ISSN 1335-8715

12-02-2011   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Prečo už demokracia nie je cool?

Je málo spoločenských zriadení, ktoré sú tak spochybňované ako demokracia. A pri tom demokracia ako spôsob spravovania spoločnosti momentálne valcuje všetko navôkol. Aj režimy, ktoré ako demokratické nemôžeme v žiadnom prípade charakterizovať, si to netrúfnu prezentovať navonok a vymýšľajú všeliaké eufemizmy s prívlastkami.

Reakcia na príspevok

RE: demokracia
autor: Alfonz
pridané: 10-04-2011 22:25


No ale s oficialnou definiciou predsa nie je problem. Vychadzajuc priamo zo slova demokracia sa tu uz predsa opakovane skonstatovalo, ze demokracia je "vlada ludu". A bolo aj spomenute, ze korenom tohto pojmu bol atensky mestsky stat.
Ale ked mame oficialnu definiciu to predsa este nic neznamena. Ta moze a bude mat v praxi, kde sa aplikuje v stovkach komunit s radovo milionmi clenov aj stovky variacii. Takze potom by bolo potrebne vytvorit nejake ohranicenia, ci tato tu existujuca demokracia je este demokracia zodpovedajuca tej oficialnej definicii alebo nie. A museli by sme ist dalej a dostaneme sa tam, kde sme - pre niekoho to este je demokracia, ale pre mna to uz je tyrania, kapitalizmus, socializmus, monarchia, .....
Takze ak niekto chce definovat oficialnu demokraciu, mal by ku tej povodnej definicii "dodefinovat" dalsie parametre a ich hranicne hodnoty v ktorych sa hodnoty parametrov musia nachadzat aby demokracia ostala demokraciou. Ale obavam sa, ze tym by sa vytvorila nejaka abstraktna chimera, ktorej by pri porovnani s realitou vzdy nakoniec chybal nejaky ten parameter.
Druha cesta je vychadzat z exidtujucich systemov a povedat si, ze (napriklad) svedske statne zriadenia v obdobi 1969 AZ 1987 splnalo poziadavky demokracie, lebo..... Mozno sa nieco take v mudrych teoretickych politologickych analytickych materialoch da najst ? A pomoze to nam k niecomu ?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group