ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

Cla a podpora
autor: Miro5
pridané: 10-10-2005 16:34


K otazke ciel:
Preco by sa malo platit clo na cinsky tovar? Aky moralny princip nuti stát zaviest clo na cinsky tovar?

Podpora v nezamestnanosti:
Vacsina ludi je schopna si vykryt vypadok prijmu pocas nezamestnanosti zo svojich uspor. Problemom je, ze stat sposobuje vysoky moralny hazard, zavislost ludi na state, pokles zodpovednosti sa postarat sam o seba. Naco by som setril pre pripad nezamestnanosti? Stat sa postara! Naco by som setril na dochodok? Stat sa postara! Niekedy uplne automaticky. Vznikom udalosti mi prinalezi prijem. Poznal som viac ludi, ktorí zarábali vysoke príjmy, stratili zamestnanie a prihlasili sa na urad prace. Poberali podporu a vychutnavali si volny cas. Vyuzili podporu uplne a az potom sa zamestnali. A znovu zarabali dost slusne. Pocas nezamestnanosti sa nikto nestaral, ci nemaju prijmy z majetku, len nemohli mať príjmy z práce. Stat je o prerozdelovani, ale nie o solidarite. Stat nedokaze citit, ani rozmyslat, nema volu. Solidarita je ludsky cin. Stat dokaze len prerozdelovat. A to vytvara moralny hazard a zavislost. Rovnako by sme mohli tvrdit, ze nizke davky morfia alebo alkoholu nie su zle, ba prospesne, lebo robia dobru naladu. Lenze ono pri tych malych davkach vycsinou nezostava.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group