ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

RE: Otazka pre libertarianov
autor: Dewey
pridané: 08-10-2005 7:24


Nikto nechce legitimizovat cla ako univerazlny a vzdy ziaduci nastroj. Je to nastroj, ktory ma svoje opodstatnenie v niekotrych situaciach.(presne ako pises v zavere) Samozrejme, tak teraz ako volakedy mozu sluzit zaujmovym skupinam aby uchranili ich zisky(aritstokracia kedysi, panovnikovi to tiez prislo v hod, kedze to, co sa z ciel vybralo islo do jeho ruk).

"a preto jej priamoumerne zvysime cla, aby sme dorovnali podmienky nasim zdanovanym chudacikom"

Skor ide o vyrazne rozdiely, s tymi madarmi sme plus minus na jednej lodi, vzhladom na stav demokracie si viem prestavit, ze existuju dostatocne nastroje na to, aby sa bezhlavo nedeformovala ochrana zamestnancov, ekonormy, svojvolne nevyvlastnovalo(aj ked...), neakceptovala detska praca...co sa robi bezne je vsak externalizacia nakladov z verejneho. Preto konkurencia nemusi byt znicujuca, mat tolko negativnych dosledkov a ani nemam pocit, ze by v ramci EU taka bola. Irsko si na tom postavilo rast. Miklos na tom stavia nas rast.(preplacanie kapitalu) Horsie by bolo, pre cely region, keby sme sa pustili do otvorenej sutaze s inymi krajinami.
Vacsina krajin, ktora je na v HDP vyrazne vyssie ako my ma nizke cla na tovary, ktore sluzia ako vstupy do vyroby ale vysoke cla na konecne produkty, ktore sami produkuju a cla rusia vo vztahu k "rovnocennym" partnerom.
Tu socialisti placu, libertariani placu, kazdy z ineho dovodu. Jedni v tom vidia sprisahanie voci chudobnym krajinam dalsi sprisahnie socialistov.
Ale ani jedni nevidia rozdiel v podstate ciel vo vztahu k prudktom, ktore sa kdesi produkuju s nasobne lepsou produktivitou a produktov, ktore sa neviazu na zemepisne podmienky z hladiska produktivity a ich lepsia cena zalostnou vypovedou o podmienkach za akych sa produkuju.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group