ISSN 1335-8715

12-02-2011   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Prečo už demokracia nie je cool?

Je málo spoločenských zriadení, ktoré sú tak spochybňované ako demokracia. A pri tom demokracia ako spôsob spravovania spoločnosti momentálne valcuje všetko navôkol. Aj režimy, ktoré ako demokratické nemôžeme v žiadnom prípade charakterizovať, si to netrúfnu prezentovať navonok a vymýšľajú všeliaké eufemizmy s prívlastkami.

Reakcia na príspevok

Abolutne suhlasim.
autor: Vlado222
pridané: 15-02-2011 9:57


Trochu som zamyslel, preco to tak funguje.
Revolucna elita sa sklada z dobrodruhov a teda je medzi nimi vysoky pocet hazarderov a dobrodruhov, ochotnych vela riskovat pre vysoky zisk. Preto po revolucii nastava faza "divokej demokracie" kde sa kradne, a organizovany zlocin sa premiesava s zneuzivanim statneho aparatu.
Revolucna "elita" sa vytriedi, zbohatne a teda uz ma co stratit. Tym sa stava opatrnejsou a postupne nadobuda strategia "obrany nadobudnuteho majetku" prevahu nad strategiou "rychleho rastu". Zacnu podporovat umiernenejsiu politicku reprezantaciu a zacnu sa viac opierat o statnu organizaciu, nez o organizovany zlocin. Az ked sa pomery vo vladnucej "elite" upokoja, potom zacne mat sancu aj obcianska demokracia.
V CSSR->CSFR->CR to trvalo 3-4 roky. V CSSR->CSFR->SR to trvalo cca 10 rokov. Zda sa, ze to zavisi od bohatstva krajiny, za ako dlho si vladnuca "elita" naakumuluje taky majetok, ze sa pomer rastovej a obrannej strategie zacne menit v prospech obrannej.
Ak faza "divokej demokracie" trva prilis dlho, tak sa situacia (organizovany zlocin premiesany so zneuzivanim statneho aparatu) zhorsi natolko, ze ludia a upokojena cast vladnucej "elity" daju prednost aspon zdanlivo osvietenemu diktatorovi (Ceasar, Napoleon, Hitler, Stalin a v mensom meradle Pinochet, Franko, nabozenski vodcovia a dnesni diktatori). Diktator zlikviduje prebytocnu cast vladnucej "elity" (ktora sa zacne dovolavat ludskych a obcianskych prav :-) a tym situaciu upokoji, za cenu zvysenia vonkajsieho aj vnutorneho napatia. To napatie musi stata represiami. Ak to napatie ustoji, tak sa caka na jeho oslabenie a dalsiu revoluciu.
Takto by to vyzeralo celkom dobre, ako jednosmerna cesta, po ktorej skor, alebo neskor dospeju vsetky krajiny k demokracii. Ale je tiez mozne, ze krajiny sa budu tocit donekonecna v kruhu diktatura-revolucia-divoka demokracia-diktatura.
Neviem si spomenut ziadny priklad z historie, ale viem si tiez predstavit, ze pri zhorseni ekonomickych podmienok sa vladnuca "elita" natolko oslabi, ze "obcianska demokracia" sa rozpadne spat na "divoku demokraciu" a tym vytvori podmienky pre nastup diktatury.
A teraz to uz nevyzera az tak dobre: podla tohto je "obcianska demokracia" zriadenim do ekonomicky dobrych casov a "divoka demokracia" s diktaturou su zriadenim do zlych casov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group