ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

RE: trosku inak
autor: Martin Hanus
pridané: 02-10-2005 21:58


S tymto suhlasim: kazda, aj dobra aktivita statu, si casom pyta dalsiu, menej dobru, neskor vylozene zlu... Aj preto je principialne spravne byt k statu vzdy skepticky - aj vtedy, ked pride s navrhom na pohlad naozaj bohumilej aktivity.

Ja som ocakaval, ze kvoli tym clam vyvolam debatu a dobrovolne som si nasadil krk na kol...:-)
Mne v skutocnosti islo o ine a asi som to mal v texte lepsie formulovat (pisal som to v piatok o polnoci povodne ako diskusny prispevok, ale kedze som sa rozpisal, tak som text radsej poslal Lukasovi, nech to nahodi ako clanok - preto som to argumentacne asi nie vzdy dotiahol).
Mne totiz velmi prekaza, ked sa klasicki liberali idu zblaznit pri horleni za nulove cla, co najnizsie dane a pod. a uplne ignoruju zakon, ktory pokladam za to najdrakonickejsie, najodpornejsie, najbarbarskejsie, co nasom prave mame: zakon legalizujuci potraty. Ja tu nechcem o tomto rozputavat nanovo diskusiu, s Deweyom aj inymi sme to uz stokrat rozoberali, ale toto je zakon, ktory ma na Slovensku trapi zo vsetkeho najviac. Keby som si mal vybrat, ci som za vystupenie z EU alebo za zrusenie tohto zakona - nevaham ani sekundu a vyberiem si to druhe (naschval som pouzil moju oblubenu EU:-) ).
Keby si malo 99 percent libertarianov a klasickych liberalov vybrat, ci zrusit tento zakon, alebo znizit rovnu dan na 10 percent/resp. zrusit cla, tiez by nevahali ani sekundu - a tiez by si vybrali to druhe.

Takze tak: kym vysoke dane a cla ma "len" stvu, zo statom posvatenych potratov je mi na zaplakanie.

V tom je ten hlavny rozdiel medzi "mojimi" konzervativcami a libertarianmi: mame rovnaky vkus (briadia sa nam mnohe aktivity statu), ale mame ine hodnoty - v tom, co pokladame za vrazdu, libertariani vidia preferenciu zeny/matky/jednotlivca. Samozrejme, neplati to len o potratoch, tie su najkriklavejsim pripadom.

Mne teda o tie cla tak nejde... Myslim si vsak, ze nase textilky su vystavene tvrdemu prostrediu, tou uvahou je, ze ak pride novy hrac s uplne inymi podmienkami (ako popisoval nizsie Dewey), ake tempo otvarania trhu zvolit. Ty hovoris "hned otvorit", ja hovorim "postupne". Tiez si sa vyhol odpovedi, v com su tie cla principialne ine nez dane. Ak uznavas existenciu dani a preferujes co najnizsie (aspon predpokladam...), preco cla zavrhujes ako take.
Podla mna postupne, nie okamzite znizovanie ciel pre nase textilky, nenastrbuje moralku, kedze konkurencia bude pre tie textilky coraz vacsia...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group