ISSN 1335-8715

05-01-2004   Peter Spáč   EUtópia   verzia pre tlač

Nová Rímska ríša

Po transformácii Ríma z kráľovstva na republiku sa moc rozdelila medzi viaceré úrady. Existovali zložky moci ako konzuli, senát či prípadne zvolený diktátor. Každý mal svoje povinnosti a svoju zodpovednosť. Jednoducho povedané, každý mal istú časť moci.

Reakcia na príspevok

RE: HDI rebricek
autor: Dewey
pridané: 30-01-2004 12:18


"Nuz, poznam ten argument, ktory stavia demokraciu a kapitalizmus proti sebe."

Medzi trhovym kapitalizmom a demokraciou je konflikt. Velmi silny konflikt, ktory treba kazdodenne riesit. Neznamena to vsak, ze nejde o dve roviny usporiadania vztahov, ktore sa na druhej vzajomne podporuju.

"Ak si ale pozries historiu, jednoznacne najprv prisiel kapitalizmus a az z neho sa vyvynula moderna demokracia."

To je velmi diskutabilne a odpoved na to povazujem za hladanie odpovedi na to, ci bola skor sliepka alebo vajce. Zastupitelsky system existoval uz ovela skor ako sa podarilo zlomit moc aristokracie. Demokracia ako politicky system - nie sice pluralitna ale priama - existovala uz v staroveku.
Demokratizacnym procesom v predminulom storoci a zaciatkom minuleho branila ekonomicka moc kapitalistov, ktory ovladali vsetky zlozky moci a diktovali pravidla - aj na trhu. Az obmedzenim ich moci a dosahu na politicke institucie prislo k posilneniu charakteru demokracie.
Demokracia aj pravidla trhu su len urcitym vymedzenim usporiadania vztahov v spolocnosti. Nadradeny, aspon pre nas liberalne zmyslajucich, je jednotlivec, jeho intelinecnia a jeho vola. Demokracia je ta rovina vztahov ktora upravuje akym sposobom moze jednotlivec vstupovat do upravy vztahov, ktore sa tykaju viacerych. Je teda prostriedkom ludskej inteligencie a jednotlivca a nevidim dovod, preco by to, do coho vstupuje nemohli byt pravidla na trhu. Prave naopak, jedine na co historia poukazuje je to, ze je ziaduce nadradit demokraciu na nekontrolovane procesy na trhu, ze je ziaduce, aby sa tieto vztahy demokraticky dali upravovat.

"Ja s Tebou nesuhlasim, lebo si myslim ze silna regulacia trhu sposobuje biedu a preto vytam hospodarsku (nie politicku) globalizaciu prave z toho dovodu, preco na nu Ty utocis."
Tu je otazka miery, co povazujeme za "silne".
Trh bol vzdy regulovany. Otazna bola je a bude forma a zdroj regulacie.

"Inak, neviem si predstavit, ako si predstavujes tie nadnarodne regulacne mechanizmy. Vzdy sa najdu staty, ktore socialisti nezglajchsaltuju. Naozaj neviem, ktora institucia by mala byt tym regulacnym organom."
Tak ako lokalne, narodne, federalne mocenske institucie. Nijako inak.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group