ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

Martinovi
autor: Dewey
pridané: 02-10-2005 21:15


S mnohym z clanku suhlasim, vidim tam dobre argumenty, aj ked konzervativny rozmer je tam zjavny...nechcem vyzvihovat pozitivne stranky clanku, nech nedam dovod na slepe nalepkovanie...len k jednej veci:

Cla a o tom preco hlasicki liberali kritizovali dovozne cla a pokial ma ich kritika opodstatnenie?

Produktivita prace:
Ak je ekonomicka cinnost zviazana s urcitymi danostami krajiny(poda,podnebie..) kde sa produkuje, dovozne cla su skodlive preto, ze brani efektivnej alokacii. Banany ane Gerlachu mozeme pestovat, ale so strasne nizskou produktivitou. Podobne aj obilie,ryza,tabak...je to nemysel.
Tu su dovozne cla jednoznacne skodlive.(Toto dostatocne vysvetlil Ricardo)
(Kto a preco sa snazil o cla v 19tom storoci som uz neraz pisal)
Ak sa vsak produkcia neviaze na danosti krajiny, a hlavnou komparativnou vyhodou krajiny, ktora exportuje, su otrasne podmienky pre zamestnancov, detska praca, nizke mzdy, dlhsi pracovny cas, nizsie ekologicke normy, potom vysledkom alokacie, moze byt len znicujuce prenesenie tychto podmienok do krajin, ktorych trhy su tovarom z takychto krajin zaplavovane ale len malokedy im zodpoveda zlepsovanie podmienok v krajinach, kde sa tieto tovary produkuju. Tu ma diskusia svoje opodstatnenie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group