ISSN 1335-8715

31-12-2009   Marek Urban   Komentáre   verzia pre tlač

Je AVATAR socialistický? Ekoagitačný? Alebo len dokonalý?

Že sa nový film režiséra Jamesa Camerona Avatar stáva míľnikom svetovej kinematografie v tomto bode považujem za samozrejmosť a nebudem sa k tomu už v článku vracať. Na adresu Avatara sa však zniesla vlna kritiky (či pochvál) – vraj sa jedná o film ľavicový, prischla mu tiež nálepka ekologickej agitky. Stalo sa tak neoprávnene a mylne. Avatar však prináša dobrú možnosť na zamyslenie v duchu Hayekovej kultúrno-evolučnej teórie. Čím to je, že nás fiktívna spoločnosť lovcov a zberačov tak fascinuje?

Reakcia na príspevok

pudy
autor: dannXY
pridané: 24-01-2010 20:27


súhlasím s tým, čo píše auto, že totiž "spoločnosť lovcov a zberačov je pre nás podvedome omnoho atraktívnejšia ako anonymná civilizácia". no podľa mňa nejde o uspokojenie "pudov", ale istého moderného kultúrneho vedomia "nostalgie", ktoré vzniklo už v 19. storočí (napr. Ferdinand Tönnies). Človek vždy túži po tom, čo práve nie je prítomné a nikdy nepovažuje svoju súčasnosť za ideálnu dobu. Rozdie je len v tom, či sa vo svojom "snení" obracia do minulosti, ako to urobil Tónnies, alebo do budúcnosti. V epoche najväčšieho civilizačného pokroku intuitívne cítime potrebu vyrovnania jeho konfliktných prvkov niečím jedbnoduchým a prostým. Preto sa romantici, napospol príslušníci mestskej buržoázie, obrátili k ľudu, preto nás, ľudí moderného technologického veku, tak fascinujú primitívne kultúry (resp. civilizácie, pretože kultúra nemôže byť primitívna). Funkcia Avatára je taká istá ako funkcia každého mýtu - odkanalizovať naše reálne frustrácie vo svete fikcie, a tým spätne upevniť vedomie reality, toho, čo je našou každodenným chklebíkom. Žiadne posolstvo si z filmu neodnesieme (jednak najmä preto, že charaktery a významy sú v ňom podané zámerne tendenčne a okato čiernobielo, takže pri rozumom pohľade ich nemôžeme brať vážne), iba nás na chvíľu opije pocotm, že azda môže jestvovať nejaký ideálny spôsob bytia, taký odlišný od toho nášho, prekomplikovaného, v ktorom ľudia spolunažívajú v mieri a harmónii s prírodou.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group