ISSN 1335-8715

25-04-2011   Pavel Šamalík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Inflácia meny a jej nástrahy

V blízkej budúcnosti predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre naše financie (úspory a mzdy) inflácia. Média prezentujú infláciu ako stúpanie cien, čo je značne zavádzajúce, pretože stúpanie cien nie je priamo inflácia, ale je len sprievodným javom a dôsledkom inflácie.

Reakcia na príspevok

RE: kovy
autor: D
pridané: 03-05-2011 22:39


Co sa tyka vzacnosti a snahy pozerat sa na peniaze ako na tovar/statok(ked velmi chcete), je to jednoznacne. Peniaze(v zmysle tych papierikov o akych uvazujete) nie su ekonomicky vzacne, pretoze je ich (obrazne) moze natlacit lubovolne mnozstvo. O tomto je zbytocne diskutovat, to je fakt a ten clanok je zjednodusene aj o tomto.
Podstatne su vsak aj kvazy peniaze a o ich expanzii je v clanku napisane tiez dost.

Nuz, pisete, ze zlato sa stalo z konkretnych historickych pricin prostriedkom vymeny(platidlom). Ktore si myslite, ze su tie priciny? Preco jeho poziciu okrem nezastvali spominane musle resp. len v pociatkoch tovarovej vymeny?

"nie na zaklade nejakeho objektivneho zakona alebo zvestovania pravdy"
tak nic netvrdim, prave napak. Dovody boli prakticke.

"A ak chcu ludia papierove penaize, coho dokazom je, ze ak ich ponuknete hocikomu, rad si ich od vas vezme"
ponuknite im peniaze z detskej rulety. Bude sa o ne ludia tak trhat? Nebudu. To preco chcu tie "eura, dolare...", a uz sa opakujem, je moc ziskat za ne tovar. Dolezite su tovary za peniazmi, to je to co ludia chcu, nie samotne peniaze. Tie pre nich nemaju ziaden iny uzitok,ako to, ze mozu ziskat tovary.

"A kupyschopnost penazi je dokazovana denne- ludia koli nekrytym peniazom chodia do prace, hraju hazardne hry, podnikaju a v krajnom pripade aj pachaju zlociny"
Predtym, ako bolo postupne zrusene krytie zlatom ludia nechodili do prace? Nekradli? Nepodnikali?
Ludia v skutocnosti chodia do prace preto, ze vdaka nej mozu vyprodukovat nieco, o co bude mat zaujem niekto iny a vdaka tomu ziskat nieco, co potrebuju pre uspokojenie svojich potrieb ako protihodnotu. Peniaze su len prostriedkom. Ak si vsak niekto natlaci peniaze(hoci moze byt o ne zaujem), je to nieco zle, za co pojde sediet. Preco? Pretoze nevytvoril ziadnu hodnotu a chce sa obohatit na ukor inych. Ked to iste urobi banka alebo vlada, tak je to v poriadku(nemam taketo zjednodusene zavery, ale tu si to neodpustim).

"Ze niekto nevie pochopit skutocnost, ze nic take ako univerzalne platidlo neexistuje a ze hodnota tovarov je vzdy vysledkom subjektivnych preferencii konkretneho ucastnika trhu"

Skuste mi schvalne najst taketo tvrdenie v clanku alebo v diskusii.

"zlatom a to na zaklade ich kupyschopnosti."
a kto podla vas urcuje tu "kupischopnost" resp. velmi silno do nej vstupuje? Naozaj si precitajte poriadne ten clanok. Je tam odpoved.

Mrzi ma, ze ste sa nepokusili odpoved na otazky, ktore som polozil. Zbytocne plytvate casom vysvetlovat mi veci, ktore som popisoval o prispevok vyssie.(ze hodnota penazi spociva len a len v tom, co je za ne mozne na trhu ziskat)
Potrebujem aspon vediet, kde vidite ten problem v pripade krytia zlatom, v com vidite neslobodu, obmedzenia.
Mimochodom, ja vidim problem tiez, ale niekde uplne inde.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group