ISSN 1335-8715

28-01-2010   Martin Vančo   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Je slovenský volič pravicový alebo ľavicový?

V každej mladej demokracii trvá voličom nejaký čas, kým sa identifikujú s určitou politickou ideológiou a začnú ňou podmieňovať svoju voľbu. Životnosť politickej strany závisí na tom, či sa s jej identitou dokáže stotožniť dostatočný počet voličov. Dokázal sa po dvadsiatich rokoch existencie demokracie na Slovensku slovenský volič viac stotožniť s pravicovou alebo ľavicovou ideológiou?

Reakcia na príspevok

RE: obe ruky ľavé
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 02-02-2010 11:28


Samotny termin socializmus sa zacal vseobecnym plebsom pouzivat na sumarne oznacenie niekolkych desiatok viac ci menej vyznamnych myslienkovych prudov, od hardkor etatickeho socializmu riadeneho komunistami, cez krestansky socializmus az po libertariansky socializmus. Chomsky a niektori dalsi libertariani vedia napriklad velmi pekne rozviest, preco povazuju lavicovy libertarianizmus za jedineho skutocne dosledneho nasledovnika klaslibu. Co sa tyka otazky vplyvu statu a osobnych slobod, o konfliktoch osobnej slobody s verejnym blahom prebieha v lavom spektre ziva debata od nepamati, laviciari v podstate nepotrebuju pravicu aby im do aleluja omielala ze "STAT JE KAKANY".

Ze v prostredi praktickej politickej liberalnej demokratickej sutaze v poslednych desatrociach prevazuju skor socialnodemokraticki etaticki reformatori nad radikalnejsimi socialistami je uz trochu ina otazka, suvisi to s internym lavicovym historickym vyvojom, ktory napriek predcasnemu nadseniu kadejakych Fukuyamov (jeden z trochu rozumnejsich neokonov, ale fakt iba trosku) zdaleka nie je ukonceny (rovnako ako historia ludstva).

Napriek castej neakademickej demagogii z prava, klaslib sa zdaleka nezaoberal iba ekonomickymi otazkami a pravica si ho stopercentne narokovat ako myslienkoveho predchodcu nemoze.

A ci je klaslib skutocnym protipolom konzervatizmu? Osobne si nemyslim, ale na to tu mame lepsich expertov.

Nehadam sa ze z pohladu onoho stavovskeho zasadnutia sa moze politicke spektrum javit tak ako si napisal, ale odvtedy uz Oravskym Bielym Potokom pretieklo vela vody a kadeco sa pomiesalo, takze na jedno zasadnutie v 18, storoci pri politologickej orientacii dlho neda spoliehat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group