jasné, že práve Európania mali najzreteľnejší vplyv na kolonizáciu Ameriky, čo oba kontinenty vždy spájalo. A preto je logické, ak očakávame, že vývoj oboch kontinentov bude podobný. Faktom je, že v mnohom podobný aj bol. Ak však máme možnosť porovnať vzťah ľudí k viere a schopnosť otvorene o nej hovoriť, podobnosť sa vytráca.

Reakcia na príspevok

naše a "ich" omše
autor: jednokto
pridané: 11-10-2005 15:36


veľmi zaujímavý a podnetný článok.

ja simyslím, že viera a cirkev v USA dokáže prežívať a byť živá preto,lže sa dokáže meniť s dobou bez toho, aby menila svoje fundamenty...

v usa je skutočne väčšinou jedno, či kňaz sobáši v kostole alebo pd stromom v záhrade, je to vždy pre tvárou kresťanského boha. unás vládne skôr rigidný postoj, kde lipnutie na tradíciách a rituáloch doslova zabíja to skryté a najdôležitejšie jadro posolstva náboženstva.

samozrejme že druhou stranou mince je aj totálny náboženský fanatizmus, ktorý u nás je neznámy, ale v usa dosť častý - je to vlastne len také dotiahnutie európskeho konzervatívneho náboženského cítenia až do extrému.

rigidné maniere a neochota a neschopnosť sa vyvíjať s časom bez potreby zmeny svojich fundamentov- to je znak európskeho katolicizmu. preto u nás v európe je tak odmietaný najmä zo strany nás - ateistov.

mne sa páčia tie protestantské bohoslužby v usa. niektorí z mojej rodiny tam boli a vraveli, že to je proste show, ale v tom pozitívnom slova zmysle, že to tam žije, že tam je cítiť radosť zo života, z viery, z bohoslužby.
Aj ja ako ateista som zažil zopár bohoslužieb a stále tomalo pochmúrnu náladu, piskľavý hlas kňaza, alebo hromové dudranie pripomínajúce výčitky a ubíjajúce človeka, toho červiačka. proste naše bohoslužby sú často nie prejavom radosti zo života, ale ubíjajúca skúsenosť, nie nepodobná karu, ktorá človeku pripomína jeho ničotnosť a hriechy..aký to rozdiel oproti radosti zo života, ktorá je tak charakteristická pre nekatolícke omše v USA.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group