ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

RE: trosku inak
autor: nahodny okoloiduci
pridané: 05-10-2005 3:47


povazujem sa za klasickeho liberala a z potratov je mi na vracanie, povazujem ich za vrazdu. Argumentacia, ze matka len slobodne naklada so svojim telom, je zvratena, pretoze

1. ona sama v minulosti tiez bola nenarodenym plodom. Neviem ako inym ale mne beha mraz po chrbte pri predstave ze som bol vydany "na milost" niekomu inemu, kto mal moznost ma beztrestne zabit. Ak matka naozaj len naklada so svojim telom, resp. s produktom svojho tela-vajickom (inymi slovami so svojim majetkom), ak chceme byt logicky konzistentni tak potom finalny produkt jej tela resp. to co vyrastie z jej vlastnictva (clovek) by mal byt tiez jej majetkom. A to by uz bolo otroctvo. Slobodny by nebol nikto, kazdy by niekomu patril.

2. vnutromaternicove tehotenstvo je sposob, akym priroda technicky vyriesila nasu reprodukciu. Nejak sa to proste diat musi, aj preto aby sme mohli viest tieto debaty ;-) Ak by ludske samicky kladly napriklad vajicka, argumentacia o vlastnom tele by neplatila a "rozbijanie vajec" by bolo vrazdou.

Sme "len" ludske bytosti a niektorym fyzickym mantinelom nasej existencie (ako napr. vnutromaternicove tehotenstvo) by sme sa mali prisposobit, bez toho aby sme ich nejako "konzistentne" a "logicky" burali. Cele to povazujem za jeden z mala omylov liberalizmu.

Nedokazem to tu teraz nejako "nepriestrelne" logicky vyargumentovat bez pouzitia hodotovych sudov pretoze je pol stvrtej rano a ja za 3 hodinky vstavam do skoly ;-) ale este ma napada toto:

Sloboda konania so sebou prinasa zodpovednost za svoje slobodne skutky (nabuchal si nejaku slecnu? Tvoja chyba - budes niest dosledky). Toto je myslim plne v duchu liberalizmu.

Samozrejme tym sa neriesi otazka znasilnenia. Opat ak chcem byt konzistentny, o vyzivu dietata by sa mal povinne postarat pachatel. Tym ale netvrdim, ze by mu matka mala dieta odovzdat, resp. sa dietata vzdat.

Na zaver - nehadzal by som vsak vsetkych klasickych liberalov do jedneho vreca. Na viac myslienok teraz nemam sil. Dobru noc ;-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group