ISSN 1335-8715

12-02-2011   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Prečo už demokracia nie je cool?

Je málo spoločenských zriadení, ktoré sú tak spochybňované ako demokracia. A pri tom demokracia ako spôsob spravovania spoločnosti momentálne valcuje všetko navôkol. Aj režimy, ktoré ako demokratické nemôžeme v žiadnom prípade charakterizovať, si to netrúfnu prezentovať navonok a vymýšľajú všeliaké eufemizmy s prívlastkami.

Reakcia na príspevok

RE: čo je to DEMOKRACIA ?
autor: D
pridané: 17-03-2011 9:57


Nadviazem na predchadzajuci prispevok.

Taku definiciu nie je mozne ani ucelne ponuknut. Je to ako snaha o hladanie definicie privlastku "pekny". Mozeme sa ako skupina ludi sice zhodnut na tom, co konkretne povazujeme za pekne(javi sa nam ako pekne), mozno definovat dokonca spolocne kriteria "krasy", ale aj tak neobsiahneme vsetko, co by dokazalo uplne determinovat sud skor, ako ho sami vynesieme.

Je mozne popisat nejake ciele, ktore mame pred ocami ak volame po demokracii, nejake usporiadanie vztahov medzi jednotlivcami, ktore povazujeme za demokraticke, mechanizmy, ktore sa ukazali ako vhodne pre ich udrziavanie a naplnanie.
Kedze do toho bude nutne vstupovat silny hodnotovy a teda subjektivny rozmer, jednotnu definiciu sotva mozno ocakavat. Mozno vsak poukazat na nejake siroko prijimane kriteria demokracie.
(vid. autori spominani hoci v clanku zo sme).

Rovnakym "problemom" budes celit pri definicii "libertarianskeho usporiadania" vztahov v spolocnosti, posudzovani toho, ci dane konkretne usporiadnie je "libertarianske".
Jedine ze si vykonstruujes svet izolovaneho jednotlivca - Robinzona na pustom ostrove(jedna z bariel, ktorou si pomahali v minulosti rozne odnoze anarchistov), ale to sa nebavime o spolocnosti. To je len beletria - nech uz sa skryva za hoci reinkarnovany logicky pozitivizmus.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group