ISSN 1335-8715

02-10-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Otrávené vlastenectvo

Tento text je o tom, ako komunisti počnúc Vladimírom Mináčom až po postkomunistu Vladimíra Mečiara poškodili vlastenectvo na Slovensku a nahradili ho akýmsi kurióznym nacionalizmom, ktorý osciluje medzi nekritickým megalomanstvom a komplexom menejcennosti.

Reakcia na príspevok

Pojmy
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 29-09-2005 0:52


Vlastenectvo je pozitívny vztah k svojmu národu, nacionalizmus je negatívny vztah k iným národom, hovorí jedna definícia.

Táto veta ma úplne dorazila! Jasné, počul som ju už milión krát - ale to od lavicových a podobných médií a politológov. Ako však može s takouto primitívnou a absolutne nepriliehavou narábat rozhladený pravicový myslitel, za akého L. Krivošíka istotne mám? Nacio- znamená národ, vlastenectvo je od slova vlast! Prečo sa tam teda vnáša toto absolútne nelogické a tendenčné rozlíšenie?
Ja som vlastencom v tom zmysle, že sa chcem solidarizovat so všetkými obyvatelmi Slovenska. Národovec som preto, lebo sa solidarizujem s domácimi ale aj zahr. Slovákmi a istotne nepopriem, že táto solidarizácia je mi prirodzenejšia, nechcem však podcenit ani jednu.
To je národovectvo, ale je nacionalizmus to isté? Nie som si tým taký istý. Nacionalizmus chápem nielen ja, ale aj A. Gellner, dlhodobý bádatel o tomto fenoméne, ako úsilie o zhodu politickej a národnej jednotky. Ja by som to ešte trochu obmenil - o odvodenost polit. jednotky od národnej. Ale národovec, teda človek, ktorý jednoducho miluje svoj národ, nemusí zároven požadovat tento princíp.
Vidím, že reagujem rok pozadu, ale ktovie, možno niekoho predsa len moja úvaha osloví.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group