ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

RE: Otazka pre libertarianov
autor: Martin Hanus
pridané: 03-10-2005 23:36


Inak ta moja pozicia obhajcu ciel sa mi zda uz dost absurdna, este nikdy som v nej nebol, tie cla som sem vniesol len preto, aby som poukazal na disporporcnost, s akou libertariani vnimaju clo ako absolutne zlo (o ktorom netreba ani na chvilu pochybovat) a na druhej strane su im lahostajne omnoho zasadnejsie veci - napr. tie potraty, ale aj mnoho inych najma kulturno-etickych otazok.

Ja pritom nepochybujem, ze keby nas dvoch zavreli do miestnosti, kde by sme mali zhotovit novy colny sadzobnik, tak by sa velmi rychlo dohodli. Ja len tvrdim, ze v istych pripadoch je pre mna clo prijatelne ako legitimny nastroj politiky. Predstav si, ze neexistuje CAP, teda kazda krajina si moze dotovat ci nedotovat polnohospodarstvo... Slovensko by napr. nemalo nijake dotacie, ale susedni Madari by zaviedli masove dotacie na potraviny konkurujuce na nasom trhu nasim vyrobcom. Podla mna by bolo OK, keby nasa vlada zaviedla cla na madarsky tovar v tej hodnote, o aku su zvyhodnene vdaka domacim dotaciam a drzala ich na nej dovtedy, kym by Madari neznizli ci nezrusili dotacie. Netvrdim, ze z hladiska ekonomickych pouciek je to dokonale riesenie, ale politicky by bolo pre mna uplne prijatelne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group