ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

RE: trosku inak
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 03-10-2005 17:54


Samozrejme, aj to je pohlad. Zostavame vsak stale pri otazkach: kolko pozitivnych slobod je v praxi vobec presaditelnych? Kolko negativnych slobod je este moralne okresat? Ako Hoppe spravne postrehol, mnohi vobec nepocituju potrebu si tieto otazky klast. Ja tu potrebu pocitujem, dokonca by som povedal, ze je jadrom mojho pohladu na politiku.

Okrem anarchokapitalistov sa zrejme vsetci riadia citovanym heslom "tolko statu, kolko je potrebne". To je velmi vseobecne a moze to zahrnovat uplne rozlicne politicke ideologie. Co to znamena "potrebne"? Da sa to nejako vypocitat? Ked si predstavime krivku uzitku v zavislosti od miery aktivity statu, znamena "potrebne" maximum tej krivky, alebo maximalny uzitok v prepocte na vysku dani (matematicky: hladame maximum u(x) alebo u(x)/x )?

A pocitame "zivot" ako nekonecny uzitok? Lebo potom by logicke riesenie bolo zakazat vsetky zivot ohrozujuce cinnosti od bicyklovania po pouzivanie elektriny, a ludi z vysokorizikovych skupin strkat do specialneho vazenia.

Prosim, neobvinujte ma z redukcionizmu, ale odpovedzte na otazku, ako konkretne sa urcia hranice (nepotrebujem hodnoty, staci popisat mechanizmy/algoritmy).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group