ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

Otazka pre libertarianov
autor: Martin Hanus
pridané: 03-10-2005 15:28


Tvoj preklad velmi ocenujem, pretoze Hoppe pise priserne (takze to bolo asi skor vdaka Tebe nez Hoppemu:-) ) - pise po anglicky, ale rozmysla pritom po nemecky, seredna kombinacia...

Netvrdil som, ze uloha statu "postarat sa, aby nikto neumrel od hladu" je vecna, ale urcite dnes, ked - a tu suhlasim - je charita oslabena vpadom statu - sa jej stat nemoze vzdat. Ja sam by som najviac uvital, aby prerozdelovanie padlo z tych 48 percent na 20 (berte to obrazne), ta starost by tym mozno aj prirodzene odpadla, lebo prirodzene komunity (charity, cirkev) by ju vedeli sami zabezpecit. Ale ani v takom pripade by mi nevadilo, keby mal stat formalne vpisanu takuto ulohu.

K tym daniam: v tom clanku som naozaj nemohol rozoberat druhy dani, asi ma nepodozrievas z toho, ze som milovnik tobinovej dane, ci dane z majetku...
Mna nezaujimaju ani tak dane, ale vydavky statu: tie treba najviac skresat. az potom ma zmysel debata o daniach (aj clach), ktore a kolko znizit.

Mili libertariani, ktori sa do mna pustate kvoli clam: co by ste povedali na maly stat, kde by boli nulove dane, a velmi obmedzene sluzby tohto statu by sa financovali cez vytazok z ciel..., alebo su lepsie dane z vasho prijmu?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group