ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

Zhrnutie
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 03-10-2005 11:07


Skusim to zhrnut: su 2 cesty objasnenia libertarianskych metod: moralna a prakticka:

Moralna je, ze ked chce stat garantovat nejaku pozitivnu slobodu (pravo na pracu, jedlo atd), musi automaticky niekomu ukratit na negativnej slobode (napr. sukromne vlastnictvo). Libertariani to z principu povazuju za nemoralne (vacsinou su ochotni pripustit vynimky pri verejnych statkoch ako justicia a policia). A aj ked s tym nesuhlasis, natiska sa otazka, kde su hranice pozitivnych slobod? (porovnaj: "kedy zacina zivot?")

Prakticka je: preco to ma robit stat (monopolne), ked to mozu robit prirodzene komunity, organizacie a firmy (dobrovolne)? Historia mnohokrat ukazala (ako Mises povedal a Hoppe citoval), ze to nefunguje. Hlavne dovody (neodstranitelne) su podla mna komplexnost problemov a motivacia korupcie. Tak preco na tom ludia stale nastoja? Mozno hladaju "tretiu cestu"...

Hmm, s tolkymi zatvorkami mam uz pomaly taku istu stylistiku ako Hoppe :-).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group