ISSN 1335-8715

04-10-2010   Andrej Fandák   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Na Cigánsku nôtu

Rómovia ako etnikum neustále pútajú pozornosť médií. Dá sa povedať, že v každej krajine, kde sa objaví nadkritické množstvo Rómov, sa časom stanú mediálnou témou. Keď na slovenskom spravodajskom portále spomenieme Rómov v titulke nejakého článku, tak šanca prepracovat sa v rebríčkoch čitatelnosti na popredné miesta je vysoká, aj v prípade nízkej kvality samotného textu. A to nehovoriac o diskusiách pod článkom, ktoré musia byť častokrát zrušené, lebo emócie prekročia publikovateľnú hranicu.

Reakcia na príspevok

Segregacia
autor: jj
pridané: 13-10-2010 15:45


Je pravda, ze ked sa do nejakeho susedstva pristahuje niekto "iny", tak je to susedstvo postavene pred otazku, ako na tohoto "ineho" reagovat. Taketo predsudky mozno mat voci Romom, homosexualom, hudobnikom, fajciarom, trestancom, abstinujucim alkoholikom, belochom, cernochom, mozno ich skratka mat voci hocikomu, lebo ich definicnym znakom je "roznost".

Otazkou je, ako sa teda k tomu postavit. V prvom rade...nakolko zijeme v slobodnej krajine, ludia si mozu kupovat byty tam, kde im ich niekto preda. To je pravo. Strielat na inych pre svoje predsudky na druhej strane pravo nie je. Ak ti ide o to, ze mozes konstatovat, ze taketo veci vyvolavaju spory, nuz ano, vyvolavaju. A co? To je nejake riesenie, nieco to snad implikuje? Dovedene do dosledkov by totiz na to, aby sa ludia plni predsudkov citili bezpecne, zdaleka nestacilo postavit mur, ale vytvorit koncentracne tabory s velmi prisnou ostrahou. Pretoze co ked cestujem s Romom v MHD, co ked bude Rom skolnikom v skole, kde su moje deti, co ked mi Rom bude rano piect rozky?

Volakedy sme tymto sposobom rozmyslali v tlupach a v rodoch. Nastastie, prekonali sme to, a dnes napriklad ma malokto predsudok voci svojmu susedovi len preto, ze byva o 1 kilometer dalej a zivi sa inou stravou.

Ina vec je, ked niekomu niekto systematicky vykrada pivnicu, ten niekto o tom vie, ale nevie to dokazat a nedokaze sa ochrany svojich prav domoct (DNV, mur).

Ak by som podobnu argumentaciu ako ty pouzil z Romskeho pohladu, tak sa to rovna vyroku "ked nam niekto neda peniaze, budeme kradnut" resp. "neplatenie vysokych socialnych davok Romom sposobuje ich kradnutie".

Pokial ide o ten posledny odsek...preco by si pod tym nikto nevedel nic predstavit? Mozem to, v tom istom poradi, napisat aj inak. Dosledne vynucovanie zakonnika prace a antidiskriminacneho zakona, dosledne vynucovanie skolskej dochadzky a vytvorenie kvalitnej vzdelavacej infrastruktury a hospodarska politika.

Je pravda, ze taketo pokusy si vyzaduju viac rozmyslania ako zrusenie minimalnej mzdy.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group