ISSN 1335-8715

01-10-2005   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pár slov k Hoppemu

Text Hansa-Hermanna Hoppeho sa čítal napodiv dobre, hoci niektoré povinné libertariánske jazdy – keď Misesa citujú ako komunisti Marxa - bolo treba pretrpieť. Najvýstižnejšia je pasáž, keď si podáva svet zachraňujúcich neokonzervatívcov, ktorí vztýčili vlajku boja za globálnu demokraciu, kým reálne starosti vlastnej krajiny tak idú na vedľajšiu koľaj.

Reakcia na príspevok

trosku inak
autor: Jojo K
pridané: 01-10-2005 22:53


Libertariani sice zavrhuju styl dnesnej podpory v nezamestnanosti, ale nemam ten pocit, ze sa k tomu stavaju filozofiou „nedari sa, tak skap“. Len vidia z tejto z chulostivej zivotnej situacie ine vychodiska ako cakat na statnu podporu:
1. Poistit sa proti strate zamestnania (co by nebolo velkou zmenou, lebo to robis aj teraz, len peniaze, ktore odvadzas plynu nie na tento konkretny ucel, ale sa rozleju do vsemoznych zvratenych projektov statu).
2. Charitativne organizacie a prirodzene komunity. A toto je myslim jeden z klucovych bodov (i ked isto nie jediny) obnovenia tradicnej moralky, formovania prirodzenych komunit, kde clovek pocituje skutocnu solidaritu s clovekom, ktory je v nudzi.

S tymi clami si to snad nemyslel uplne vazne. Kde teda konci laska k cloveku, za hranicami statu? Alebo to ma byt „moderne“ za hranicami Europy? Pozeras sa na to len z pohladu obcana statu, kde spravne pomenuvas, ze ziskava uzka skupina, pred zaujmami spotrebitelov a zrejme predpokladas, ze s tym suhlasia, lebo si uvedomuju, ze sa mozu dostat do podobnej situacie. Fajn, to by tak mohlo byt, ale je to len jedna strana mince, lenze ta druha ukazuje, ze pokutujes vsetkych ostatnych mimo statu. Samozrejme, mi zo svojich dani sa poskladame na nejaky darcek, ktory potom tymto pokutovanym obcanov cudzych statov posleme, aby sme ukazali nasu pravu tvar solidarity.

Tiez si myslim, ze Hoppe je redukcionista na pohladanie, ale mozno je to len k lahsiemu pochopeniu toho, akou hrozbou je pre nas opatrovatelsky stat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group