ISSN 1335-8715

12-02-2011   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Prečo už demokracia nie je cool?

Je málo spoločenských zriadení, ktoré sú tak spochybňované ako demokracia. A pri tom demokracia ako spôsob spravovania spoločnosti momentálne valcuje všetko navôkol. Aj režimy, ktoré ako demokratické nemôžeme v žiadnom prípade charakterizovať, si to netrúfnu prezentovať navonok a vymýšľajú všeliaké eufemizmy s prívlastkami.

Reakcia na príspevok

RE: priklad realnej demokracie
autor: D
pridané: 21-03-2011 23:09


Na problem, ktory upozornujete sa da pozriet aj z trochu ineho uhla. V malej komunite, ktora je do velkej miery izolovana od okolia sa moze vytvorit take (jedinecne) socialne prostredie, ktore aj napriek neexistencii sukromneho vlastnictva znamena realativne idylicke spolunazivanie. Vztahy v takejto komunite su osobne.("vsetci sa poznaju")
Nemusi ist sice nutne o "lovcov a zberacov", myslim, ze sa daju najst podobne komunitne pripady aj z modernejsej doby.
Z hladiska modernej spolocnosti, su vsak vztahy do velkej miery neosobne. Komunitne mechanizmy prestavaju fungovat resp. funguju len obmedzene.(mala obec, splocenstva vlastnikov bytov ...).
Je to preto, ze konflikty zaujmov vznikaju aj medzi ludmi, ktori sa nepoznaju a konanie(ci nekonanie) jednotlivca moze mat dopad na osobu, ktoru nikdy ani len nevidel. Moderna demokracia musi riesit prave tieto problemy. Rozne odnoze anarchizmu tento problem naivne ignorovali a naivne vsadzali vsetko na komunitu - ktora uz davno v nasich koncinach neexistuje.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group