ISSN 1335-8715

12-02-2011   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Prečo už demokracia nie je cool?

Je málo spoločenských zriadení, ktoré sú tak spochybňované ako demokracia. A pri tom demokracia ako spôsob spravovania spoločnosti momentálne valcuje všetko navôkol. Aj režimy, ktoré ako demokratické nemôžeme v žiadnom prípade charakterizovať, si to netrúfnu prezentovať navonok a vymýšľajú všeliaké eufemizmy s prívlastkami.

Reakcia na príspevok

RE: čo je to DEMOKRACIA ?
autor: D
pridané: 17-03-2011 9:13


Tomas, nesuhlasim s Vami.
Za definiciou "vlada ludu" treba vidiet metaforu - symbol.
Nesnazte sa vysvetlovat, preco svet okolo Vas nie je uplnym obrazom tejto metafory, ale skor naopak, co zjednodusene oznacujeme takouto metaforou. Potom demokraciu mozete vidiet aj okolo seba. K tomu patria samozrejme aj rozne zlyhania, ktore tiez okolo seba zjavne vidite, ktore sa daju a musia v ramci demokratickych pomerov kazdodenne riesit.
Aj sposob, akym sa riesia, vypoveda o tom, do akej miery je krajina demokraticka.(treba za tym vidiet zase viac, ako len oblast ktoru pokryva formalna uprava vztahov medzi jednotlivcami prostrednictvom zakonov)
Tiez netreba zjednodusovat demokraciu na system vlady alebo sposob rozhodovania, hoci vieme, ze vacsinovy sposob rozhodovania alebo voleni zastupcovia patria k praktickym strankam demokracie.
Demokracii zodpoveda urcity stupen socializacie a fungovania vztahov medzi jednotlivcami, ktore ziadnymi zakonmi nie je mozne podchytit a uz vobec nie vynutit.(zakonmi je mozne podchytit len spicku ladovca, oblasti, kde hrozia najvypuklejsie konflikty medzi jednotlivcami)
Ak hovorime o demokracii, musime vzdy zdoraznit aj riziko tyranie - tyranie vacsiny, ktore moze vzist z vacsinoveho rozhodovania.
Uz otcovia modernej demokracie na tento fakt spravne poukazovali, tiez si vsak boli vedomi faktu, ze vznik takejto tyranie je menej pravdepodobny (pri existencii urcitych mechanizmoch, ktore dnes nazyvame tiez demokratickymi), ako vznik tyranie pri vlade "osvietenej" mensiny voci vacsine.

"Vola ludu" je velmi pochybna metafora, dedicstvo starej filozofie a zneuzita v modernej dobe tolkokrat, ze je lepsie ju nepouzivat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group