ISSN 1335-8715

12-02-2011   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Prečo už demokracia nie je cool?

Je málo spoločenských zriadení, ktoré sú tak spochybňované ako demokracia. A pri tom demokracia ako spôsob spravovania spoločnosti momentálne valcuje všetko navôkol. Aj režimy, ktoré ako demokratické nemôžeme v žiadnom prípade charakterizovať, si to netrúfnu prezentovať navonok a vymýšľajú všeliaké eufemizmy s prívlastkami.

Reakcia na príspevok

RE: priklad realnej demokracie
autor: Alfonz
pridané: 30-03-2011 14:03


"Realny socializmus nema s demokraciou nic spolocne - a marx a lenin ani nemali ziadnu demokraticku ambiciu. sak svoj rezim aj ofiacialne oznacovali ako diktaturu proletariatu a hrdili sa tym." pise dafyduck.
Nie je to pravda. Ono to takto vyzera az dnes - po uz skoro storocnych skusenostiach s realnym socializmom (aj ked toto je tiez zakerny pojem - co sa tym mysli ? Nejaky "akozesocializmus" ? Alebo je to na odlisenie socializmu kapitalistov a toho nasho, skutocne echt socialistickeho ?).
Ale ja som presvedceny, ze Marx aj Lenin mali vysoke demokraticke ambicie a boli pesvedcení, ze iba ich system - ci uz ho nazveme ludova demokracia, socialisticke zriadenie, komunisticku spolocnost - zabezpeci tu pravu a dokonca aj trvalo udrzatelnu skutocnu demokraciu. Lenin vzdy tvrdil, ze diktatura proleteriatu je iba docasne opatrenie, ktore neskor vobec nebude potrebne - ved nakoniec v cisto beztriednej spolocnosti, ked Ja proletar, Ty proletar, vestci sme proletari, komu by sme uz diktatorovali. Lenze nakoniec VSETKY tieto rezimy zistili, ze ich cesta do koministickeho raja je udrzatelna iba nedemokraticky, pomocou nasilnej diktatury - a nakoniec uz neslo o ziadne diktatury proletariatu ale v konecnom dosledku o diktatury partokratickych mafii.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group